علت سوزش کف دست و انگشتان پا ( 8 عامل سوزش )

دسته: بیماری ها
زمان مطالعه: 5 دقیقه
2 نوامبر 2019
نویسنده : یاسمن تقی پور
سوزش کف دست و انگشتان پا

سوزش کف دست و انگشتان پا  و یا حتی بی حس شدن انگشتان دست یا بی حسی در پا ، می تواند به مقوله ای آزاردهنده تبدیل شود، این کار باعث اعمال وزن اضافه روی رشته های عصبی شده و در نتیجه آن قسمت از بدن خم می شود. مدتی نمی گذرد که  فرد به «پارستسیا» دچار می شود.به محض این که فشار وارده پراکنده شود، همه چیز دوباره به حالت عادی برمی گردد و دیگر خبری از گزگز شدن نیست؛ البته نباید فراموش کرد که این شرایط گاهی اوقات خود نشان دهنده مشکلات جدی دیگر است. در ادامه مقاله با دکتر چک همراه باشید…

اینفوگرافیک علت سوزش کف دست و انگشتان پا 

اینفوگرافیک علت سوزش کف دست و انگشتان پا 

چه چیزهایی باعث سوزش می شوند ؟

نشانه های معمول :
 • حس فرو کردن پونز و سوزن که با کمی سوزش همراه است؛
 • “خواب رفتن” قسمتی از بدن؛
 • بی حس شدن دست یا پا؛
 • سرد یا گرم شدن پوست قسمت درگیر؛
 • احساس نوعی خارش یا گزگز شدن.

علت های پنهان حس سوزش کف و نوک انگشتان

1. کمبود ویتامین: کمبود بعضی از ویتامین ها علت اصلی سوزش در قسمت دست ها و پاها محسوب می شود. در حقیقت کمبود ویتامین های B، B1، B6، B12 یا ویتامین E در  ایجاد این شرایط دخالت دارند. علاوه بر این درصورتی که مقدار ویتامین d و b6 نیز از حد مجاز عبور کند، با نوعی سوزش در قسمت دست ها و پاها مواجه می شویم.

بی حس شدن انگشتان دست یا بی حسی در پا

2. عفونت ها: گاهی اوقات پوست قسمتی از بدن در صورت ابتلا به عفونت هایی مانند زگیل، شینگلز، و ویروس HIV و ایدز ، سرد یا گرم شده و گاه و بیگاه حس سوزش ایجاد می شود.

3. صدمه دیدن: در نتیجه تصادفات یا انجام حرکات ورزشی غلط، مانند وزنه برداری های سنگین، رشته های عصبی به هم فشرده می شوند و قسمت مربوطه آسیب می بیند. علاوه بر این، دیسک های فتق و استخوان های در رفته نیز می توانند از جمله دلایل دیگر سوزش به حساب آیند.

4.مشروبات الکی: همان طور که همه ما می دانیم، خوردن نوشیدنی های الکل دار برای سلامت هیچ فردی مناسب نیست. اگر بخواهیم به یکی از صدماتی که مصرف نوشیدنی های الکل دار به بدن وارد می کند اشاره کنیم، باید صدمات وارد شده به رشته های عصبی را نام ببریم که این شرایط با نام «نوروتراپی الکلی »شناخته می شود. این مورد باعث سوزش کف دست، نوک انگشتان دست و سوزش انگشتان پا می شود.

5. مصرف دارو و ورود سموم به بدن: سم هایی که در طبیعت وجود دارند از جمله سرب، آرسنیک و جیوه با ورود به بدن بر فعالیت رشته های عصبی تاثیر گذاشته و برای آن ها دردسر ساز می شود. از این مورد گذشته، برخی از دوره های درمانی مانند شیمی درمانی و نیز مصرف بعضی از داروها مانند قرص های آنتی بیوتیک و ضدویروس ممکن است بر سیستم درونی بدن تان تاثیر بگذارد. این دارو ها به مرور به رشته های عصبی صدمه وارد کرده و باعث سوزش انگشتان پا و دست می شوند.

6.بیماری های سیستماتیک: یکی دیگر از عوامل مهمی که باعث سوزش مخصوصا سوزش نوک انگشتان دست می شود، صدمه دیدن کبد، بیماری های خونی، عدم تعادل در میزان هورمون ها، و انواع دیابت ها از جمله بیماری های سیستماتیک شناخته می شود که باعث پارستسیا می گردد.

7. نیش حیوانات و حشرات: نیش حشرات باعث ابتلا به برخی از بیماری ها مانند بیماری لایم ( بیماری جدی و خطرناک در اثر نیش حشرات ) می شود.

