تنگی نفس ناشی از استرس و اضطراب چیست و چگونه درمان میشود؟

دسته: بیماری ها
زمان مطالعه: 8 دقیقه
17 اکتبر 2020
نویسنده : یاسمن تقی پور
تنگی نفس ناشی از استرس و اضطراب

تجربه تنگی نفس (نفس تنگه) یا سایر مشکلات تنفسی بسیار ترسناک است؛ اما علامت عادی استرس و اضطراب می باشد. بعضی وقتها ما دچار تنگی نفس ناشی از استرس و اضطراب می شویم که چندان نگران کننده نبوده و با گذر استرس رفع می شود.

زمانی که مغز ما احساس نا امنی کند، بدنمان را در شرایط بحرانی قرار می دهد تا برای مقابله با خطر احتمالی آماده شود. این خطر، در بیشتر مواقع غیر واقعی و خیالی است و ناشی از فشار کاری یا فشار زندگی است. یکی از ویژگی های این شرایط بحرانی، افزایش میزان تنفس است. اگر به هر دلیلی ریه هایتان آماده افزایش ناگهانی تنفس نباشند، دچار تنگی نفس خواهید شد. مهم است بدانید که تنگی نفستان به چه دلیلی اتفاق افتاده و چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید.

ویدیو


در حالی که استرس و اضطراب ممکن است باعث بروز تنگی نفس یا سایر نشانه های جسمانی شود، بسیار مهم است که بدانید احساس تنگی نفس حتی به دلایل دیگر، هم می تواند باعث بروز اضطراب شود.

در این مقاله از سایت دکترچک می خواهیم در خصوص تنگی نفس و زمان مراجعه به پزشک اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم.

علائم تنگی نفس ناشی از استرس و اضطراب

استرس و اضطراب در واقع پاسخ طبیعی ترس از طرف بدن تان است. بدن تان واکنش های جسمانی یا روانی نشان می دهد تا شما را برای فرار یا جنگیدن آماده کند.

یکی از این پاسخ ها، تنگی نفس است. در این شرایط ممکن است احساس کنید که نمی توانید نفس بکشید، فشاری روی قفسه سینه تان است یا این که حسی مثل خفگی دارید.

مطالعات صورت گرفته در همین زمینه نشان داده است که نوعی ارتباط قوی میان اضطراب و علائم تنفسی، مثل: تنگی نفس وجود دارد.

حتما بخوانید : داغ شدن کف پا از چیست؟ ۱۸ بیماری که باعث داغی کف پا میشوند

علائم دیگری که در طول این پاسخ رخ می دهند و باعث بروز اضطراب می شوند، شامل موارد زیر است:

 • سریع تر نفس کشیدن؛
 • تنگی یا سفت شدن قفسه سینه؛
 • تنگی نفس یا حس خفگی؛
 • حسی شبیه به این که چیزی در گلوی تان گیر کرده است؛
 • تنش عضلانی؛
 • تپش قلب (مشابه ضربان قلب اما سریع تر و قدرتمندتر)؛
 • احساس ضعف و سرگیجه؛
 • حالت تهوع یا حس ناراحتی شکم؛
 • بیقراری و کج خلقی.

علت تنگی نفس ناشی از استرس و اضطراب چیست؟

تنگی نفس و سایر نشانه های فیزیکی، خود را در پوشش مبارزه نشان می دهند تا از شما محافظت کنند. به دلیل اضطراب زندگی تان به خطر نمی افتد؛ اما بدن تان به نحوی برخورد می کند که انگار در خطر هستید.

دلیل این که دچار سفتی قفسه سینه، تنگی نفس و زیاد شدن تعداد نفس های تان می شوید این است که بدن تان سعی می کند تا مقدار بیشتری اکسیژن به عضلات ارسال کرده و شما را برای وضعیت فرار آماده کند. ضربان قلب تان بیشتر می شود و از آن جایی که خون بیشتری به قلب پمپاژ می شود، بدن تان گرم شده و شما را برای وضعیت مبارزه آماده می کند.

چگونه از تنگی نفس ناشی از اضطراب و استرس رهایی یابیم؟

وقتی که دچار تنگی نفس ناشی از حمله استرس و اضطراب می شوید، تمرکز بر نفس تان غیر قابل کنترل است؛ اما با تمرکز بر آن، می توان آن را تحت کنترل درآورد و مقدار مناسبی از اکسیژن را به سمت ریه ها فرستاد.

تنگی نفس و استرس

دانشمندان توصیه کرده اند که نفس کشیدن دیافراگمی را تمرین کنید. این روش نوعی تکنیک تنفسی است که از پرده دیافراگم تان کمک می گیرد.

حتما بخوانید : علت سر درد پشت گوش چیست ؟ چگونه درمان می شود ؟

در زمان تنگی نفس، معمولا از دهان یا قفسه سینه تان نفس می کشید. نفس کشیدن دیافراگمی فواید زیر را دارد:

 • تعداد نفس ها را کم می کند؛
 • نیاز بدن را به اکسیژن کاهش می‌دهد؛
 • انرژی کم تری برای نفس کشیدن به کار می برد.
بگذارید نحوه تنفس دیافراگمی را برای تان توضیح دهیم :
 1. روی صندلی بنشینید یا این که روی کمر روی سطح صافی دراز، مثل تختخواب، بکشید.
 2. یکی از دستانتان را روی قسمت بالا و دیگری را زیر قفسه سینه بگذارید. با این کار در هنگام نفس کشیدن راحت تر دیافراگم تان را احساس می کنید.
 3. به آرامی با بینی تان عمل دم را انجام دهید: در این حالت شکم سمت مخالف دست ها حرکت می کند.
 4. عضلات شکم تان را سفت کنید. بگذارید در هنگام عمل بازدم از طریق بینی یا دهان تان عضلات به جلو حرکت کنند.
 5. دم و بازدم را ادامه دهید و بالا و پایین رفتن شکم تان را احساس کنید.روزانه این کار را 5 تا 10 دقیقه تکرار کنید.

نکته: هنگامی که از طریق بینی تان عمل دم و بازدم را انجام می دهید، کم تر دچار تنگی نفس می شوید. کاملا طبیعی است که در اولین باری که این تمرین را انجام می دهید، احساس خستگی کنید. در دفعات بعدی این کار را به صورت اتوماتیک انجام خواهید داد.

قرص برای تنگی نفس عصبی

برای تسکین کوتاه مدت علائم اضطراب ، از جمله تنگی نفس ، پزشکان ممکن است داروهای بنزودیازپین تجویز کنند. اینها عبارتند از: آلپرازولام (زاناکس)، کلونازپام (کلونوپین) و لورازپام.

توجه: علائم هر فرد با توجه به سابقه و شدت مشکلات عصبی میتواند متفاوت باشد و این دارو ها باید طبق نظر پزشک تجویز شده و خودسرانه مصرف نگردد.

همچنین می توانید از روش های زیر برای رهایی از استرس و اضطراب کمک بگیرید:
 • تمرین های زمینی: یکی از مدل های این تمرین، گره کردن قسمت های بدن و به آرامی رها کردن شان است.
 • حواس پرتی ذهنی: سعی کنید حواس تان را به چیز دیگری پرت کنید تا آرام شوید. صحبت کردن درباره اشیاء دور و ورتان را امتحان کنید.
 • با خودتان صحبت کنید: حالا که می دانید این نشانه ها بخشی از پاسخ اتوماتیک بدن تان هستند، آن را به خودتان یادآوری کنید. در همان لحظه ای که اضطراب دارید، به خودتان بگویید «چون بدنم تلاش می کند تا اکسیژن بیشتری به دست آورد، من نمی توانم نفس بکشم» یا این که ”  وضعیت قلبم خوب است».
 • ورزش کردن: ممکن است برای تان عجیب باشد که در بحبوحه این حمله عصبی ورزش کنید! اما بهتر است که پیاده روی کنید یا مقداری از انرژی ذخیره شده را آزاد کنید. بدن تان در حال آماده سازی خود برای فرار از مشکلات است.
 • مراقبت از خود: با چند روش ساده می توانید از خودتان مراقبت کنید. نوشیدنی های گیاهی بنوشید( چای کافئین دار نخورید؛ زیرا استرس را زیاد می کند). احساساتتان را یادداشت کنید. به موسیقی آرام گوش دهید.
 • به خودتان شوک وارد کنید: سرتان را درون کاسه آب سرد کنید تا به بدن تان شوک وارد شود. پزشکان این روش را توصیه می کنند.

ورزش و آرامش

اگر به صورت روزانه نفس کشیدن و دیگر روش های ذهنی یا یوگا را تمرین کنید، از این مشکل خلاص خواهید شد.

چگونه در مواقع اضطراب از تنگی نفس جلوگیری کنیم؟

اصلی ترین راه ممکن برای جلوگیری از تنگی نفس و بروز سایر نشانه های جسمانی، این است که روش های مناسب را تمرین کرده و محرک هایی را که نمی شناسید، تشخیص دهید.

حتما بخوانید : علت کهیر زدن چیست ؟ ۱۵ روش درمان خانگی کهیر

از موثرترین راهکارهایی که وجود دارد، این است که تفکرات را بنویسید. در این روش، تمام افکاری که به طور خودکار در آخرین لحظات اضطراب یا حمله عصبی به آن ها فکر کرده اید، یادداشت می کنید. با این کار محرک مورد نظر را شناسایی می کنید.

علاوه بر این، می توانید احساس خود را در هنگام بروز این حالت بنویسید.

به این صورت می توانید گزارش فکری خودتان را هم تهیه کنید:

 • تاریخ بروز حمله؛
 • محرک مخصوص (موقعیتی که در آن بوده اید یا نشانه فیزیکی، مثل: تنگی نفس)؛
 • افکاری که به طور خودکار وارد ذهن تان شده اند؛
 • تا چه اندازه به این افکار باور دارید (از 1 تا 100 درصد)؛

هنگامی که این افکار به ذهن تان می آید، فکر می کنید که 100 درصد درست اند؛ اما پس از آن متوجه می شوید که 20 درصد آن ها حقیقت دارند.

تفکر عمیق هم به کم کردن اضطراب کمک می کند. تحقیقات زیادی در این باره انجام شده نشان داده است که تفکر و اندیشه عمیق می تواند علائم اضطراب را کاهش داده و در نتیجه آن را برطرف کند.

آرامش

در نهایت بهتر است که با فرد متخصص مشورت کنید تا راهکارهای بیشتری پیش روی تان قرار دهد. این افراد به شما کمک می کنند تا افکار منفی را که در هنگام اضطراب به سراغ تان می آیند، از سر بیرون کنید؛ مخصوصا اگر این افکار باعث اضطراب شدید یا افسردگی تان شوند.

دلایل دیگری که باعث تنگی نفس می شوند

تنگی نفس یا سایر نشانه های جسمانی می توانند باعث بروز سایر شرایط شوند. نشانه هایی را که مشاهده می کنید، به پزشک تان اطلاع دهید.

سایر دلایلی که باعث تنگی نفس می شوند، عبارت اند از:

 • ورزش کردن؛
 • تغییر میل ذاتی؛
 • پوشیدن لباس های تنگ؛
 • سبک زندگی ساکن.

سایر شرایطی که ممکن است با تنگی نفس مواجه شوید، شامل موارد زیر است:

 • آسم؛
 • بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)؛
 • حمله قلبی یا نامساعد بودن وضعیت قلب؛
 • ذات الریه؛
 • فشار خون پایین؛
 • مسدود شدن مجرای بالای هوایی.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر به طور مرتب تنگی نفس داشتید یا این عارضه هیچ ارتباطی با اضطراب نداشت، باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر با هر کدام از نشانه های حمله قلبی مواجه شدید، با اورژانس تماس بگیرید. این نشانه ها عبارت اند از:

 • سفتی یا درد قفسه سینه، گردن، فک یا بازوها؛
 • خستگی؛
 • سرگیجه، حالت تهوع یا استفراغ؛
 • ناراحتی بازو یا شانه ها؛
 • عرق کردن بیشتر از روزهای عادی، بدون وجود هیچ دلیل منطقی.
بررسی اجمالی تنگی نفس ناشی از استرس و اضطراب

به یاد داشته باشید که حملات اضطرابی باعث مرگ تان نمی شوند. حتی اضطراب هم به حمله قلبی تبدیل نخواهد شد.

