بارداری، مرحله زیبایی از زندگی هر زنی است. پرورش موجودی جدید در بطن خود ، باعث می شود تا احساس کمال کنید. برای خانم هایی که می خواهند بدانند آیا باردار هستن یا خیر، نداشتن سیکل از یک دوره منظم ( پریود نشدن ) ، می تواند یکی از مهم ترین نشانه ها و علایم صددرصدی بارداری باشد ، اما اولین و تنها دلیل بارداری نیست.

شک دارید که باردار هستید یا نه؟ اگر همین طور است، توصیه می کنیم که این مقاله از سایت دکتر چک را مطالعه کرده تا با 14 نشانه اولیه بارداری آشنا شوید. ممکن است برخی از این نشانه ها را حتی قبل از این که عادت ماهانه متوقف شود در خود مشاهده کنید.

با توجه به این علائم و نشانه ها، حتی زودتر از این که تست بارداری نشان دهد، جواب خود را می گیرید. اما مشکلی که وجود دارد این است که بسیاری از این علائم اولیه بارداری با علائم روزهای قبل از عادت ماهانه یکسان است و به سختی می توان تفاوت های موجود را تشخیص داد.

ویدیو بالا تهیه شده توسط دکتر چک

علایم صددرصدی بارداری

علایم صددرصدی بارداری

در صورت بارداری بودن ، هفته به هفته این علائم و نشانه ها در شما دیده خواهد شد :

علائم بارداری در هفته اول تا چهارم : گرفتگی خفیف عضلات و لکه بینی.

هفته 4 : پریود نشدن.

هفته 4 تا 5 : احساس خستگی ، حالت تهوع ، سوزن سوزن شدن و درد سینه ها ، تکرر ادرا .

هفته 5 تا 6 : نفخ شکم ، احساس بی حوصلگی ، نوسانات خلقی .

هفته 6 تا 8 : تغییر دمای بدن ، فشار خون بالا .

هفته 8 تا 9 : خستگی شدید و سوزش قلب ، ضربان قلب شدید .

هفته 9 تا 11 : تغییرات پستان ، آکنه ، افزایش قابل توجه وزن .

هفته 12 : معلوم شدن و درخشش بارداری .

اگر به علائمی توجه کنید که بدن شما نشان می دهد، در همان مراحل اولیه به آسانی می توانید متوجه بارداری خود شوید. این موضوع به شما کمک می کند تا بدانید، چه زمانی باید برای انجام آزمایش های بارداری به پزشک مراجعه کرده و سپس بر اساس آن، برنامه ریزی کنید.

از چه زمانی علائم و نشانه های بارداری شروع می شود؟

علائم بسیار اولیه بارداری (مثل حساسیت به مواد غذایی یا حساس شدن پستان ها) ممکن است حتی قبل از قطع شدن عادت ماهانه هم ظاهر شوند؛ درست چند روز بعد از آبستنی. اما علائم اولیه بارداری (مثل لکه دیدن خون) ممکن است یک هفته بعد از برخورد اسپرم به تخمک ظاهر شوند. پس از این که چند هفته از آبستنی گذشت، با دیگر علائم (مثل تکرر ادرار) مواجه می شوید.

پس باید این گونه بگوییم که زمان بروز علائم و نشانه های بارداری در هر کدام از خانم ها متفاوت است. ممکن است تا چند هفته همچنان علائم اولیه بارداری را مشاهده نکنید. برخی از خانم ها تا چندین هفته تنها چند مورد اندک را مشاهده می کنند (حتی اگر کلا علامتی مشاهده کنند). در آخر این نکته را بگوییم که بعضی از خانم ها اصلا علائم اولیه بارداری را احساس نمی کنند اما بعضی دیگر از دست این علائم آرامش ندارند!

اگر عادت ماهانه تان قطع شد، خستگی مفرط و حالت تهوع داشتید و لکه بینی و درد پستان ها شروع شده بود، می توانید تست خانگی بارداری را انجام داده و سپس به مطب دکتر برای انجام آزمایش خون یا تست سونوگرافی مراجعه کنید.

زمان بروز علائم اولیه بارداری

مسلما جواب تست خانگی بارداری قطعی تر از این علائم است. نکته دیگری که باید مد نظر قرار دهید این است که مشاهده این علائم و نشانه ها صرفا به معنای باردار بودن نیست؛ حتی ممکن است تنها چند مورد یا هیچ کدام از این علائم را تجربه نکنید اما باز هم باردار باشید.