8. دلایل دیگر: سکته، انواع دیابت ها، و تیروئید غیرفعال از دلایل دیگری است که باعث ایجاد حس سوزش و گزگز شدن دست ها و پاها می شود.

علت های پنهان حس سوزش

چه کسانی به پارستیسیا مبتلا می شوند؟

پارستیسیا یعنی بی حسی و سوزن سوزن شدن سر !

عوامل متعددی در ابتلا به پارستیسیا دخالت دارند از جمله:

 • جنسیت: از آن جایی که کانال رشته های عصبی خانم ها قطر کمتری نسبت به کانال رشته عصبی آقایان دارد، این گروه بیشتر در معرض ابتلا به پارستیسیا است.
 • بیماری های تیروئیدی: بیماری های تیروئیدی نیز در ایجاد این حس سوزش دخالت دارند و همین طور خطر ابتلا به« سندروم تونل کارپال »را نیز بیشتر می کند.
 • استراحت طولانی مدت: این که برای مدت طولانی در یک جا دراز بکشید و عضلات تان را تکان ندهید ،یا این که به کلی حرکتی نداشته باشید نیز باعث بیشتر شدن احتمال ابتلا به پارستیسیا می شود.
 • چاقی مفرط: زمانی که وزن فرد از حد مجاز عبور کند، از آن جایی که فشار زیادی روی رشته های عصبی اعمال شده ، احتمال سوزش و گزگز شدن بیشتر می شود.
 • استعمال مفرط: احتمال آسیب دیدن رشته های عصبی یا ابتلا به پارستسیا در کسانی که سبک زندگی کم تحرکی دارند یا آن هایی که کارهای شان را بدون هیچ اشتیاقی انجام می دهند، بیش از افراد پویا و فعال است.

راه های درمان سوزش در کف دست و نوک انگشتان و سوزش در پا

برای درمان سوزش کف دست و انگشتان پا راه های متعددی توصیه شده است، از جمله:

 • استراحت کردن: موثرترین و شناخته ترین راهکاری که برای درمان این اوضاع وجود دارد، استراحت دادن به بافت تحت فشار است. اجازه دهید تا قسمت مورد نظر برای مدتی استراحت کند. طولی نمی کشد که این حس سوزش به طور کلی برطرف می شود.
 • تن درمانی: بهتر است که با انجام حرکات ورزشی و گذراندن دوره های تن درمانی، ماهیچه های اطراف رشته عصبی تحت فشار را تقویت کنید. دوره های تن درمانی در بهبود این شرایط موثر بوده و از آن جایی که با شرکت در این کلاس ها حالت ارتجایی قسمت آسیب دیده بیشتر شده ، از بروز دوباره این حالت جلوگیری می شود.
 • مصرف دارو: امروزه داروهای متنوعی برای درمان پارستیسیا تولید شده است اما خطر عوارض جانبی این داروها همچنان پابر جا است؛ بنابراین توصیه می کنیم که در این شرایط با پزشک معالج خود مشورت کرده و طبق دستورالعمل داده شده دارو را مصرف کنید.

سوزش کف دست و انگشتان پا

پیشگیری از پارستیسیا

برای پیشگیری از پارستیسیا کافی است تغییرات کوچکی در ذهن خود ایجاد کرده تا از بی حس شدن و پیشرفت پارستیسیا جلوگیری کنید. از جمله این تمرینات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ورزش روزانه را فراموش نکنید تا همواره شکل بدن و طرز ایستادن تان را ثابت نگه دارید.
 • باید صدمه دیدن در هنگام وزنه برداری یا انجام حرکات ورزشی را به حداقل مقدار ممکن برسانید.
 • حرکات تکراری روزانه تان را فراموش کنید؛ مثلا اگر کارمند یک اداره هستید و مجبورید که ساعت های طولانی بنشینید، زمان هایی را به استراحت کردن اختصاص دهید و قدم بزنید تا ماهیچه و عضلات تان در فعالیت شرکت کنند و در نتیجه دست و پاها بی حس نشوند.

این مطلب توسط دکتر خوش سیرت مطالعه و تایید شد


مطالب مرتبط را حتما مطالعه کنید :

خوراکی هایی که به درمان سل کمک می کنند

 

 

منبع :  brightside

هشدار:

مقالات پزشکی و سلامتی دکتر چک تنها جنبه اطلاع رسانی کلی درباره یک بیماری را دارند و توصیه پزشکی و درمانی خودسرانه تلقی نمی شوند. لذا اگر مشکل یا بیماری خاصی دارید مراجعه حضوری به پزشک متخصص جهت ویزیت و درمان ضروری می باشد.