اگر نگران وضعیت تان هستید، به پزشک مراجعه کنید. می توانید به متخصص سلامت روانی مراجعه کنید تا از او کمک گرفته و راه های مقابله با این مشکل را فرابگیرید.

منبع : healthline

یاسمن تقی پور

یاسمن تقی پور هستم ، فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان انگلیسی هستم و حدود 1 ساله که با تیم دکتر چک همکاری میکنم. هدف من گردآوری معتبر ترین مقالات پزشکی و ترجمه آنها برای شماست. این مقالات جنبه ی اطلاع رسانی دارند و جایگزین ویزیت حضوری نستند. اگر سوالات پزشکی داشتید حتما در قسمت نظرات بیان کنید. پزشک سایت پاسخگوی شما خواهد بود.

نظرات کاربران 201 دیدگاه

 • bhr

  دوشنبه 25 ژانویه 2021

  نمیدونم چرا ولی بعضی وقتا یادم میره نفس بکشم موقعی هم که به خودم میام وقتی نفس میکشم قفسه سینم درد میگیره
  یا وقتی نفس میکشم بازم قفسه سینم درد میکنه تا چند دقیقه و نفس کشیدن سخته برام بچه بودم بخاطر آلرژیم اسپری آسم میزدم بعدش بهتر شدم اما دلیل اینارو نمیدونم بعد 14 سالمه

 • نويد

  یکشنبه 22 نوامبر 2020

  سلام خواستم یه تشکر ویژه بکنم از خانم یاسمن تقی پور و تیم دکترچک که انقدر خوب این مشکل ترجمه و توضیح دادن. یعنی چندین سال همه سایت ها از رو هم کپی می‌کردن فقط این سایت بود یه چیز جدید و درست ارائه داد، دمتون گرم. خدا زیاد ادمهایی مثل شمارو در پناه حق

 • محمداظهرافضلی

  چهارشنبه 28 اکتبر 2020

  سلام بیشتراز چهار ماه هست نفس عمیق یگان وقت ها گرفته نمیتوانم همش دوست دارم نفس عمیق بکشم و احساس میکنم یک چیزی نمیزاره ریه هام پر بشه اما این اتفاق به طور مداوم نیست یعنی هر از چندگاهی نفس عمیق نمیتونم بکشم ،ولی گاهی مواقعه نفسم بالا میاد مخصوصا زمانی که از خواب بلند میشم نفسم راحت میاد
  رفتم نزد داکتر مرا گفت برونشت داری دو نسخه دارو را که گرفتم فایده نکرد .بعداش نزد دیگر داکتر رفتم عکس ریه هام گرفت دید گفت هیچ مشکیلی ندارد .چند دارو داد گرفتم باز هم تغییرات نیامد .بعدی چند روزهم ناراحتی قلب پیدا کردم رفتم گراف گرفتم داکترگفت عصب قلبت یک کمی فکرکنم تاثیر استرس است . گفت یک کم تپش قلبت زیاد شده دارو برام سفارش داد دارو هام هم خلاص شد اما هنوز هم احساسی سختی میکنم در کشیدن نفس عمیق

  من خسس سینه ندارم – سینه هام چرک نمیده – سرفه خونی ندارم – خلط گلو هم ندارم…ولی گاهی که نفسم عمیق نمیتوانم بکشم لطفا یک راهنمایی کنید

  زمانی که حواسم نیست خوبم زمانی که بادوستامم و اگه حواسم نباشه مشکلی نیست…
  همه میگن از ریه هاته ولی من نه خسس سینه نه سرفه خشکو سخت نه خلط نه سرفه خونی هیچی ندارم
  من ۱۹ سال سن دارم قدم ۱74 وزنم 60
  تشکر

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   پنج‌شنبه 29 اکتبر 2020

   سلام
   علایم شما طبق شرح‌ حال و بررسی های انجام شده ،عصبی میباشد و جهت درمان باید به متخصص اعصاب و روان مراجعه داشته باشید
   اینکه مواقعی که حواستان بهش نیست برطرف میگردد قویا به نفع مسائل عصبی و استرسی میباشد

  • یاسین

   چهارشنبه 20 ژانویه 2021

   نتیجه گرفیتن

 • سمانه

  دوشنبه 12 اکتبر 2020

  ممنون که پاسخ دادید اما از اسم روانپزشک هم استرس میگیرم، میترسم عوارض داروهاش برام بمونه، همین الان که بعضی وقتا اون آرامبخش ضعیفو میخورم تا دو روز خواب آلود و گیجم ، تازه فقط مشکل خوابمو تا حدودی حل میکنه اما تاثیری روی تنفسم نداره

 • سمانه

  دوشنبه 12 اکتبر 2020

  سلام آقای دکتر
  من حدودا ۳۰ سالمه، ۱۰ ساله تنگی نفس دارم،اولش یه سرماخوردگی ساده بود ولی بعد از اون تنگی نفس گرفتم، دکتر قلب، ریه، غدد، گوارش، گوش و حلق و بینی، عکس برداری از ریه ، تست تنفس ، عمل پلیپ بینی و… رفتم و انجام دادم، هیچ مشکلی نداشتم، اما خوب نشدم که نشدم، همشونم آخرش بهم گفتن برو روانپزشک
  علائمم: نفس عمیق نمیتونم بکشم اما مدام سعی میکنم، احساس خفگی دارم، انگار راه گلو بسته شدم، احساس سنگینی روی قفسه سینه دارم، احساس بار سنگین روی شونه هام دارم، آبریزش پشت حلق دارم، وقتی بینیم میگیره اوضاع بدتر میشه، وقتی خوابم بهم میریزه بدتر میشم، دراز میکشم بدتر میشم، راه میرم گلوم خشک میشه، به هر طرف بخابم همون طرف بینیم میگیره، وقتی خیلی حالم بده اگه گریه کنم راه تنفسم بهتر باز میشه، وقتی خیلی نفس نفس میزنم بدنم بی رمق میشه و به لرزش میوفته، مدام خمیازه میکشم، وقتی بیکار هستم تنفسم بدتر میشه و اگه خودمو به کاری مشغول کنم و حواسمو پرت کنم کمی بهترم، وقتی با یکی حرف میزنم حالم بهتر میشه، وقتی میخام بخابم اینقدر نفس نفس میزنم که دلم درد میگیره، کابوس زیاد میبینم، بعضی وقتا با احساس خفگی و کابوس از خواب میپرم، بعضی وقتا دلم میخاد بمیرم راحت بشم، هیچ آرامشی نه در خواب و نه در بیداری ندارم، هیچ دارویی روم اثر میکنه، فقط وقتایی که ناچار میشم یه آبنبات سرماخوردگی نعنایی میخورم که لااقل برای چند دقیقه راه گلوم بازتر بشه، یه وقتایی هم چند شب نتونم بخابم ناچارا یه نصفه قرص آلپروزلام میخورم تا بتونم یه شب بخابم
  دیگه نمیدونم چیکار کنم، لطفا راهنماییم کنید

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   دوشنبه 12 اکتبر 2020

   اینطور که مشخص است علایم شما ناشی از استرس و مشکلات اعصاب و‌ روان میباشد و بررسی های انجام شده نیز گویای همین موضوع میباشد.
   داروهای روانپزشکی زیر نظر روانپزشک باید برایتان تجویز شود و حتما و حتما باید روان درمانی و رفتار درمانی جهت تکنیک های کاهش اضطراب برایتان انجام شود

 • اسما

  دوشنبه 28 سپتامبر 2020

  سلام دکتر. دختر من نزدیک بیست روزه که دچار تنگی نفس شده و راحت نمیتونه نفس بکشه و به گفته خودش کامل نمیتونه نفس بکشه
  ما پیش چند تا دکتر فوق تخصص بردیمش ازجمله قلب ، ریه ، آسم و آلرژی
  اما خوب نشده کمی بهتر از قبل شده اما کاملا خوب نشده و هنوزم تنگی نفسو داره
  از نظر غذا خوردن هم مشکلی نداره غذاشو میخوره
  چند بار هم که روز ها از خواب بیدار میشد سردرد شدید داشت و حالت تهوع
  مواقعی هم که استرس داره تنگی نفسش بیشتر میشه

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   دوشنبه 5 اکتبر 2020

   شایع ترین علل تنگی نفس شامل مشکلات ریه،قلب، معده و ریفلاکس و مسائل عصبی میباشد
   از نظر تمامی موارد گفته شده بهتر است بیمار بررسی شود
   همچنین یکی از علل ایجاد سردردهای دم صبح که همراه با حالت تهوع نیز میباشد مسائل داخل مغزی میباشد
   چنانچه از نظر تمامی موارد فوق بررسی شده و مشکلی پیدا نشد پیش نورولوژیست نیز جهت ام‌ار ای معزی بروید

 • مارال

  شنبه 26 سپتامبر 2020

  سلام .من دو ساله تنگی نفس دارم که تقریبا موقع دراز کشیدن و شب بیشتر میشه و تقریبا همیشگیه.همش باید خمیازه بکشم و نفس عمیق که اونا هم ناقصن .اسکن ریه دادم از لحاظ قلب و ریه اوکی بودم .قبلاآلرژی داشتم اما بصورت کیپ شدن بینی بوده که با اسپری رفع میشد .حس میکنم مجرای تنفسیم از بینی تا نای تنگ میشه .بعضی دکترا گفتن پانیک .اما تنگی نفسم همیشگیه .میشه از آلرژی باشه و مربوط به قسمت بینی ؟!

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   سه‌شنبه 6 اکتبر 2020

   احتمال پانیک بودن بسیار کم میباشد
   احتمال زیاد مشکل از مجاری تنفسی بوده و چون سابقه اسم و الرژی داشته اید این تنگی نفس احتمالا بخاطر تنگی مجاری تنفسی باشد
   الرژی میتواند تغییر ماهیت داده و به صورت های دیگری تظاهر یابد و اینگونه نیست که همیشه به صورت کیپ شدن بینی در‌شما تظاهر یابد

   • نینا

    چهارشنبه 4 نوامبر 2020

    سلام وقتتون بخیر اقای دکتر من هم مثل این خانوم این مشکلات رو دارم اما آسم و الرژی نداشتم و دکتر ریه و تست نفس و دکتر قلب رفتم و کلی ازمایش دادم اما همه اش سالم بوده و دکتر گفت ریه ات خیلی خوب است اما من واقعا دیگه خسته شدم همش احساس میکنم بینی و نای و قسمت قفسه سینه ام درگیر است و قبلا مشکل شدید معده داشتم اما از روزی که دخترم به دنیا اومد این مشکل هم به سراغم اومد این دومین باره اولین بار ۳ماه طول کشید و دکتر گفتند عصبی هستی بعد خوب شدم الان هم ۳ماه شروع شده دوباره اما هفته ای دو سه بار اما در این هفته خیلی شدید شده به نظر شما از چه چیزی هست،؟

    • دکتر یعقوب خوش سیرت

     جمعه 6 نوامبر 2020

     تنگی نفس هایی که دائمی نباشد و در بررسی قلب، ریه ، خون، گوارش مشکل خاصی یافت نشود گویای استرس های عصبی میباشد که منجر به احساس تنگی نفس در فرد میباشد
     معمولا کسانی که مشکل ریه یا قلب دارند به دنبال کمترین تحرک دچار تنگی نفس میشوند ولی در افراد عصبی، این تنگی نفس به هنگام استراحت یا فکر کردن به آن تشدید میابد یا بروز میابد

