علت عقب افتادن پریود چیست؟ ( 7 دلیل )

زمان مطالعه: 6 دقیقه
6 اکتبر 2019
نویسنده : نسترن ملک پور
علت عقب افتادن پریود

اگر عادت ماهیانه تان چند روز است که به تاخیر افتاده به این معنی نیست که باردارید. قصد داریم در این مقاله از سایت دکتر چک به بررسی عواملی بپردازیم که در عقب افتادن قاعدگی نقش مهمی دارند .

وندی گودال مک دونالد »-دکتر و مشاوره بهداشت زنان در شیکاگو و نویسنده کتاب It Smells Just Like Popcorn – می گوید : همه زنانی که عادت ماهیانه شان عقب می افتد اولین فکری که می کنند این است که حامله هستند! آنها خیلی سریع به فکر آزمایش خون می افتند اما اکثر آن ها نمی دانند که شاید علت عقب افتادن پریود چیز دیگری است!

عقب افتادن پریود چه دلایلی دارد؟

قبل از رفتن به داروخانه برای خرید تست حاملگی ، با ما همراه شوید تا متداول ترین دلایل برای به عقب افتادن پریود را برایتان آشکار کنیم :

 • حاملگی؛
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک؛
 • استرس؛
 • نوسانات وزن؛
 • پیراموپوز؛
 • تومور هیپوفیز؛
 • دیابت و بیماری تیروئید.

توضیحات موارد بالا :

روش های جلوگیری از بارداری

روش های جلوگیری از بارداری

ممکن است فکر کنید که مصرف قرص های ضد بارداری باعث منظم شدن عادت ماهیانه تان می شود اما کاملا در اشتباهید ،چرا که زنانی که قرصهای ضد بارداری با سیکل طولانی مانند Seasonique ، Seasonale یا Quartette مصرف می کنند، عادت ماهیانه را در یک چرخه معمولی 28 روزه تجربه نمی کنند.به این دلیل است که قرص های ضد بارداری زمان بین دوره ها را به تأخیر می اندازند.

«جورج پاتوناکیس»- متخصص باروری در فلوریدا -می گوید: “هنگامی که قرص های فعال را بیش از 21 روز معمول مصرف می کنید، دیواره رحمتان پایدار می ماند. اما وقتی که قرص های غیرفعال را مصرف می کنید، سطح هورمون بدنتان کاهش یافته و باعث ایجاد خونریزی در داخل رحم می شود. در نتیجه این نوع قاعدگی به طور معمول نیست که می بایست با روند طبیعی انجام شود.”

روش های دیگر جلوگیری از بارداری مانند قرار دادن دستگاه های داخل رحمی (IUDs) و تزریق Depo-Provera هم می توانند قاعدگی را به تاخیر بیاندازند و یا قاعدگی های نامنظمی ایجاد کنند.

دکتر پاتوناکیس هشدار می دهد که تمام روش های جلوگیری از بارداری به طور 100 درصد در جلوگیری از آن مؤثر نیستند و ممکن است حتی با استفاده از این روش ها ،هم باردار شوید. بنابراین اگر سه یا چهار روز بعد از شروع مصرف قرص های ضد بارداری غیرفعال، عادت ماهیانه تان عقب افتاده باید یک آزمایش بارداری انجام دهید.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

در طی یک چرخه قاعدگی معمولی هر تخمدان تقریباً پنج فولیکول تولید می کند و این فولیکول ها برای تبدیل شدن به یک غالب که تخمک بالغ را هنگام تخمک گذاری آزاد می کند، با هم رقابت می کنند. زنان مبتلا به PCOS اغلب فولیکول های اضافی دارند، که باعث می شود این روند طولانی تر از حد معمول طول بکشد. تا زمانی که تخمک آزاد نشود ،قاعدگی هم اتفاق نمی افتد.

سایر علائم PCOS شامل افزایش وزن و افزایش سطح هورمون هایی مانند هورمون تستوسترون است که می تواند باعث رشد ضخیم مو در صورت و سینه ها شود. اما حتی بدون این علائم هم نمی توان وجود PCOS را رد کرد. «دکتر انوجا ویاس »متخصص زنان و زایمان میگوید : “زنانی هستند که اضافه وزن و موهای زاید ندارند اما چرخه های نامنظمی دارند و سونوگرافی نشان می دهد که بیش از حد دارای فولیکول هستند.”

استرس

استرس

دکتر مک دونالد می گوید : « تأثیر استرس بر چرخه قاعدگی به عملکرد ذهن بستگی دارد، چرا که آنچه که استرس زاست و تا چه حد فرد را تحت تاثیر قرار میدهد ،کاملا بستگی به شخص دارد. سفرهای زیاد یا شرایط کاری دشوار می تواند ،حتی تا یک هفته ،چرخه قاعدگی زنان را به تاخیر و یا به جلو بیاندازد.

استرس می تواند در هیپوتالاموس (غده ای است در مغز، که دستگاه عصبی را با کمک غدهٔ زیرمغزی یا هیپوفیز به دستگاه غدد درون‌ریز متصل می‌کند) تداخل ایجاد کرده و باعث ایجاد اثرات ضعیفی شود. دکتر ویاس توضیح می دهد: “پریشانی عاطفی می تواند بر ناحیه کنترل کننده غده هیپوفیز تأثیر بگذارد و هورمون هایی که تخمدان های ما را تحریک می کنند را به هم بریزد.”