علائم اولیه بارداری قبل از قطع شدن عادت ماهانه

با وجود این که بدن هر خانم متفاوت است اما این علائم اولیه قبل از قطع شدن عادت ماهانه ظاهر می شوند.

زیاد شدن دمای پایه بدن

اگر صبح ها از دماسنج های دمای پایه بدن برای تعیین سطح دمای بدن استفاده کنید، احتمالا متوجه زیاد شدن 1 درجه ای دمای بدن می شوید که این افزایش دما به عنوان یکی از نشانه های اولیه بارداری محسوب می شود.

حساسیت نسبت به بو

علایم صددر صدی بارداری

یکی دیگر از علایم صددرصدی بارداری، حساسیت نسبت به بو است که باعث می شود بوهای خفیف برای تان شدید و غیرقابل تحمل شود. بیشتر خانم ها با اولین نشانه ای که مواجه می شوند، حساسیت نسبت به بو است.

ترشح از پستان ها

از جمله تغییراتی که خانم ها در صورت باردار بودن در روزهای اول تجربه می کنند، حساس، ملهتب و تیره شدن نوک پستان است. دو هورمون استروژن و پروژسترون نقش عمده ای در تغییرات پستان دارند. علت احساس درد در قسمت پستان ها، آماده سازی بدن برای تولید شیر است.

نوک پستان ها تیره تر و قطرشان بیشتر می شود و متوجه ظهور دانه های کوچکی هم می شوید. این برآمدگی های کوچک که به آن ها برجستگی های مونتگومری گفته می شود، همیشه روی پستان ها وجود داشتند اما الان میزان بیشتری روغن تولید می کنند.

خستگی مفرط

تقریبا تمام مادرهای باردار با خستگی مفرط که یکی دیگر از علائم اولیه بارداری است، مواجه می شوند.

وقتی که خانمی باردار می شود، بخش قابل توجهی از انرژی بدن به ساخت جفت اختصاص می یابد. جنین از طریق جفت می تواند به زندگی خود ادامه دهد.

مشاهده لکه خون

یکی دیگر از این نشانه ها، مشاهده چندین لکه خون است؛ برخی از خانم هایی که باردار شده اند، بعد از گذشت 6 تا 12 روز از آبستنی با لکه های خون مواجه می شوند.

اگر قبل از زمان شروع عادت ماهانه با لکه های خون مواجه شدید، باید بگوییم که اولین نشانه بارداری است که نشان می دهد رویان در حال جای گیری در دیواره رحم است. در این مدت انقباض های شکمی که مشابه دوره عادت ماهانه هستند را تجربه می کنید.

در عین حال باید به این نکته اشاره کنیم که دیدن چندین لکه خون قبل از شروع عادت ماهانه صرفا به معنای بارداری نیست و گاهی اوقات ناشی از ایجاد تغییر در میانه های چرخه می باشد؛ علی الخصوص اگر چرخه عادت ماهانه تان نامنظم باشد. حتی وقتی که باردار نباشید هم با ترشحات قهوه ای رنگی در روزهای میانی چرخه قائدگی مواجه می شوید که ممکن است عکس العمل بدن نسبت به معاینه واژنی، آزمایش پاپ اسمیر یا داشتن رابطه جنسی باشد.

تغییر در موکوس دهانه رحم

اگر موکوس دهانه رحم به حالت خامه ای شکل درآید و حتی بعد از قائدگی هم به این صورت باقی بماند، باید بگوییم که با یکی از اولین علایم صددرصدی بارداری مواجه شده اید.

مادامی که روزهای بیشتری از بارداری می گذرد، با افزایش ترشحات از واژن مواجه می شوید که به آن ها لوکوره (Leukorrhea) گفته می شود. این ترشحات که ظاهری سفید و شیری رنگ دارند، کاملا طبیعی و نرمال هستند اما اگر ظاهرشان تغییر کرد یا ناصاف شدند، باید حتما با پزشک صحبت کنید.