 • دنیا

  شنبه 26 سپتامبر 2020

  سلام و وقت بخیر و با تشکر از اقای دکتر که با حوصله و صبوری به تک تک پیام ها پاسخ میدن
  من خانم ۲۸ ساله هستم که سابقه ی پانیک و حمله های عصبی و اضطرابی دارم مدتیه فاصله ی این اختلالات اضطرابی کم شده یعنی کوچکترین تنش کافیه تا احساس اظطراب و در نتیجه ی اون اختلال در تنفس بهم دست بده مخصوصا شبا و بعضی وقتا ساعت ها ادامه پیدا میکنه و اگه موفق به گریه بشم راه تنفسم باز میشه.اینا مقدمه ای بود تا اینکه هفته ی پیش مبتلا به کرونا شدم و الان هشت روزه که روزای سختشو‌پشت سر گذاشتم دوبار مراجعه به پزشک داشتم و هربار اکسیژن خونم ۹۹ بوده که گفتن نیازی به اسکن ریه نیست ولی با توجه به بیماریم و اینکه همش تو‌خونم وقتی مطالب مربوط به کرونارو میخونم تو‌اینترنت دچار تنگی نفس میشم مخصوصا شبا که اصلا نمیخوام شب بشه تبم کاملا از بین رفته و اختلال در بویایی و چشایی تقریبا علائم دیگه از بین رفته فقط به خاطر استفاده از داروی ازیترومایسین یکم معدم هم درد داره سوالم از شما اینه اقای دکتر من چجوری میتونم با این اضطراب کنار بیام؟هر بار که اینجوری میشم با داروی‌کلرودیازپوکساید حالم خوب میشه قبلا فاصله ی بین حمله ها خیلی بیشتر بود مثلا سالی یکبار اتفاق می افتاد ولی الان با کوچکترین تنش من دچار اختلال میشم و باید گریه کنم تا بتونم درست نفس بکشم ناگفته نمونه که تو این چند روز هربار که تا صبح به خاطر تنگی نفس خوابم نبرده صبحش مراجعه به پزشک داشتم که اسکن ریه ازم بگیرن ولی با توجه به سطح بالای اکسیژن خونم گفتن نیازی به اسکن نیست و تنگی نفس تو از ترسِ ممنون میشم راهنماییم کنید

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   سه‌شنبه 6 اکتبر 2020

   سلام
   علایم شما تماما ناشی از اختلالات پانیک در شما میباشد و بخاطر استرس های جدید و شیوع ویروس کرونا این اختلال تشدید شده و فواصل کمتری دارد
   تنها راه درمان شما و یا کاهش علایمتان، روان درمانی و استفاده از داروهای کاهش دهنده استرس در شما میباشد و باید دوز داروییتان برای مدتی افزایش یابد و سپس بعد مدتی که علایم کاهش یافت به مرور زمان دوز دارویی کاهش یابد، جهت درمان حتما باید به پزشک متخصص اعصاب روان مراجعه داشته باشید و درمان دارویی مناسب و منظم برایتان با دوز دارویی کارآمد تجویز گردد

  • عسل

   سه‌شنبه 17 نوامبر 2020

   سلام من دقیقا با شرایط شما آشنا هستم و دوسال بود که کاملا حملاتم قطع شده بود اما بعد کرونا گرفتم و ترس ناشی از اون دوباره حمله هام رو برگردوند
   من برای درمان پنیک هم دارو گرفتم و هم روان درمانی شدم و انقدر خوب جواب گرفتم که کاملا فراموش کرده بودمش، به شما هم پیشنهاد میدم پیش روانپزشک برین و حتما روانپزشکی که تنها مسیرش دارو نباشه و دارو و روان درمانی رو کنار هم به کار ببره

 • نفیسه

  دوشنبه 7 سپتامبر 2020

  سلام من موقع درس خوندن انگاری تنفسم قطع میشه و هرکاری میکنم نمیتونم کنترلش کنم که باعث میشه نتونم خوب تمرکز کنم و سرگیجه میگیرم این حالت هر موقع شروع میکنم درس بخونم شروع میشه و تا مدتی بعدش ادامه پیدا میکنه راه های مختلف امتحان کردم مثل حواس پرتی تمرکز بیشتر و… ولی همچنان دارم اذیت میشم ، لطفا راهنماییم کنین که باید چیکار کنم

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   چهارشنبه 9 سپتامبر 2020

   علایم عصبی در شما ایجاد شده است و با توجه به اینکه فکر شما در این‌ مورد هنگام درس خواندن شرطی شده است، حملات هنگام درس خواندن را تجربه میکنید، جهت درمان به متخصص روانپزشکی یا روانشناس مراجعه داشته باشید.شاید نیاز باشد مدتی نیاز به مصرف دارو داشته باشید

 • یحیی

  چهارشنبه 12 آگوست 2020

  سلام اقای دکتر
  من دو ماه پیش دچار تنگی نفس شدم و دچار تپش قلب و منگی شدم و به دکتر قلب رفتم اکو و تست ورزش انجام دادم گفت مشکل نداری برای ام ار ای از مغز رفتم مشکلی نبود ازمایش تیرویید دادم اونم خوب بود عکس از قفسه سینه گرفتم مشکل نداشت
  الان سیگار که میکشم شروع میکنم به تند تند نفس کشیدن هی میخوام نفس عمیق بکشم نمیتونم بعد چند ساعت کلنجار رفتن دچار منگی میشم
  روزی سه چهار کیلومتر میدوم
  ولی این موضوع واقعا بهمم ریخته خیلی عصبیم میکنه

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   پنج‌شنبه 13 آگوست 2020

   بهتره سیتی اسکن ریه انجام دهید
   در صورت نرمال بودن احتمال عصبی بودن تنگی نفستان وجود دارد

 • مروارید

  جمعه 7 آگوست 2020

  سلام وقت بخیر
  مدت 5 ماهه که سرفه میکنم (در روز حدود 10 تا و برخی روزها اصلا )و سه ماهی هم میشه که تنگی نفس دارم یعنی در حد 2 تا 3 دقیقه به حالت هن هن کرد ن یا نفس بلند کشیدن (مثل موقعی که از پله بالا میرویم البته با شدت کم ) دچار شدم دو تا دکتر متخصص ریه رفتم ضمن اینکه تست ریه دادم و سی تی اسکن از ریه که الحمدالله ریه مشکلی نداشت ودکتر گفت ریه شما کاملا سالم هست . دکتر اول نظرش برشروع یک آسم خفیف و آلرژی بود ولی پزشک دوم نظرشون بود علل عصبی و اضطرابی باعث بیماری است دو نسخه متفاوت از انواع این داروها را عرض میکنم مصمرف کردم
  تشخیص آلرژی:: دار.وهای اسپری بینی نازوفرین
  اسپری بینی رستانکس -قرص اکتولوکاست- رینوفکس- لیبراکیم-اسپری دهانی -آمپول بتامتنازون -کلرا دیازپاکسید

  تشخیص علل عصبی ::: آلپرازولام و شربت ایمیونس

  البته یک نکته دیگر از مشکل بنده این هست که به بو حساس شدم هر نوع رایحه ای(عطر-بوی غذا -بوی دود حتی خاک )استشمام میکنم دچار مشکل میشم و تنفس برایم سخت میشود

  هر دو نسخه را که مصرف کردم سرفه ها حدود 60 درصد بهتر شده ولی تنگی نفس بیشتر هم شده است
  لطفا راهنماییم بفرمایید مشکل من چیه دیگه خسته شدم و 5ماهه که در گیر این بیماری هستم
  خیلی ممنون

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   دوشنبه 10 آگوست 2020

   میخوره علایمتان ناشی از آسم و آلرژی باشه چرا که به بوها نیز حساس شده و احساس تنگی نفس بهتون دست میده
   بررسی های لازم که نیز برایتان انجام شده است، لذا جهت بهبود تنگی نفس به متخصص ریه نیز دوباره مراجعه فرمایید

 • مهدی

  دوشنبه 3 آگوست 2020

  سلام.آقای دکتر خداقوت من چهارماه پیش یه تنگی نفس شدید بهم دست دادوازاون به بعد تنگی نفس دارم واکو و چست رفتم وآزمایش هم دادم همه چی نرمال هس البته اون روز که بهم تنگی نفس شدید اومدفک کردم دارم میمیرم یه فیلم ازبیمارستان واسه کرونا نگاه میکردم که این بلا سرم اومدمن چه کارباید بکنم؟

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   سه‌شنبه 4 آگوست 2020

   با توجه به این که بررسی اولیه برایتان انجام شده است، امکان دارد تنگی نفستان از نوع عصبی بوده و باید داروهای ارامبخش مصرف نمایید

 • مهدی

  دوشنبه 3 آگوست 2020

  سلام.من هم مثل شما هستم وآخرش نتیجه نگرفتم چی شد نتیجه شما؟؟

 • Hakim

  یکشنبه 2 آگوست 2020

  سلام دکتر
  من تنگی نفس دارم چون بچه که بودم سنم یکسال و نیمم بود یه قلیون دیدم و کشیدم و تشنج کردم از همون موقع من تنگی نفس دارم
  الان چطور درمانش کنم دکتر

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   یکشنبه 2 آگوست 2020

   باید بررسی شود
   عکس از ریه ها گرفته شود
   از نظر آسم و آلرژی باید بررسی شوید

 • دختر ۳۵

  یکشنبه 2 آگوست 2020

  سلام
  من ۳ باره وقتی واقعا ناراحت یا عصبانی میشم،نفسم تند تند و بلند میشه،طوری که حالت عادی حتی نمیتونم اداش رو در بیارم..سری اول دست و پاهام کامل قفل و بی حرکت شد انگار خشک شده بودم و داشت کل بدنم خشک میشد واقعا..سری اخر هم که الان‌هستش صورتم و دستام سر شده بود،وسط بحث و تو اوج عصبانیت یهو اینطوری شدم،اروم اروم نفسم اوج گرفت طوری که کنترلم رو از دست دادم و بهم چندتا چک زدن و آب ریختن تا عادی شدم.حتی نمیتونستن اون لحظه اب بخورم..یعنی مریضی اعصابه؟یا مشکلی نیست؟

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   یکشنبه 2 آگوست 2020

   سلام
   بعله علایمتان بخاطر حمله های عصبی بوده و باید جهت درمان به متخصص اعصاب و روان مراجعه داشته باشید

 • محدثه

  جمعه 17 جولای 2020

  سلام من 17 سالمه یه دختر مجردم دو هفته ای میشه تپش قلبم رفته بالا هرموقع هم ناراحت یا عصبی میشم نفسم بالا نمیاد خیلی سخت نفس میکشم حس میکنم یکی قلبمو فشار میده دو بار هم موقع ناراحتی تپش قلبم یه لحظه شدیدا رفت بالا و از حال رفتم افتادم زمین چن بار رفتم دکتر اکو و نوار قلب گرفتن گفتن سالمه از استرس هس ولی من خیلی اذیت میشم نمیدونم چیکار کنم

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   شنبه 18 جولای 2020

   علایمتان کاملا ناشی از استرس بوده و احتمالا پانیک نیز باشید که دچار از حال رفتگی شده اید
   مراجعه به متخصص اعصاب روان کمکتان خواهد کرد

 • رامین آزاد

  شنبه 4 جولای 2020

  با عرض سلام خدمت جناب دکتر خدا قوت بنده 28 ساله هستم 4 ماهی هست احساس سنگینی در قفسه سینه ام دارم و همینطور تنگی نفس که بین 12 الی 15 دمو بازدم در دقیقه هست ولی منظم نیست آزمایش کرونا دادم خوشبختانه منفی بود سی تی اسکن ریه انجام دادم به گفته 4 پزشک مشکلی نداشت و اکو قلب انجام دادم بازم به لطف خدا نرمال بود جناب دکتر مشکلمو نمیتونم چطور توصیف کنم ولی علاعمی که میتونم عرض کنم خدمت شما مخاط بیش از حد که بوی نامطبوعی داره و به صورت چسب هست و این مخاط بیشتر به پشت حلق مرتبط هست سرگیجه و سیاه رفتن چشم ها هنگام بلند شدن و تنگی نفس که مدام همراهم هست که وقتی عود میکنه احساس افسردگی شدید در ذهنم ایجاد میشه که خیلی پریشونم میکنه بعد دوباره نرمال میشه این در طول روز بین 7 الی 8 بار تکرار میشه آیا از استرس میتونه باشه یا به متخصص گوارش مراجعه کنم ممنون میشم از راهنمایی شما