نوسانات وزن

نوسانات وزن و به تاخیر افتادن عادت ماهیانه

از دیگر دلایل عقب افتادن پریود میتوان به نوسانات وزن اشاره کرد. کاهش وزن بیش از حد ،نسبت به اضافه وزن اثرات بیشتری بر روی تاخیر قاعدگی دارد. هرچند افزایش وزن بدن هم مانند سایر شرایط مانند PCOS، می تواند تأثیر مشابهی داشته باشد. دکتر مک دونالد می گوید: «شاخص توده بدنی (BMI) زیر 20 ،حالت گرسنگی در مغز ایجاد می کند. به همین دلیل است که برخی از ورزشکاران زن لاغر اندام در عادت ماهیانه شان تاخیر دارند. کمبود وزن باعث ایجاد محیط ضد بارداری می شود، به عبارتی بدن متوجه شده که در حال حاضر شرایط برای تولیدمثل را ندارد و از وقوع آن جلوگیری می کند.”

دکتر ویاس می افزاید: «کاهش شدید وزن و بی اشتهایی می تواند تولید هیپوتالاموس (FSH) (هورمون تحریک کننده فولیکول) و هورمون لوتئین (LH) (تنظیم کننده تخمدان ها) را متوقف کند.

بیماران PCOS ممکن است به تغییرات وزن حساس باشند. دکتر مک دونالد توضیح می دهد: “تا حدود 10 درصد کاهش وزن می تواند باعث منظم شدن قاعدگی و درصد مشابهی از افزایش وزن باعث به تعویق افتادن آن شود.”

پیراموپوز

پیراموپوز

پیراموپوز مرحله قبل از ورود به یائسگی است. دکتر ویاس می گوید: “میانگین سنی زنان یائسه در ایالات متحده 51 سال است، اما بسیاری از خانم ها از اواخر دهه 40 زندگیشان قاعدگی های نامنظم را تجربه می کنند. بنابراین به جای 28 روز فاصله معمولی بین دوره های قاعدگی، ممکن است 36 یا 48 روز طول بکشد تا دوباره عادت ماهیانه را تجربه کنند. اگر زیر 45 سال سن دارید و قاعدگی شما کاملاً متوقف شده، ممکن است به یائسگی زودرس و یا نارسایی زودرس تخمدان دچار شده باشید.”

تومور هیپوفیز

تومور هیپوفیز

گرچه ابتلا به این تومور بسیار نادر و بعید است، اما گاهی اوقات یک پرولاکتینوما (نوعی تومور هیپوفیز که مقادیر اضافی پرولاکتین هورمونی که – نشانگر تولید شیر مادر است – را ترشح می کند) در عقب افتادن عادت ماهیانه تان نقش دارد. دکتر ویاس می گوید :« خانم هایی که فرزندی برای شیردهی ندارند و از سردرد، تاری دید و ترشحات از سینه رنج می برند و چرخه قاعدگی شان به تاخیر افتاده، باید هر چه سریع تر به پزشک معالج خود مراجعه کرده تا احتمال وجود تومور  را بررسی کنند.

دیابت و بیماری تیروئید

بیماری تیروئید و به تاخیر افتادن عادت ماهیانه

دیابت هم میتواند از دلایل تاخیر پریود باشد! «دکتر جی ام برمن » -رئیس خدمات زنان و زایمان در بیمارستان هارپر هاتزل مرکز پزشکی دیترویت و استاد زنان و زایمان در دانشگاه ایالتی وین- می گوید که سایر موارد مانند دیابت و بیماری تیروئید هم می تواند چرخه قاعدگی را نامنظم کرده و با تاخیر مواجه کند. وی در ادامه می گوید: «در بدن بسیاری از خانم ها به دلایل مختلف تخمک گذاری انجام نمی شود که می تواند باعث به تأخیر انداختن قاعدگی در آنها شود. به همین دلیل به آزمایش های بیشتری برای بررسی علت آن نیاز است.”

در آخر باید یادآور شویم که خونریزی از واژن یا عفونت واژن بعد از به تاخیر افتادن عادت ماهیانه ( قاعدگی ) ممکن است نشان دهنده عادت ماهیانه شما نباشد. همینطور که دکتر مک دونالد می گوید: “هر خانمی که بعد از عقب افتادن عادت ماهیانه و یا آزمایش مثبت بارداری دچار خونریزی و درد شدید شود باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کند.”


مطالب مرتبط :

پلاگ مخاطی چیست ؟ اگر زودتر از موعد پلاگ مخاطی خود را از دست بدهم چه می شود؟
بارداری شیمیایی چیست ؟ ( علت، علائم و راه های تشخیص)
ویار بارداری چیست؟ برای رفع آن چه کاری می توانید انجام دهید؟

 

منبع

هشدار:

مقالات پزشکی و سلامتی دکتر چک تنها جنبه اطلاع رسانی کلی درباره یک بیماری را دارند و توصیه پزشکی و درمانی خودسرانه تلقی نمی شوند. لذا اگر مشکل یا بیماری خاصی دارید مراجعه حضوری به پزشک متخصص جهت ویزیت و درمان ضروری می باشد.

همچنین اگر نیاز فوری به گفتگو و مشاوره با پزشک متخصص دارید، ما سامانه مشاوره آنلاین پزشکی پزشک لاین را به شما پیشنهاد می کنیم.

نظرات کاربران 2 دیدگاه

 • نرگس

  یکشنبه 7 فوریه 2021

  سلام من 18 سالم عقدم و الان نزدیک چهل روزه که از پایان پریودی قبلم گذشته من مطمئنم که هیچ اتفاقی بین من و همسرم رخ نداده اما خیلی نگرانم لطفا راهنماییم کنید
  آیا امکانش هست با وجود پرده بکارت و بدون هیچ دخولی با ریختن پیش آب اطراف واژن حاملگی اتفاق بیافتد؟

  • مقدسی

   جمعه 12 فوریه 2021

   سلام
   از آقای دکتر در سایت پزشک لاین مشاوره درخواست کنید و راحت با ایشان گفتگو کنید.

افزودن نظر