تکرر ادرار

تکرر ادرار از علائم بارداری

بعد از گذشت دو تا سه هفته از آبستنی، با افزایش دفعات دفع ادرار مواجه می شوید که هورمون اچ سی جی مسئول آن است. در نتیجه تولید این هورمون در بدن، میزان جریان خون به سمت کلیه ها افزایش یافته و به کلیه ها در دفع مواد زائد کمک می کنند.

یکی دیگر از علائمی که در این مدت تجربه می کنید، فشار آوردن جنین به مثانه است و از آن جایی که فضای در اختیار مثانه کاهش می یابد، باید بیشتر به دستشویی بروید.

تغییر خلق و خوی

تغییر خلق و خوی از دیگر علایم صددرصدی بارداری است. تنها بعد از گذشت چهار هفته از بارداری با تغییر خلق و خوی مواجه می شوید و حسی شبیه به ابتلا به سندرم پیش از قائدگی دارید. بعد از این که مدتی از بارداری گذشت و به اواخر سه ماهه اول بارداری وارد شدید، یک لحظه مضطرب و لحظه بعد آرام هستید.

علاوه بر هورمون های بارداری که نقش بسزایی در این مسئله دارند، باید بگوییم که با باردار شدن زندگی تان دچار تغییر و تحول بزرگی می شود؛ پس تغییر خلق و خوی کاملا نرمال است. تا می توانید استراحت کنید، غذاهای خوب بخورید و خواب کافی داشته باشید.

دیگر علائم اولیه بارداری بعد از قطع شدن پریودی

این علائمی که در این قسمت می خواهیم به آن ها اشاره کنیم، بعد از قطع شدن عادت ماهانه یا همان حوالی ظاهر می شوند؛ چیزی در حدود هفته چهارم تا نهم. اما باز هم باید به این نکته اشاره کنیم که بدن تمام خانم ها متفاوت است و ممکن است اصلا این علائم را تجربه نکنید.

قطع شدن عادت ماهانه

اگر عادت ماهانه تان قطع شد (علی الخصوص اگر همیشه در یک زمان مشخص و دقیق پریود می شدید)، باید بگوییم که باردار هستید.

نفخ کردن

نفخ کردن های اول بارداری را به سختی می توان از نفخ کردن های قبل از عادت ماهانه تشخیص داد اما اکثر خانم ها بلافاصله بعد از آبستنی با این نشانه مواجه می شوند.

هورمون پروژسترون در این دوران باعث کم شدن سرعت گوارش غذا شده و مواد مغذی که وارد بدن می شوند با تاخیر بیشتری وارد رگ های خونی شده و به جنین می رسند.

سوزش معده و سوء هاضمه

سوزش معده از علایم بارداری

سوزش معده در خانم های باردار در حدود ماه دوم بارداری شروع می شود و دو هورمون پروژسترون و رلکسین مسئول آن هستند. هورمون رلکسین مسئول آرام کردن ماهیچه های نرم اطراف جنین است. در نتیجه فعالیت این هورمون، مواد غذایی با سرعت بسیار کمتری در مجرای روده و معده حرکت می کنند.

برای درمان این عارضه می توان آدامس های بدون قند یا قرص هایی مانند تام و رولید را مصرف کرد.

حالت مریضی صبحگاهی یا حالت تهوع

خانم های باردار در هر ساعتی از شبانه روز با حالت مریضی صبحگاهی مواجه می شوند؛ این عارضه عمدتا از حدود هفته ششم بارداری شروع می شود اما بعضی از خانم ها زودتر هم این عارضه را تجربه کرده اند. حالت تهوع در اکثر خانم ها در حدود هفته نهم شروع می شود.

زیاد شدن میزان هورمون ها در بدن، و عمدتا پروژسترون {البته هورمون های استروژن و اچ سی جی هم نقش دارند} باعث می شود که معده با سرعت کم تری خالی شود و از این رو، فرد با نوعی حالت تهوع مواجه می شود.

بیزاری از غذا

یکی دیگر از علایم صددرصدی بارداری بیزاری از غذاست! در دوران بارداری میزان حساسیت بینی نسبت به بوها زیاد می شود و از غذاها بیزار می شوید؛ در این صورت، از بوهایی احساس بیزاری می کنید که قبل برای تان طبیعی بوده است اما امروز حال تان را به هم می زند.

اگر باردار باشید، از انواع مواد غذایی، از مرغ گرفته تا سالاد، احساس بیزاری می کنید.