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   یکشنبه 5 جولای 2020

   راستش علایمتان به هر دو مورد که خودتان ذکر کردید‌ میخوره، یعنی هم میتونه ناشی از ریفلاکس مری باشد که احساس تنگی نفس بهتون دست میده هم ناشی از مشکلاتی همچون استرس
   به همین خاطر توصیه میکنم به هر دو پزشک مراجعه داشته باشید

   • رامین آزاد

    سه‌شنبه 7 جولای 2020

    جناب دکتر با عرض سلامی مجدد رفلاکس میتونه بدون علاعم ظاهر بشه من هیچ علامتی از سوزش سره دل نفخ ندارم فقط احساس درد در ناحیه سره معده به صورت درد هست و ته گلوم خیلی تلخ و خشک میشه و قدم 185 و وزنم 85 کیلو هست ولی غذام تو این 4 ماه به شدت کم شده یعنی میلی به غذا خوردن ندارم و مدتی بود بعد از غذا خوردن دچار حالت تهوع و استفراغ میشدم

    • دکتر یعقوب خوش سیرت

     سه‌شنبه 7 جولای 2020

     با سلامی مجدد
     علایمی که ذکر کردین بیشتر به همون ریفلاکس معده به مری میخوره، ولی با توجه به اینکه کاهش اشتها‌ و حالت تهوع به دنبال غذاخوردن‌را نیز ذکر کرده‌اید‌‌ است بهتر است به متخصص گوارش مراجعه داشته باشین و‌از‌ نظر سایر بیماری هایی که اهمیت بیشتری دارند همچون زخم معده، کنسر ها و … بررسی گردید

    • رامین آزاد

     سه‌شنبه 7 جولای 2020

     دکتر جان یک دنیا ممنون بابت پاسخ هایی که دادین از خدا میخوام انشا الله در پناه حق باشین

 • طالب

  پنج‌شنبه 25 ژوئن 2020

  با سلام
  مقاله بسییییار مفیدی بود.
  تشکر و سپاس فراوان از شما دوستان عزیز
  با موفقیت روزافزون

 • ماها

  یکشنبه 21 ژوئن 2020

  سلام من وقتی دچار استرس یا عصبانی یا ناراحت میشم دچار تنگی نفس میشم یه صدای خس خس ازم میاد راستش بگم انگار فراموش میکنم چه جوری نفس بکشم و حس میکنم اون فضایی که تو شم اکسیژن کافی نداره وباید حتما برم یه مکان باز وقتی به یه مکان سر باز میرسم تنگی نفسم خوب میشه راستش یه بار آنقدر تنگی نفس گرفتم که کبود شده بود و افتاده بودم زمین سریع میخواستن منو به بیمارستان برسون ولی وقتی از خونه خارج میشیم با دیدن بیرون و آسمون کم کم انگار راه نفسم باز شد تونستم نفس بکشم حالم طبیعی میشه نمیتونم به یه متخصص مراجعه کنم بنظرتون چیکار کنم حالم بهتر شه؟؟؟

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   دوشنبه 22 ژوئن 2020

   شما باید تحت درمان تحت نظر متخصص اعصاب و‌ روان باشید
   با این حال میتوانید فعلا از داروهای دسته بنزودیازپین مانند الپرازولام و‌ یا کلردیازپوکساید استفاده نمایید

 • حیدری

  یکشنبه 21 ژوئن 2020

  سلام پسر هفت ساله دارم که دوماه تنگی نفس دارد دکتر هم بردم از ریه اش عکس گرفتن گفت که مشکل ریه ندارد میشه راهنمایی کنین چی کار کنم

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   یکشنبه 21 ژوئن 2020

   شایع ترین علل تنگی نفس علل ریوی، قلبی، گوارشی و روانی میباشد
   بهتر است از نظر تمام موارد گفته شده چک شود

 • Ali

  جمعه 19 ژوئن 2020

  سلام آقای دکتر من تو کشوره آلمان زندگی میکنم اینجا خیلی احساس غربت و تنهایی میکنم برای اینکه این فشار روحی رو لحظه ای از خودم دور کنم به مشروب روی آوردم زبان آلمانی یاد گرفتنش برام مشکل بود یکم که یاد گرفتم دیگه درس نخوندم و تو یک رستوران شروع به کار کردم کارم جوری بود که همش مقابله حرارت گاز بودم یک روز در حال کار کردن بودم از گرمای زیاد که به صورتم خورد به خودم تلقین کردم که گیج و منگ شدم از همون روز به بعد سردرد دارم و موقع راه رفتن نفس تنگی لطفا کمکم کنید

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   شنبه 20 ژوئن 2020

   سردرد و تنگی نفس بیشتر در شما حالت استرسی دارد و بهتر است به روانپزشک مراجعه نمایید

  • علی

   سه‌شنبه 4 آگوست 2020

   با سلام و احترام
   بنده ۲۷ سال سن دارم
   نزدیک به یک ماهه به طور دائم تنگی نفس دارم به این صورت که زمانی که نفس عمیق میکشم احساس میکنم هوا به ریه هام نمیرسه.
   خس خس سینه و فشار قفسه و سرفه و تپش قلب ندارم.
   از پشت حلقم مخاط سفید رنگ میاد و حالت گرفتگی بینی دارم.
   تست کرونا هم دادم خداروشکر مشکلی نداشت.
   ادم استرسی هستم.
   میخواستم بدونم با توجه به این شرایط مشکل من عصبی هست یا نه؟
   اگه مشکل عصبی هست قابل درمان کامل هست یا مثل اسم درمانی ندارد

   • دکتر یعقوب خوش سیرت

    چهارشنبه 5 آگوست 2020

    مخاط پشت حلق احتمالا بخاطر سینوزیت خفیفی باشد که در شما وجود دارد
    برای تنگی‌نفس نیز میتوانید‌ سیتی اسکن‌ ریه بدهید و در صورتی‌که‌نرمال‌باشد احتمالا عصبی میباشد
    مشکلات عصبی نیز قابل درمان‌میباشد و‌شما میتوانید با روانکاوی و مراجعه به متخصص اعصاب و روان درمانش کنید

 • امیر

  سه‌شنبه 2 ژوئن 2020

  سلام
  عرض ادب و احترام
  بابت راهنمایی و ذکر علائم و دلایل تنگی نفس، بسیار سپاسگزارم
  به کمک مطالب شما من تازه متوجه شدم که موقع درس خواندن نفسو حبس میکنم و به عبارت دیگه، نفس از سینه یا بینی میکشم و از دیافراگم نفس نمی کشم و همین حالت در مواقعی که نیاز به تمرکز هست مجدداً به وجود میاد مثل همین الان که دارم از ذهنم کمک میگیرم تا مطلب رو برای شما ارسال کنم کراراً ایجاد شد من قبل تر به روانپزشک مراجعه کرده بودم و مشکل خودمو هنگام درس دادن استاد و درس خواندن به نفهمیدن دروس و عدم یادگیری، تعبیر کردم.ولی فکر کنم مشکل به خاطر نرسیدن اکسیژن کافی به مغز باشه که در مواقع محتاج به تمرکز، تنفس کافی با دیافراگم صورت نمی گیره.
  خواهش بنده اینه که جهت رفع مشکل بنده پزشک مربوطه یا راهنمایی دیگری را که صلاح میدانید عنوان بفرمائید. با تشکر از شما

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   چهارشنبه 3 ژوئن 2020

   سلام
   شما میتوانید از پادکستی که توسط سایت دکترچک در‌ مورد نحوه تنفس درست برای کاهش اضطراب تهیه شده ،کمک بگیرید و این نوع تنفس را در خانه تمرین کنید
   برای اینکه عادت خود را تغییر دهید نیاز به تمرین مکرر خواهید داشت و سپس بعد مدتی خودتان تغییر را احساس خواهید کرد

  • امیر

   چهارشنبه 3 ژوئن 2020

   سپاس فراوان از شما دکتر عزیز.

 • مینا

  سه‌شنبه 26 می 2020

  سلام من ۲۴ سالمه چن هفتس حس میکنم سنگین نفس میکشم و موقع خواب حس خفگی میکنم از خواب میپرم الان دیگه از خوابیدن میترسم چون حس میکنم بازم‌میخوام خفه شم فشارخونم نرماله تپش قلب دارم ۹۷ اینا میشه دوبار از ترس رفتم دکتر گفتن عصبیه منتظرم درس شه اما واقعا از خوابیدن میترسم میترسم آپنه خواب یا آسم باشه نظر شما چیه؟

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   چهارشنبه 27 می 2020

   بهتر است گرافی از قفسه سینه انجام شود
   جهت تشخیص اپنه خواب نیز باید تست مربوطه انجام شود که برای ان بهتر است به فوق تخصص ریه مراجعه داشته باشید
   اعصاب اکثرا تشخیص اخر است و باید بررسی های لازمه انجام شده باشد

   • فاطمه

    جمعه 26 ژوئن 2020

    سلام آقا دکتر
    من ۲۱ سالمه تازه ۵ روزه احساس تپش قلب شدید دارم پشت کمر طرف ناحیه قلبمم تیر میکشه همراه دست چپم که از ارنج تا مچ تیر میکشه بعد یهو احساس بی حالی میکنم استرس شدیدی منو میگیره که حس میکنم الانه که خفه شم بیشتر تو ساعت ظهر یا غروب این حس بهم دست میده ، میشه بهم بگید دلیلیشو ؟؟؟؟

    • فاطمه

     جمعه 26 ژوئن 2020

     و اینکه غذا هم میخورم معدم جوش میاد و اسید معد تا گلوم میاد پایین میره، راهنمایی اگه میتونید بهم بکنید من خیلی ایترس دارم

    • دکتر یعقوب خوش سیرت

     شنبه 27 ژوئن 2020

     سلام
     شما حتما باید از نظر قلبی چک شوید و متخصص قلب شما را ویزیت فرمایند، نوار قلب و تست اکو حتما برای شما نیاز است و علایمتان قلبی میباشد

 • ساره

  دوشنبه 11 می 2020

  سلام دکتر من از اول اسفند تنگی نفس دارم ولی 90 درصد تنگی نفس من شبها هست دکتر قلب رفتم و گفتن قلبم سالمه ایا ممکنه مشکل عصبی سر یه تایم خاص مثلا شبا ساعت 9 اتفاق بیفته، ایا مشکل عصبی میشه سر یه ساعت فقط باشه یا مشکل جسمیه دکتر گفتن مشکل جسمی ساعت نمیشناسه میتون صبحا اتفاق بیفته ولی من صبحا خوبم از شب ساعت 9 به بعد شروع میشه این میتونه دلیلی بر استرس باشه. ایا با اینکه استرس نداری ولی شب شروع میشه دلیلی بر عصبی بودن، ایا استرس میتونه در وجود ادم درونی شده باشه؟

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   دوشنبه 18 می 2020

   سلام
   بعله احتمال دارد
   معمولا مشکلات جسمی که ایجاد تنگی نفس در افراد ایجاد میکند، در اکثر اوقات میتواند برای فرد ایجاد شود و تایم خاصی نمیتوان برای آن گذاشت ولی مسائل مربوط به استرس و اعصاب میتواند در زمان های مشخصی برای فرد ایجاد شود و ایجاد مشکل کند

 • علی

  چهارشنبه 6 می 2020

  سلام دکتر من از ترس کرونا حدود دوماه میشه که این حالت تنگی نفس رو دارم
  البته وقتی فهمیدم بخاطر استرس و اضطراب هست رفته رفته بهتر شدم ولی هر از گاهی میاد سراغم همش میخوام نفس عمیق بکشم
  حتی رفتم و فوتبال بازی کردم و مشکلی نداشتم فقط هر از چند گاهی میخوام نفس عمیق بکشم که نمیتونم
  میخوام برم پیش دکتر روانپزشک به خودم هی مهلت میدم میگم اگه رعایت کنم خوب میشم چند روز خوب میشم بیخیالش میشم ولی دوباره استرس و اضطراب میگیرم و تنگی نفس میاد سراغم