همچنین اگر نیاز فوری به گفتگو و مشاوره با پزشک متخصص دارید، ما سامانه مشاوره آنلاین پزشکی پزشک لاین را به شما پیشنهاد می کنیم.

نظرات کاربران 12 دیدگاه

 • مرجان

  دوشنبه 10 آگوست 2020

  سلام من ۳۷ ساله هستم و‌مدت ده ساله کم کاری تیرویید دارم
  چند روزیست که قسمت زیر انگشت پای راستم داغ میشه چند دقیقه هست و خوب میشه.ضمن اینکه استخوان همین انگشت هم وقتی کفش میپوشم خیلی درد داره.ممنون میشم راهنماییم کنین

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   سه‌شنبه 11 آگوست 2020

   بهتر است عکس برداری انجام شود و از نظر نقرص و یا سایر مشکلات روماتولوژی بررسی شود

 • خسرو

  شنبه 6 ژوئن 2020

  سلام خسته نباشبد جناب دکتر
  زیر اگشت شست پای من البته فقط یکیش
  یه احساس سوزش مبهم داره
  خواستم ببینم علتش چیه
  ممنون از شما

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   یکشنبه 7 ژوئن 2020

   شرح حال بسیار ناقصه به طوری که نمیشه تشخیصی برای ان گذاشت

   • خسرو

    دوشنبه 8 ژوئن 2020

    قسمت زیر انگشت پای شست احساس سوزش و مقداری بی حسی داره

  • ریحانه

   چهارشنبه 17 ژوئن 2020

   با سلام،
   من چند وقته که درگیر سوزش دست و پا هستم البته بیشتر دست، جوری که اگه دست بزنم به قسمت سوزشی احساس گرما و داغی میکنم انگار که سوخته، کف دست هام خیلی می خاره، و بعضی وقت هام دونه های ریز زیر پوستی بیرنگ هم میادو میره که میارن، به نظرتون دلیلش چیه؟
   با تشکر

   • دکتر یعقوب خوش سیرت

    چهارشنبه 17 ژوئن 2020

    بهتر است یه چک اپ کلی انجام دهید
    در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد، احتمالا بخاطر خود عصب های حسی گرمایشی دست میباشد که تحریک شده میباشد

 • خرید اینترنتی

  سه‌شنبه 18 فوریه 2020

  اطلاعات در این زمینه و داشتن دانشی اندک که در صورت وجود هر گونه مشکلی پیش از اینکه درنگ شود بتوان حل نمود و همین باید به دکتر مراجعه نمود تا علایم تشدید نشود

 • PAIZEH

  یکشنبه 16 فوریه 2020

  سلام
  نوک انگشت اشاره دست راستم در روز چند بار شدیدا میسوزه جوری که حس میکنم زغال داغ یا اتیش به دستم خورده . چندروزی هست این مشکل برام پیش اومده . علت چی میتونه باشه ؟
  لازم هست بگم من 4سال قبل سرطان AML داشتم و پیوند شدم و تحت درمانم . در حال حاضر همه آزمایشاتم نرمال و رضایت بخش هست.

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   یکشنبه 16 فوریه 2020

   یه سری بیماری های روماتیسمی مثل ارتریت روماتویید،لوپوس و …
   همچین مواردی که عصب حس دهنده ی انگشتان دست تحت فشار قرار داشته باشن
   یه سری بیماری های مربوط به اعصاب با درگیری اعصاب محیطی
   بیماری هایی با درگیری عمومی مثل مشکلات مربوط به تیروئید
   مراجعه به فوق تخصص داخلی و بیماری های روماتیسمی، یا‌ پزشک ارتوپد ،همچنین بررسی از نظر بیماری زمینه ای‌ فرد توسط پزشک مربوطه توصیه‌ میشه

 • sedigh

  پنج‌شنبه 30 ژانویه 2020

  من بعد از خواندن چند مقاله که شما نوشتید فوق العاده مطالب زیادی آموختم ، و تصمیم گرفتم سبک زندگی خود را عوض کنم و سالمتر زندگی کنم مثل تغذیه ،ورزش ، توجه کردن به بعضی از علائم ها که اکثر آدمها به آن بی توجه اند و کلا” مطالبی که خوندم برایم خیلی آموزنده بود و این مطالب رو برای چند نفر دیگر به اشتراک گذاشتم که آنها هم این مقالات علمی پزشکی شما رو بخونند و تا کمکی شود برای بهتر و سالم زیستن . از شما متشکرم خانم یاسمن تقی پور و از دکترای عزیز که به فکر جان مردم هستند.

  • یاسمن تقی پور

   پنج‌شنبه 30 ژانویه 2020

   خواهش میکنم ، نظر لطف شماست .

افزودن نظر