با وجود این که بیزاری از غذا یکی از اولین نشانه های بارداری است، اما معمولا از سه ماهه اول بارداری شروع می شود. تغییرات هورمونی در بدن مسئول این شرایط است.

باید خاطر نشان کنیم که علائم اولیه بارداری اغلب تا پیش از سه ماهه دوم بارداری ناپدید می شوند.

زیاد شدن بزاق دهان

یکی دیگر از نشانه های اولیه بارداری که اکثر خانم ها تجربه می کنند، زیاد شدن میزان بزاق دهان است که معمولا با نام پتالیسم گراویداریوم هم از آن یاد می شود. این علامت معمولا در حدود سه ماهه اول بارداری شروع می شود. هدف از افزایش زیاد شدن بزاق دهان، محافظت از دهان، دندان و گلو در برابر تاثیرات مخرب اسید معده است.

علائم اولیه بارداری چه تفاوتی با سندرم پیش از قائدگی دارند؟

بسیاری از علائم اولیه بارداری که قبل از عادت ماهانه مشاهده می شوند به عوارض جانبی سندرم پیش از قائدگی شباهت دارند. البته فقط اگر باردار باشید، تغییراتی در نوک پستان ها (تیره تر و بزرگ تر شدن) مشاهده می کنید. اگر میزان ترشحات واژنی خامه مانند در قبل از تخمک گذاری و BBT به طور مستمر زیاد شود، می توان تا حدودی از باردار بودن مطمئن شد اما باز هم با قطعیت نمی توان صحبت کرد.

در این شرایط، تنها با انجام تست خانگی بارداری می توان متوجه شد که دیگر نشانه های اولیه بارداری {حالت تهوع، درد سینه ها، خستگی مفرط، نفخ کردن و حساسیت نسبت به بو و…} تمام به بارداری مربوط می شوند یا سندرم پیش از قائدگی.

چگونه باید تست بارداری را در خانه انجام دهم؟

علایم بارداری

بعضی از خانم ها قبل از عادت ماهانه با نشانه های اولیه بارداری مواجه می شوند اما اکثر دیگر باید حدود دو هفته منتظر بمانند تا نتیجه تست خانگی بارداری شان مثبت شود. در این تست، میزن هورمون اچ سی چی در ادرار اندازه گیری می شود.

هورمون اچ سی جی توسط جفت تولید می شود و بلافاصله بعد از این که رویان در دیواره رحم قرار گرفت، در حدود 6 تا 12 روز بعد از بارور شدن تخمک، وارد ادرار می شود. باید به این نکته اشاره کنیم که میزان این هورمون تا زمانی که روز اصلی عادت ماهانه نرسد، میزان آن در ادرار زیاد نمی شود و با تست خانگی بارداری قابل تشخیص نیست.

اما اگر نمی توانید تا رسیدن روز عادت ماهانه صبر کنید، می توانید تست های HPTs را انجام دهید؛ دقت این تست ها 60 تا 75 درصد است و از چهار تا پنج روز قبل از عادت ماهانه انجام می شوند. اگر تا روز عادت ماهانه صبر کنید، دقت تست تا 90 درصد افزایش می یابد. و اگر یک هفته دیگر هم صبر کنید، دقت تست تا 99 درصد می رسد.

در تست های خانگی بارداری، تعداد جواب های منفی اشتباه بیشتر از تعداد جواب های مثبت اشتباه است؛ پس اگر روز عادت ماهانه تان رسید اما شرایط مثل همیشه نبود، بهتر است که با پزشک خود صحبت کنید. یا این که می توانید یک آزمایش خون داده تا وضعیت بارداری تایید شود.

اگر از تمام علائم و نشانه هایی که گفتیم صرف نظر کنیم، باید بگوییم که تنها راهی که با قطعیت می توان باردار بودن را تشخیص داد، مراجعه به پزشک و انجام آزمایش است.

سوالات متدوال

آیا تشخیص بارداری از روی ناخن امکان پذیر است؟

بسیاری از افراد فکر می کنند که تشخیص بارداری از روی ناخن امکان پذیر است! اما متخصصان این فرضیه را رد می کنند و علائمی که روی ناخن ظاهر می شوند را معیاری برای تشخیص بارداری نمی دانند.