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   چهارشنبه 6 می 2020

   سلام
   اگر نمیتوانید کنترل کنید، بهتر است به روانپزشک مراجعه کنید و درمان دارویی شروع کنید

 • محمود

  سه‌شنبه 5 می 2020

  سلام خسته نباشيد
  من دوماهه نفس تنگي دارم رفتم دكتر قلب ضربان قلبم بالا بود ولي اكوم خوب بود عكس از ريه و ازمايش خون هم گرفتن كه خداروشكر هردوتاش خوب بود گفتن تنگي نفست عصبيه الان ٥٠تا قرص پرپرانول نوشتن ميخاستم ببينم تنگي نفسم با همينا كامل خوب ميشه و اگه نشد ممكنه بجز رفلاكس معده مشكل ديگه اي باشه
  و اينكه با توجه به اينكه الان خيليا مشكل تنگي نفس دارن ممكنه ي ويروس ديگه يا ي بيماري ناشناخته باشه
  ممنون

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   چهارشنبه 6 می 2020

   سلام
   علل همچون مسائل قلب ،ریوی ،گوارشی، روانی شایع ترین علل ایجاد تنگی نفس میباشند و تنگی نفس را باید در این موارد گشت
   وجود ویروس دیگری فعلا گفته نشده
   علت قلبی و ریوی نیز رد شده است
   میماند علل روانی و گوارشی که داروی پروپرانولول به علت اثرات ضد استرسی میتواند کمک کننده باشد

 • مصطفی

  یکشنبه 3 می 2020

  به نام خدا .
  عرض سلام و خسته نباشید .
  من جوان 26ساله هستم چندسالی میشه شبا که میخوام بخوابم تا وقتی گوشی دستمه نفس کشیدنم خوبه وقتی که گوشیو کنار میزارم میخام چشام ببندم فکر ذهنم میره سمت نفس کشیدن احساس میکنم دریجه قلبم گشاد شد نفس کشیدن واسم مشکل شد باید خودمو مشغول چیزی کنم که یادم بره وقتی به فکر ذهنم میاد دوباره نفس کشیدن از یادم میره چطوره نفس بکشم این باعث میشه که تند تند نفس بکشم خیلی اذیت کننده است این مطالب شما خیلی روی من تاثیر گذاشت ادم مذهبی هستم شبا یه سوره قرآن موقع خواب با هنسفری گوش میدم تا زمانی به خواب برم بعد با خدا هم حرف میزنم خودمو مشغول میکنم تا این تنگی نفس نیاد سراغم باهاش میجنگم احساس میکنم هیچکس تو جهان این درد نداره بجز من روم نمیشه برم دکتر یا به خانوادم بگم . بگم بلد نیستم نفس بکشم بهم میخندن خیلی عذابم میده دکتر کمکم کن چندسال پیش خیلی شدیدتر بود به حدی که نفسم قطع میشد سریع آب میخوردم الان خداروشکر 90درصد به قبل بهتر شدم فقط موقع خواب میاد سراغم با قرآن گوش دادن با خدا دردل کردن آروم میشم آقای دکتر ازت میخام کمکم کنید تا از این مریضی روحی نجات پیدا کنم امیدوارم این پیام بخونید و جوابم بدید سپاسگزارم..
  در ضمن من افسردگی دارم از وقتی بابام از دنیا رفته 3سال میشه این 3سال یه لحضه اروم قرار نداشتم چون پدرم خیلی دوست داشتم دارم مثل دوتا رفیق باهم بودیم از وقتی از دنیا رفت منم از دار دنیا یه پدر داشتم افسردگی گرفتم تو پیام قبلی مریضیم گفتم مال فکر کردن بیش از حد که باعث این مریضی روحی شده که نفس کشیدن یادم رفته تو پیام قبلی من بودم امیدوارم کمکم کنید تا از این م یضی روحی نجات پیدا کنم . التماس دعاء یا علی(ع)

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   چهارشنبه 6 می 2020

   سلام
   شما نیاز به روان درمانی و درمان دارویی تحت نظر پزشک متخصص روانپزشکی دارید،لذا بهتر است به پزشک مراجعه داشته باشید و نکات لازم برایتان تشریح شود
   همچنین پادکست مربوط به بهبودی نوع تنفس های اضطرابی را حتما مشاهده کنید

 • شهلا

  پنج‌شنبه 30 آوریل 2020

  سلام اقاي دكتر من يه مدت هست كه همشه احساس ميكنم نفس كم ميارم وهمشه بايد نفس عميق بكشم تا بهتر بشم ولي بعد ٥ دقيقه دوباره همين حالم ميشه وهمشه احساس نفس تنگي دارم وتا نفس عميق ميكشم خوب ميشم ولي خودم از اين حالم خسته شدم بنظر شما اين از اضطراب يا مشكل ديگه ممنون ميشم ازتون براي پاسخ

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   جمعه 1 می 2020

   سلام
   علایم کلی شما میخوره بیشتر مسائل اضطرابی مطرح باشه

 • پرویز

  دوشنبه 27 آوریل 2020

  باسلام بنده بصورت ناگهانی برای اولین بارتوعمرم صبح احساس خفگی کردم وسپس دچارتنگی نفس شدم تشخیص اول دکترعفونت ریه شدولی دکتردیگری ریفلاکس معده تشخیص دادبعدازمصرف سه نوع قرص به مدت یه هفته خوب شدم ولی دوباره احساس میکنم بایدهرچندثانیه یه نفس عمیق بکشم والبته بابرخوردباوایتکس حالم اورژانسی میشه لطفابگیدچه چیزی ممکنه باشه ممنون

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   سه‌شنبه 28 آوریل 2020

   سلام
   حساسیت و مجموعه ای از مشکلات ریوی و گوارشی منجر به ایجاد علایم در شما شده است و نگرانی خاصی ندارد.

 • علی

  یکشنبه 26 آوریل 2020

  من استرس به همراه نفس تنگی نمی دونم استرسه برای چیه ولی وقتی استرسم زیاد میشه کمی قلبم هم احساس ناراحتی می کنه باید چه کنم
  ممنون از شما

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   سه‌شنبه 28 آوریل 2020

   سلام
   به روانپزشک مراجعه و درمان دارویی برایتان انجام شود

 • محمد

  یکشنبه 26 آوریل 2020

  من اضتراب پیدا می کنم همراه با نفس تنگی و یه کمی هم سینه درد میشم ممنون می شم جواب بدین

  • رامین شیرین نژاد

   پنج‌شنبه 17 دسامبر 2020

   سلام…حدودا دو ماه پیش یکباره تنگی نفس گرفتم و بعد از تقریبا دوهفته تنگی نفسم درست نشد به پزشک مراجعه کردم ایشون هم بعد از معاینه تشخیص اعصاب و استرس گذاشتن و قرص سرترالین ۵۰ تجویز کردن الان هر روز صبح یک عدد مصرف میکنم ولی الان بعد از حدود دوماه بهبود آنچنانی پیدا نکردم حتی دوباره به همان پزشک مراجعه کردم گفتن یواش یواش قرص اثر میکند و باید حداقل ۶ ماه قرص رو مصرف کنم……ساعت مشخصی نداره ولی اکثرا صبح یک ساعت بعد بیدار شدن از خواب تنگی نفسم شروع میشه و دو ساعت زمان میبره و شب دوباره شروع میشه…..ولی وقتی که می خوابم احساس تنگی نفس ندارم

   • دکتر یعقوب خوش سیرت

    دوشنبه 21 دسامبر 2020

    این نوع تنگی نفس ها معمولا ناشی از اعصاب میباشد و استرس تشدید میکند لذا دارویی که پزشک تجویز کرده را ادامه دهید و به مرور پاسخ درمانی را احساس خواهید کرد

 • نادره

  یکشنبه 26 آوریل 2020

  واقعاااا مطالبتون جواب همه ی سوالامو داد یک دنیا ممنون
  من سه روزه ک سرارین کردم و حدود دو میشه ک از استرس کرونا و ترس از مرگ و یتیم شدن بچه هام تنگی نفس شدید گرفتم

 • جواد

  سه‌شنبه 21 آوریل 2020

  سلام،دوماهه احساس تنگی نفس دارم دکتر رفتم عکس از قفسه سینه گرفتم گفتن مشکلی نیس،اکسیژن خون هم99بود،خودم احساس میکنم تنگی نفسه بخاطر استرس باشه و یکم ریفلاکس معده دارم،بنظر شما چی مصرف کنم؟متخصص اعصاب و روان برو بهتره یا متخصص آسم و آلرژی؟

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   چهارشنبه 22 آوریل 2020

   سلام
   با توجه به وجود اختلالات روانی متخصص اعصاب و روان بیشتر بدردتون میخوره
   داروی الپرازولام نیز برای کاهش تنگی نفس استرسی تاثیر خوبی دارد

 • علی

  سه‌شنبه 21 آوریل 2020

  سلام آقای دکتر من ۴۰ سال دارم چند سالی هست که احساس تنگی نفس دارم آ دم استرسی هستم همش میخوام نفس عمیق بکشم که با این حالت راحت میشم و چند دقیقه بعد دوباره میخوام نفس عمیق بکشم این کار تو طول روز هر چند دقیقه یکبار باید انجام بدم نوار قلبم سالم اسپورومتری سالم سی تی اسکن سالم لطفا راهنمایی بفرمایید

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   چهارشنبه 22 آوریل 2020

   سلام
   تنگی نفس همیشه یک موردی است که باید حتما پیگیری شود
   علت های مختلفی همچون اختلالا عروقی،اختلالات قلبی، اختلالات ریوی، اختلالات گوارشی، اختلالات خونی و‌ در اخر اختلالات سایکولوژی میتواند علت تنگی نفس باشد،معمولا اختلالات سایکولوژی باید تشخیص بالینی انتهایی باشد و بهتر است قبل از اینکه تشخیص تنگی نفس ناشی از استرس گذاشت علت های دیگر اول بررسی گردد
   شما میتوانید با دوره درمانی کوتاهی از درمان اختلالات استرسی نتیجه ان را سنجیده و ببینید تنگی نفس در این دوره کاهش پیدا میکند یا خیر، در صورت نتیجه مثبت میتوان علت ان را استرس دانست

  • یاسین

   جمعه 24 آوریل 2020

   سلام من نمیتونم نفس بکشم مشکل از قلبمه یا استرس زیاد؟

 • سمانه

  دوشنبه 20 آوریل 2020

  سلام آقاب دکتر من ۲۹ هفته باردارم و یک ماهه تنگی نفس دارم ، اکو رفتم دکتر گفتن افتادگی خفیف دریچه میترال و گشادی خفیف دریچه داری ، دارو ندادن و منم یادم رفت بپرسم که چطور تنگی نفسم رو رفع کنم ، ایا راهی هست که وقتی تنگی نفس میگیرم یه مقدار رفعش کنم که اذیت نکنه

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   چهارشنبه 22 آوریل 2020

   سلام
   درمان مناسب برای تنگی نفس با توجه به علت ان انجام میشود.در صورتی که علت ان قلبی باشد باید تحت نظر پزشک درمان مناسب انجام پذیرد

 • ahmad

  یکشنبه 19 آوریل 2020

  سلام آقای دکتر من پارسال در یک استخدامی ثبت نام کردم و چون در این استخدامی قبول نشدم اضطراب و افسردگی گرفتم و وقتی میخوام رانندگی کنم بشدت نفس تنگی میگیره و کم کم پا و اعضای بدنم بی حس میشه و منو اذیت میکنه نمیدونم چیکار کنم که این مورد برطرف بشه لطفا منو در این مورد راهنمایی کنید
  و حین شدت نفس تنگی که پیش میاد دماغم کاملا کیپ میشه و خلط پشت گلو جمع میشه و حس خفگی به من دست میده خواهشمندم در این مورد منو راهنماییم کنید ممنون.