سنگینی زیر شکم نشانه بارداری است؟

به تنهایی خیر! علائم دیگر بارداری هم باید بررسی شوند.

علائم بارداری در ماه اول چیست؟

شما در ماه اول بارداری ممکن دچار گرفتگی کمر و عضلات شوید، لکه ببینید و پریود نشوید. احساس خستگی و حالت تهوع از اولین نشانه های بارداری هستند که زود خودشان را نشان می دهند.

نفخ شکم در بارداری از کی شروع میشه؟

در هفته پنجم بارداری ( ماه دوم بارداری ).

ایا داغ شدن بدن نشانه بارداری است؟

به صورت قطع نمیتوان گفت بله! ولی تغییراتی که در بدن شما ایجاد می شود، شاید احساس کنید که بدن تان داغ شده است! پس داغ شدن بدن نمی تواند به تنهایی بگوید که شما باردار هستید!

نداشتن علایم بارداری در سه ماهه اول چه معنایی دارد؟

اگر سه ماه از اقدام به بارداری شما گذشته باشد و هیچ علائمی را مشاهده نکنید، باید برای اطمینان سریع به پزشک مراجعه کرده و سلامت جنین خود را بررسی کنید. البته برخی زنان، به علت خفیف بودن علائم آنها را احساس نمی کنند. ولی اگر در این سه ماه شما پریود نشده باشید، بارداری منفی می باشد.

حساس شدن به بو نشانه چیست؟

اگر هنگام بارداری به بو ها حساسیت نشان می دهید، این گویای تغییرات هورمونی در بدن شماست و جای نگرانی ندارد.

آیا سردرد از علائم بارداری است؟

به تنهایی خیر.

آیا پا درد از علایم بارداری است؟

پا درد و گرفتگی ساق پا از علائم بارداری است که به دلیل فشار جنین بر عصب های خاص می باشد.

آیا سوزش سر دل از علائم اولیه بارداری است؟

این مورد در اوایل بارداری چندان شایع نیست. اما با گذشت زمان و رشد جنین و فشار آن بر معده، باعث سوزش سر دل می شود.

آیا معده درد نشانه حاملگی است؟

بله، تغییرات هورمونی و بزرگ شدن جنین باعث درد معده در مادران باردار می شود.

آیا خارش بدن نشانه بارداری است؟

در مواقعی به علت افزایش فشار خون در بدن، فرد دچار خارش پوست می شود.

آیا سوزش ادرار نشانه بارداری است؟

تکرر ادرار بله، ولی سوزش ادرار میتواند نشانه عفونت ادراری در زنان باشد.

ایا نداشتن علایم پریودی نشانه بارداری است؟

اگر پریود نشوید شما باردار هستید، در صورت پریود شدن بارداری منفی می باشد.

آیا سوزن سوزن شدن شکم نشانه بارداری است؟

در بسیاری از زنان این مورد دیده شده است. مخصوصا سوزن سوزن شدن سینه ها.

اولین علائم بارداری قبل از تاخیر پریود کدامند؟

گرفتگی در عضلات و دیدن لکه. سپس پریود نشدن.

آیا تشخیص بارداری از روی بینی امکان پذیر است؟

خیر.

علت سرگیجه و حالت تهوع در زمان تخمک گذاری چیست؟

هورمون استروژن در دوران بارداری، باعث می‌شود که گردش خون در جنین بالا رفته و فشار و گردش خون در مغز شما پایین بیاید. این مسئله باعث احساس سرگیجه در شما می‌شود .

آیا سرد شدن دست و پا نشانه بارداری است؟

اگر شما کم خون باشید، هنگام بارداری دست و پای تان سرد می شود.

ایا گرفتگی عضلات شکم نشانه بارداری است؟

بله، این گرفتگی عضلات شکم زمانی رخ می افتد که تخمک بارور شده و به لایه داخلی رحم متصل می شود.

آیا خواب آلودگی از علائم بارداری است؟

احساس خستگی، خواب آلودگی، گیجی و منگی به دلیل افت فشار خون در بارداری می تواند اتفاق بیافتد.

ایا تب از علائم بارداری است؟

تب در بارداری میتواند علت خاصی داشته باشد و به شرایط محیطی یا تغذیه مربوط شود، که باید بررسی شود.

 

منابع : healthline

whattoexpect

medicalnewstoday