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   یکشنبه 19 آوریل 2020

   سلام ، توصیه میکنم به روانپزشک مراجعه داشته باشید و تحت نظر پزشک متخصص درمان دارویی مناسب برای شما آغاز شود و همچنین میتوانین از روانکاوی و روان درمانی تحت نظر پزشک متخصص بهره ببرید

 • مصطفی

  جمعه 17 آوریل 2020

  سلام خدا قوت اقای دکتر من حدودا یک سالیه شبا زمانی که میخوام بخوابم یا کمی از خوابم میگذره تنگی نفس میگیرم حتی به شکلی که از خواب میپرم و احساس خفگی میکنم چنتا نفس میکشم و یا آبی مینوشم آروم میگیرم ضمنا من به مواد مخدر تریاکم اعتیاد دارم الان دو هفته ای هست که احساس میکنم یچیزی تو گلوم گیر کرده که اونم اغلب شبا زمان خواب حس میکنم حالا شما چی دستور میفرمایید

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   یکشنبه 19 آوریل 2020

   سلام
   بیشتر علایم هیستریک میباشد( عصبی)
   در صورتی که دچار تنگی نفس در روز‌ هم شدید جهت اطمینان سیتی اسکن ریه انجام دهید

   • مصطفی

    دوشنبه 20 آوریل 2020

    سلام ممنون اقای دکتر ن روزها احساس نمیکنم فقط همون زمان خواب احساس میکنم و ضربان قلبمم زیاد میشه شما چه دارویی پیشنهاد میکنید

   • جواد مرادی

    دوشنبه 20 آوریل 2020

    سلام دکتر ممنون از شما بابت پاسگویی،بنده ۴۰ ساله هستم از ۲۰ سالگی سیگار میکشم ،محل کارم الودگی پنبه وگرد وغبار می باشد سال قبل سختی در تنفس ودرد در قفسه سینه داشتم رفتم دکتر معاینه کرد دستگاه تست حجم گرفت مشکلی نداشتم ازمایش تست الرژی دادم اما به هیچ موادی الرژی ندارم الان دوباره چندروزه که نفسم بالا نمیاد اما سرفه وخس خس وصدا تو ریه ام ندارم ممنونم از شما در ضمن الان سیگار هم چند روزه ترک کردم

    • دکتر یعقوب خوش سیرت

     جمعه 1 می 2020

     سلام
     ترک سیگار تا مدتی ممکن است شما را دچار اذیت و علایم تنفسی کند که به مرور بهتر میشود
     بهتر است دوباره سیتی اسکن مجدد انجام دهید، چرا‌که بررسی مجدد قفسه سینه در شما ضروری میباشید

 • Shahin

  پنج‌شنبه 16 آوریل 2020

  سلام آقای دکتر من دوسال دونیمه احساس تنگی نفس دارم یعنی از بعد از تولد ۱۸ سالگیم و بعضی وقتا ها احساس میکنم گلوم دچار احتقان شده و قفسه سینه ام فشار روشه و حتی تحمل لباس های گشاد هم ندارم دکترم رفتم ولی گفته چیزی نیست ولی من واقعا دارم اذیت میشم

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   یکشنبه 10 می 2020

   سلام
   علایم شما بیشتر عصبی است و باید به روانپزشک مراجعه داشته باشید

 • اشکان

  سه‌شنبه 14 آوریل 2020

  بعد دکتر عزیز بعضی وقتها هم یک دردی میاد بالای قفسه سینه چپم و بعضی پقتها میره بالای قفسه سینه سمت راست همون درد حتی از قفسه سینه ناپدید میشه میره پشت کمرم .. پزشک گفت برای همون ریفلاکس معده است ظ. ایا باعث مشکلات گوارشی در من ایا این مشکلاک مربوط به مشکلات گوارشی هم میشود ممنون . ۲ صفحه سوال کردم ازتون شرمنده . منتشر جواباتون هستم دکتر عزیز

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   شنبه 18 آوریل 2020

   سلام
   تشخیص برای شما همان ریفلاکس است
   ولی مشکلات حال حاضر شما ارتباطی به ریفلاکس ندارد

 • اشکان

  سه‌شنبه 14 آوریل 2020

  سلام دکتر عزیز من یک پسر فوقوالعاده استرسی هستم ۲ سال تحت درمان روانپزشک بودم که رفع شد . ۱۸ سال سیگاری بودم ۵ ماه ترک کردم بعد ۲ ماه بعد این ویروس اومد که چند روز قبلش گلوم چرکی بود بعد این ویروس اومد ۳ ماه طول کشید چرک شدید گلوم برطرف بشه هنوزم یکم درگیره گلوم و حلق و گلومو دیدن دیگه چرک نداره پلی هنوز یکم لوزم بیرونه که گفتم مورد خاصی نیست تو ۳ ماه ۴ دوره کامل انتی بیوتیک و چرک خشکن خوردم و ۴ تا پنیسیلین و سرمهای قوی و امپولهای ارام بخش گفتن چون یکدفعه ترک کردی سیگارو چون بدنت به سیگار عادت کرده بود سیستم ایمنی بدنت ریخت بهم ۱۸ سال رو باید بتدریج کم میکیردی چون سابقه روانپزشکی و استرس شدید داشتم ، بعد تنگی نفس بسیار زیاد و حتی یک بار در حد تشنج بالای ۸ بار دکتر رفتم از همون روز اول گفتن این ویروس رو ندارم . اکسیژن خونمو گرفتن . به هیچ عنوان تب نداشتم حتی یکبار سرفه نکردم ابریزش بینی نداشتم . از ریم عکس گرفتم هیچی نبود ازمایش خون دادم هیچی نبود . بخاطر خوردن زیاد انتی بیوتیک تو ۳ ماه معدن داغون شده و دجار رفلامش معده شدم که همش انگار نای من بسته میشه انگار یکی داره خفم میکنه و استرسم شدیدتر میشه . شبها پوکساید میخورم . برای ریقلامس پنتوپرازول دادن به فاموتیدین حساسیت شدید داشتم نخوردم فکم درد میگرفت . نوار قلبم دادم هیچی نبود . فشارمم هروز میگیرم ۱۱ رو ۷ است ضربان قلب ۶۸ تا ۹۰ هم میره وقتی استرس دارم … بنظرتون گرفتی گلوم بخاطر استرسم هست یا ریفلاکس چون زمانی که گرفتگی داره برطرف میشه گلو شروع میکنه به داغ شدن یک حالت بغض گلو .. الان نظر شما چیست برم پیش مشاور بالینی یا همین پکساید و پنتوپرازول کافیه … به قدری تو این مدت عوارض داروهارو دیدم از قرص دارو هم میترسم نمیتونم دیگه عوارض دارو هارو تحمل کنم .. فکم درد گرفت رفتم مسکن دادن بهم .. نظر خوب و کارشناسی و پزشکیتونو بهم بگید . حدود ۵ کیلو لاغر کردم غذا نمیتونستم بخورم الان ۶۸ کیلو شدم و سنمم ۳۲ است و پسر هستم . ممنونم دکتر عزیز .

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   شنبه 18 آوریل 2020

   سلام
   علایم شما مجموعه ای از علایم عصبی و ریفلاکس بوده و همدیگر رو تشدید میکنند
   مشاوره بالینی میتواند بهتون کمک کند و توصیه میکنم مراجعه داشته باشین، داروها را نیز ادامه دهید

 • F~Amoozeidi

  یکشنبه 12 آوریل 2020

  سلام من دختری ۱۳ ساله هستم دو روز است احساس تنگی نفس دارم . و مثلا دیشب با ورزش برای ۱۵ دقیقه کنترل شد .به نظرتان من چه مشکلی دارم ؟؟؟؟؟؟؟؟

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   یکشنبه 12 آوریل 2020

   سلام
   تنگی نفس علت های مختلف دارد
   با توجه به سن شما احتمال وجود بیماری مهم یا پیشرفته کمتر میباشد
   اگر تنگی نفس تشدید پیدا کرد میتوانید مراجعه به‌ پزشک داشته باشید و مورد معاینه قرار بگیرید

 • زهرا

  شنبه 11 آوریل 2020

  سلام وقت بخیر..من حدود22اسفند دچارتنگی نفس شدم واکسیژن بهم نمیرسیدبه صورتی که تنفسم باصدابود.دکتررفتم گفتن مثل یک حمله عصبی.نوارریه واکوهم خوب بود.آلپرازولام نیم بهم دادن ولی وقتی میخورم هم خواب آور.ووقتی بیدارمیشوم بیحال وسردرگم میشم…آسمورال هم دارم میخورم…حدودیکماه هنوزکامل خوب نشدم وشب بیشتر میشه ووقتی بعدازاون حال خمیازه میکشم واکسیژن میگیرم پشت دوکتفم حال ضعف ویه سرمابهش واردمیشه…این چی میتونه باشه ..یعنی این سردی پشت شانه هاوضعف هم ازاسترس است

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   یکشنبه 12 آوریل 2020

   سلام
   قرص الپرازولام قرص ضد استرس و خواب اور میباشد و علت گیجی یا منگی به دنبال مصرف آن میباشد.
   به نظر میرسد که همان عصبی باشد زیرا که مشکل قلب و ریه نیز در شما‌ رد شده استقرص الپرازولام قرص ضد استرس و خواب اور میباشد و علت گیجی یا منگی به دنبال مصرف آن میباشد.
   به نظر میرسد که همان عصبی باشد زیرا که مشکل قلب و ریه نیز در شما‌ رد شده است

 • سمانه

  شنبه 11 آوریل 2020

  سلام جناب دکتر
  من 2سال قرص ضدافسردکی خوردم دقیقا 4ماه پیش(الان23فروردین)قطع داروکردم وطب سنتی رفتم 2ماه گذشت همه چی عالی بودفقط گوارشم شدیدابهم ریخت!واززمان کرونااحساس تنگیه نفس کردم جوریکه نمیتونم نفس عمیق بکشم ونفسای کوتاه وسطحی میکشم خیلی اذیت میشم،رفتم دکتربرامعدم ولی گفت مشکل تنفست برامعدت نیس! ایاممکنه اضطرابی باشه؟وقتی میخوابم هیچ حس تنگیه نفس ندارم !راهنماییم کنیدممنون میشم

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   یکشنبه 12 آوریل 2020

   سلام
   با توجه به اینکه جدیدا ترک قرص های ضد افسردگی کرده اید احتمال دارد به خاطر مسائل استرسی باشد
   ولی با این‌ حال سیتی اسکن را برایتان توصیه میکنم که جهت اطمینان از عدم وجود درگیری ریه میباشد.
   ناراحتی گوارشی نیز به نوبه خود میتواند کمی تنگی نفس برای افراد ایجاد کند، ولی نظر پزشک شما بر این بوده که علایم ناشی از معده نمیباشد
   بیشتر مسائل استرسی رو فکر میکنم برای شما باشه ولی سیتی اسکن بکنید در هر‌صورت

 • sima

  جمعه 10 آوریل 2020

  سلام وقت بخیر . من حدود ۱۰ اسفند ماه به خاطر سردرد و بیحالی دکتر رفتم و دکتر گفتند که سرما خوردید. دگزا زدند و سرم زدند و دارو
  دادند گفتند استراحت کنید.اصلا هم تب نداشتم تقریبا۵ روز بعد سرفه خشک شروع شد سرفه خشکم هم یه هفته بعد خوب شد به خاطر استرس از کرونا از مواد شوینده و وایتکس تو خونه دو سه روز استفاده کردم سرفه خشک یه هفته بعد دوباره شروع شد البته سرفه هام خیلی کم و ارام بودند و تا امروز یعنی بیستم فروردین سرفه خشک دارم و دو روزی هست احساس تنگی نفس دارم خیلی خفیف هست . هنگامی که میخوابم احساس میکنم .به نظرتون از استرسه زیاده یا مشکل دارم. خیلی ممنون از وقتی که میگذارید.

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   شنبه 11 آوریل 2020

   سلام
   به نظر میرسه مشکلی نباشه و نیاز به سیتی اسکن نداشته باشین و صرفا داروی ضدحساسیت و ضدسرفه استفاده کنید

   • sima

    شنبه 11 آوریل 2020

    آقای دکتر تنگی نفس هم دارم ولی بیشتر وقتی روش تمرکز میکنم و موقع خواب و موقعی که صبح بیدار میشم احساس تنگی نفس دارم. به نظرتون چی کار کنم ..خیلی ممنون

 • میلاد

  جمعه 10 آوریل 2020

  سلام من من چند سال به این بیماری مبتلا بودم پیش پزشک متخصص رفتم.اول دارو های قوی داد و به مرور بهتر شدم .بعد قرص آلاپازولام نیم رو تجویز کردن که روزی یک بار مصرف میکردم.که تقریبا بهتر شده بودم .برای همین مصرف رو قطع کردم و حداد یک سال این بیماری سراقم نیومد که متاسفانه بعلت اخبار منفی و دلایل دیگه دوباره تنگی نفسم برگشته به صورت شدید تر.الان روزی سه بار آلاپازولام نیم رو استفاده میکنم.بعضی ساعت ها حالم خوبه اما بعضی ساعتها زمین گیر میکنه .متاسفانه هم به دلیل اینکه بیمارستان شهرستان مخصوص بیماران کورنایی شده فعلا نتونستم به متخصص مراجعه کنم با تشکر.در ضمن من یه جوان۳۰ ساله هستم.

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   یکشنبه 12 آوریل 2020

   سلام
   علایم شما همانطور که خودتان ذکر‌میکنید‌ مربوط به مسئله استرس و روانی میباشد
   میتوانید از داروهای قوی تر استفاده کنید ولی بهتر است زیر نظر یک‌ پزشک متخصص اینکار را انجام دهید
   در ثانی با توجه به شیوع بالای کر‌ونا و‌ اینکه توفیق زیادی از داروی الپرازولام نبرده اید، یک بار انجام سیتی اسکن ریه را بهتون توصیه میکنم که مبادا درگیری ریوی وجود داشته باشد که با در نظر گرفتن مسائل استرسی در‌ شما میسد (missed) شود

 • ایمان

  جمعه 10 آوریل 2020

  سلام آقای دکتر مادرم من دچار نفس نفس زدن مزمن شده بعد از عمل چشم دو ماه پیش آزمایشات خون و سی تی اسکن مغز و عکس ریه خوب بود الان زولپیدوم و آلپرزولام میخوره میشه راهنمایی بفرمایید راه درمان رو یا دارویی که تاثیرات بهتری داشته باشه

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   شنبه 11 آوریل 2020

   سلام
   دوز داروی الپرازولام را بیشتر‌ کنید
   مثلا اگر الپرازولام نیم استفاده میکند الپرازولام یک بدهید
   خود الپرازولام تعداد تنفس را کمتر و عمق ان را‌ بیشتر میکند

 • hamid

  پنج‌شنبه 9 آوریل 2020

  سلام من چند مدتبه شب ها هنگام خواب تنگ نفس میش دستام خشک می شن و کمی لرز هم دارم. مشکل رفلکس معده دارم در حال مصرف امپرازول هستم. استرس هم دارم. آیا به جز ایم داروی معده داروی دیگری بلید مصرف کنم ؟ چون استرسم بیشتره

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   پنج‌شنبه 9 آوریل 2020

   سلام
   کلیدینیوم سی داروی خوبی است

 • Reza

  پنج‌شنبه 9 آوریل 2020

  سلام دکتر.مرسی از پاسخ های خوبتون.من دو ماهه درگیر تنگی نفسم طوری که الان چند وقته قفسه سینه و قلبمم هم فشار میاد بهش و دهنم هم خشک میشد و حس میکردم تو گلوم یه چی گیر کرده رفتم پیش دکتر گفت چربیت زده بالا خلاصه دارو داد ولی تاثیر انچانی نذاشت الان بدتر شدم استرس زیادی هم دارم ولی دلیل این درد در قفسه سینه و تنگی نفس رو دقیق نمیدونم.فوق العاده استرسی هستم یبوست هم دارم خیلی شدیدو احساسم میگه از استرسه.نفس عمیق نمیتونم بکشم یا خیلی به سختی میکشم و بیشتر شب درگیر نفس تنگی ام و چند روزه داره بدتر میشه و خوابمم مختل شده بیشتر اوقات بغضم میگیره و گریه میکنم دیگه کلافه شدم. به نظرتون چیکار کنم ؟

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   یکشنبه 12 آوریل 2020

   سلام
   با اینکه قصد ایجاد استرس برای شما را ندارم ولی علایم شما با بیماری کرونا مطابقت دارد
   لذا به پزشک مراجعه کنید و سیتی اسکن ریه انجام دهید
   بسته به میزان درگیری ریه برای شما تصمیم‌ گرفته خواهد شد، اگر درگیری زیاد باشد نیاز به بستری و در صورتی که خفیف باشد درمان در منزل خواهید شد
   استرس خود باعث تنگی نفس میشود ولی در شما با توجه به شرح‌حالی که داده اید حتما سیتی اسکن ریه را انجام دهید

 • پریسا زمانی

  چهارشنبه 8 آوریل 2020

  باسلام وخسته نباشید من ناراحتی اعصاب دارم وخیلی استرسیم وقتی استرسم زیاد میشه البته هرچندوقت یکبار نفس کم میارم اوایل فکر میکردم از قلبمه رفتم دکتروایشون گفتن من بدون معاینه قلبت مطمئنم از اعصابته بعد از کلی تست وآزمایش گفتن قلبت مشکل نداره رفتم متخصص مغزو اعصاب ایشون گفتن آهت میاد ونمیزاره نفس بکشی داروهاشونو مدتی خوردم خوب شدم ولیالان دوباره تنگی نفس شدید دارم خسته شدم اصلا نفسم بالا نمیاد میشه لطف کنید وراهنماییم کنید ممنونم

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   سه‌شنبه 21 آوریل 2020

   سلام
   تنگی نفس علت های زیادی همچون مشکلات ریوی ، مشکلات گوارشی، مشکلات قلبی ، مشکلات عصبی و مشکلات روانی و بعضا مشکلات خونی همچون کنسر ها را شامل میشود
   لذا باید معاینه کامل تری تحت نظر پزشکان متخصص مربوطه به موارد بالا برای شما انجام گردد.

 • Sina

  سه‌شنبه 7 آوریل 2020

  سلام جناب دکتر…من ۲۳ سالمه…رفلاکس معده دارم و ماه هم پنتاپرازول خوردم….الان چند وقته که همش نیاز دارم نفس عمیق بکشم…قفسه سینه ام درد میگیره و دست و پام عرق می کنه…پرش عضلانی دارم دکتر و سوزن سوزن شدن حس می کنم در دست و پام…عوارض کمبود ویتامین ب۱۲ دارم…میخواستم ببینم این علایم قلبی میتونه مربوط به ویتامین باشه؟

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   یکشنبه 10 می 2020

   کمبود ویتامین ب ۱۲ منجر به اختلالات عصبی و کم خونی میشود
   علایم شما نیز میتواند ناشی از ریفلاکستان باشد، ولی بهتر است از نظر قلبی و همچنین دستگاه تنفسی بررسی شوید

 • نگار

  سه‌شنبه 7 آوریل 2020

  سلام من 22 روزه که احساس تنگی نفس دارم هفته ی اول دکتر رفتم و گفت که کرونا نیست علامت دیگه ای ههم ندارم ولی هر چند وقت احساس تنگی نفس میکنم ولی شدید نیست خودم خیلی استرس دارم هر وقت بش فکر میکنم حس میکنم بدتر میشه ممکنه کرونا باشه؟

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   چهارشنبه 8 آوریل 2020

   سلام
   بله احتمالش هست ولی احتمالش کمتره چون سایر علایم دا ندارین و به تنگی نفس های استرسی هم میخوره
   بهرحال مراجعه به پزشک داشته باشین، O2 sat اندازه گیری شود و در صورت‌ نیاز عکس برداری ریه انجام شود

 • پوریا

  سه‌شنبه 7 آوریل 2020

  سلام دکتر.مرسی از پاسخ های خوبتون.من دو ماهه درگیر تنگی نفسم طوری که الان چند وقته قفسه سینه و قلبمم هم فشار میاد بهش اما سی تی گرفتم چیزی نبود نوار قلبم گرفتم از بیمارستان قلب امیر اباد اونم خوب بود ولی دلیل این درد در قفسه سینه و تنگی نفس رو دقیق نمیدونم.فوق العاده استرسی هستم و امروزم رفتم دکتر گوارش گقت از رفلاکسه معدته شروع کردم اونو به درمان ولی بازم احساسم میگه از استرسه.نفس عمیق نمیتونم بکشم یا خیلی به سختی میکشم و بیشتر روز درگیر نفس تنگی ام و چند روزه داره بدتر میشه و خوابمم مختل شده.به نظرتون چیکار کنم ؟

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   چهارشنبه 8 آوریل 2020

   سلام
   دلایل رو که خودتون گفتین تقریبا،
   علت قلبی و علت ریوی با این حساب که سیتی اسکن و نوار قلب خوب بوده رو اگه رد کنیم، معده هم میتونه علایم مشابه ایجاد کنه به علت ریفلاکس که همچین تشخیصی نیز در شما‌ گذاشته شده است، بنابراین داروهای معده را استفاده کنید
   از داروهای پروپرانولول ۱۰ و الپرازولام ۰/۵ نیز جهت کاهش استرس مصرف کنید که اگر علتش استرس بوده است، تا حدود زیادی جواب خواهید گرفت و مشکل شما برطرف خواهد شد

 • رامین

  یکشنبه 5 آوریل 2020

  سلام جناب دکتر.ضمن عرض خسته نباشید.من از اول اسفند کمی احساس سوزش در سینه داشتم.تحمل کردم تا اینکه بیشتر شد و احساس درد در سینه ایجاد شد ۲۸ اسفند رادیولوژی و آزمایش خون دادم گفتن که ریه کمی التهاب داره ولی عفونت کرونایی نداشت.بعد از آن بدون دارو چند روز خوب بودم بعد ۵ الی ۶ روز باز احساس درد و سوزش سراغم آمد که باز رفتم رادیولوژی که گفتن چیزی نیست و آمپول حساسیت زدم باز دو روز خوب بودم باز درد و سوزش آمد سراغم.نا گفته نماند این مدت استرس زیادی داشتم و از آب و نوشیدنی های داغ زیاد استفاده میکردم.این مدت حدود ۴هفته شده بود بعد از اینکه درد و سوزش سراغم آمد با دکتری مشورت کردم گفت سی تی بگیر ،گرفتم و مشخص شد مشکلی در ریه ام نیست.
  قرص معده و برای سرفه هام که خشک بود دارو دادن.خلاصه الان بعد از ۷ الی ۸ روز از سی تی اسکن و بعد حدود دوهفته الان بیشتر شبها که دیگه سوزش و درد سینم کمتر شده ولی کمی احساس تنگی نفس خفیف میکنم که اجبار به خاطر استرس آلپرازولام مصرف میکنم و تنگی نفسم خوب میشود ولی آیا این تنگی نفس که اظطراب؟؟راهنمایی کنید.فقط طب ندارم گهگداری احساس گر گرفتگی میکنم بیشتر در صورتم.
  با تشکر فراوان از راهنماییتون

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   دوشنبه 6 آوریل 2020

   سلام و ممنون
   اگر سیتی کردین و مشکلی نبوده‌ احتمالا تنگی نفستان بخاطر استرس و اضطراب این روزها باشد
   درمان های دارویی که دارین را به طور منظم استفاده فرمایید، نمیتونم بهتون‌ بگم کرونا حتما ندارین، چون خیلی از مواقع بدون علامت یا کم علامت میباشد، ولی برای شما فعلا خطری ندارد و بعد از مدتی کاملا بهبود پیدا میکنید، ولی باید رعایت کنید که بیماری را به سایرین انتقال ندهید. سپاس

 • احمد

  یکشنبه 5 آوریل 2020

  سلام اقای داکتر، مدت ۳ هفته میشه احساس عجیبی دارم فکر میکنم نفس کشیده نمیتانم رفتم معاینه کردم همه موارد مربوط به ریه درست بوده ، داکتر گفت باید بری نزی پزشک روان رفتم دو نوع دوا توسعه کرده یکی Ketipine 25mg گفته روزانه دو تا بخور و دیگر notorium 3mg, حالم بعضس ادقات خوبه بعضی اوقات نه،لطفا رهنمایی کنید

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   سه‌شنبه 7 آوریل 2020

   سلام
   به نظر روانپزشک و پزشک قبلی احترام‌ گذاشته و داروها را مصرف کنید
   اگر معاینه خوب بوده، ریه درگیری نداشته، مشکل قلبی وجود نداشته ،فشار خون ندارید احتمالا به‌خاطر مسائل عصبی باشد

  • فاطمه

   جمعه 17 آوریل 2020

   سلام.پسرم 4سالشه.تقریبا سه هفته هست تنگی نفس داره.سابقه هم نداره.یعنی هرزگاهی یدفعه نفس عمیق میکشه.بردمش دکترمعاینش کردگفت هیچ علائمی نداره و شایدتیک عصبی باشه و ازروی عادت،ازمایش خون گرفتیم همه چیزش نرمال بود.حالابنظرشماچیکارکنم ممنون میشم راهنمایی کنید وبگین پیش چه متخصصی برم.

   • دکتر یعقوب خوش سیرت

    یکشنبه 19 آوریل 2020

    سلام
    شاید علایم ناشی از آسم خفیف باشه که در معاینه چیزی مشخص نکرده است
    در‌صورت ایجاد علایم از اسپری سالبوتامول میتوانید استفاده کنید
    متخصص الرژی اطفال میتوانید ببرید

 • مانا

  شنبه 4 آوریل 2020

  سلام خسته نباشين
  من حدود دوماه پيش رفتم دكتر تشخيص دادن كه معده عصبي ناشي از استرس دارم پشت هم رفلاكس شديد معده دارم طوري كه اين دوماه يكسره گلوم ميسوزه و بعضي اوقات موجب گرفتگي صدا ميشه ، اگه غذا هاي مضر بخورم مثه نوشابه و ماكاروني و … انقدري شديد ميشه كه حس تنگي نفس و سنگيني رو قفسه سينه هم دارم ، الان دو روزه حدودا احساس سنگيني رو قفسه سينه و سخت نفس كشيدن دارم كه رفع نميشه نفس هاي خيلي كوتاه با فاصله تقريبا زياد نميتونم به حالت عادي برگردونم، قرص آلپروزامم نميتونم ديگه مصرف كنم چون باعث لاغري شديدم شد حدودا ٧ كيلو كم كردم چون استعداد لاغري زيادي دارم، ميشه محبت كنين راهنماييم كنين چه داروي ضد استرسي مصرف كنم كه لاغرم نكنه و بتونم رو خودم مسلط باشم؟

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   دوشنبه 6 آوریل 2020

   سلام
   قرص پروپرانولول
   قرص کلیدینیوم سی

  • نياز

   پنج‌شنبه 9 آوریل 2020

   سلام مانا خانم من پيشنهاد ميكنم از پودر جنسينگ استفاده كنين

 • محمد

  جمعه 3 آوریل 2020

  سلام من الان يك ماهو نيمه تنگي نفس خفيف دارم اول نميتونستم خيلي نفس عميق بكشم ولي الان بهترم.بعضي وقتا خوبم بعضي وقتا ميگيره وقتي بهش فكر نميكنم بهترم
  امكان داره از استرس باشه؟اگه از استرس باشه چقدر طول ميكشه خوب بشه
  ممنون از پاسختون

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   دوشنبه 6 آوریل 2020

   سلام
   احتمالا از استرس باشه
   مشخص نیست کی برطرف گردد
   از داروی الپرازولام نیم استفاده کنید

 • فرشاد

  جمعه 3 آوریل 2020

  با سلام .خسته نباشید.من ۲۹ بهمن .با تب بالای ۳۹ درجه و بدن درد و سردرد به سرفه های کم و بیش ولی ن زیاد و بدون تنگی نفس به بیمارستان مراجعه کردم و از سینه من سیتی اسکن گرفته شد.و مشکوک ب کرونا بودم و ازمایش اولیه کرونا ک ازمایش خون بود از من گرفته شد و گفتند انفولاانزا گرفتی همراه با عفونت ریه.که ۳ روز بستری شدم و خوب شدم و بدون مشکل به خونه برگشتم.از اون روز تقریبا۵۰ روز میگذره و الان دو روزه ک احساس تنگی نفس و سوزش گلو تا سینه میکنم و احساس خستگی در گردن و احساس تب ک اطرافیان وقتی ب پیشانی من دست زدن گفتند معمولی هستی و تب نداری.وقتی حواسم رو با فضای مجازی یا هرچی پرت میکنم تنگی نفس و همه ی مشکلات فراموشم میشه و در طول خواب هم مشکلی ندارم و راحت میخوابم.به نطرتون باید چیکار بکنم؟

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   شنبه 4 آوریل 2020

   سلام
   با توجه به اینکه علایمی که گفتید شدید نیست، بهتر است در‌خانه بمانید و از قرص های‌ مسکن و انتی بیوتیک استفاده فرمایید
   برای کاهش حس تنگی نفس میتوانید الپرازولام نیم استفاده فرمایید
   علایم شدیدی ندارین که بهتون بگم مراجعه به پزشک یا بیمارستان داشته باشین
   معلوم نیست الان در حال حاضر کرونا دارین یا خیر ولی در هر صورت نیاز به‌ مراجعه‌مجدد ندارین و اصول بهداشتی را نیز رعایت کنین

 • مريم

  پنج‌شنبه 2 آوریل 2020

  سلام.ببخشيد من تو اين روزايي كرونايي.بعضي ساعت روز تنگي نفس خفيفي دارم واينكه من كنكوريم هستم.ممكنه بخاطر استرس كنكور وكرونا باشه؟؟؟توروخدا جوابم بدين نگرانم.بعضي ساعت روزه و بعد ازچند بار تندتند نفس كشيدن خوب ميشم.جوابم بدين لطفا.واينكه چي بخورم براي استرسم

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   شنبه 4 آوریل 2020

   سلام
   احتمالا ناشی از استرس باشه ولی خب نمیتوان به طور قطع به یقین گفت چون شما نه معاینه شده اید‌‌ و نه عکسی از قفسه سینه دارید
   از نوشیدنی های مناسب مانند گل گاو زبان استفاده کنید

 • مهدی

  پنج‌شنبه 2 آوریل 2020

  سلام آقای دکتر من از ششم اسفند ماه رفتم دکتر برام ازیترومایسین و استامینوفن و دیفن نوشت زیاد تب نداشتم اگر داشتم یکی و دو روز بعدا که رفتم دکتر برام cbc نوشت که منفی و خوب بود ولی چون تنگی نفس داشتم به دکتر ریه مراجعه کردم سی تی نوشت که گفت مورد خاصی نیست و برام قرص های استرس نوشت که یک شب فقط یکیشو خوردم احساس کردم بهتر نشدم ولی شرایط من تقریبا یکنواخت یه موقع هایی بیشتر و یه موقع های کمتر الان ۳۶ روزه خودمو قرنطیه کردم ولی در کل تغییرات زیادی مشاهده نمی کنم البته از خیلی قبلتر تک سرفه داشتم نمی دونم چیه ؟ میشه راهنمایی بفرمایید؟ آخرین بار هم که رفتم دکتر اکسیزن ۹۸ ولی ضربان قلبم با دستگاه پالسی اکسی متر ۱۴۶ و با دستگاه فشار خون ۹۹ بوده ممنونم اگر راهنمایی بفرمایید

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   شنبه 4 آوریل 2020

   سلام
   جای نگرانی برای شما وجود ندارد و الحمدالله بررسی هایی هم که نیز انجام دادید خوب و نشانه سلامتی شما بوده است. از سویی چون قرنطینه کامل بوده اید ترس از انکه جدیدا مبتلا به کرونا شده باشید ندارید و احتمالش نیز بسیار کم است.بنابراین نگران نباشید و قرص استرسی که دکتر تجویز کرده را تا‌ مدتی به صورت منظم استفاده‌ کنید.
   مهم سیتی اسکن شما میباشد که خوب بوده است

 • زهرا

  پنج‌شنبه 2 آوریل 2020

  سلام عرض شد خسته نباشید من حول وحوش ۴۰ روزپیش سرماخوردم تموم شد منتهاالان بازاضطراب شدیددارم
  تب ندارم سرفه هم تک وتوک ک خشک نیست
  امانمی دونم چرااحساس تنگی نفس دارم ک البته وقتی روش فوکوس می کنم بیشترمیشه درغیراینصورت اوکی م.می تونم بدونم چطور کناربیام بااین وضعیت.ممنونم

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   شنبه 4 آوریل 2020

   سلام
   دارویی که برای موارد اضطرابی تنگی نفس امروز ها بیشتر استفاده میشود الپرازولام نیم است که شب ها استفاده میشود و بخوبی جواب داده است
   تنگی نفس شما بیشتر به‌موارد اضطرابی میخورد و اگر با مصرف داروی ارامبخش بهتر نشود میتوانید سیتی اسکن جهت اطمینان انجام دهید

  • مهدی،،

   سه‌شنبه 7 آوریل 2020

   سلام اقای دکتر وقت بخیر من حدود دوماه هستش نفس تنگی دارم یعنی زیاد نمیتونم نفس عمیق بکشم سی تی و عکس سینه هیچ مشکلی نبود دکتر الپرازولام تجویز کرد ولی استفاده نکردم اخه گفتن خودش عوارض داره و وابستگی داره ایا حقیقت داره یا استفاده کنم
   تشکر

   • دکتر یعقوب خوش سیرت

    پنج‌شنبه 9 آوریل 2020

    سلام
    مصرف کوتاه مدت مشکلی ندارد
    در مصرف طولانی مدت احتمال ادیکشن یا همان اعتیاد به این قرص وجود دارد
    بنابراین توصیه میشود به صورت طولانی مدت مصرف نگردد

 • سحر احمدنیا

  پنج‌شنبه 2 آوریل 2020

  سلام خسته نباشید مم چتد روزه به خاطر شرایط موجود دچار استرس شدید و نفس تنگی شدم تست کرونا هم دادم منفی بود اما تنگی نفس بیچارم کرده بیشتر وقتی عصبی میشم میاد سراغم شبها قرص کلرو دیاز پوکساید ۵میخورم تاثیر رو استرسم نداره

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   پنج‌شنبه 2 آوریل 2020

   سلام
   قرص الپرازولامم میتونید بخورید

 • روح الله

  پنج‌شنبه 2 آوریل 2020

  سلام آقای دکتر خسته نباشید از وقتی که کرونا اومده احساس میکنم شکمم نفخ داره وانگار یه چیزی هم توی گلوم گیر کرده به نظرتون از استرس

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   پنج‌شنبه 2 آوریل 2020

   سلام
   بله از استرسه.

 • سمیرا

  پنج‌شنبه 2 آوریل 2020

  سلام من الان بیشتر از یک ماهه یعنی از وقتی کرونا اومد احساس تنگی نفس دارم ولی علایم دیگه ای ندارم الپالزروام که میخورم بهتر میشم
  به جز اسکن ریه راهی هست که مطمین شم کرونا نگرفتم و ریم درگیر نشده؟
  ممنون

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   پنج‌شنبه 2 آوریل 2020

   سلام
   سیتی اسکن راهکار دقیق تشخیص کروناویروس نیست
   تنها تست تشخیصی قطعی کرونا( که البته درصد خطا هم دارند) کیت های کرونا ویروس میباشد
   در‌صورت درگیری ریوی و ایجاد عفونت های واضح و یا خونریزی ریوی، سیتی اسکن کمک کننده است
   عکس ساده قفسه سینه نیز میتواند کمک‌ کننده باشد ولی دقتی که سیتی اسکن دارد به هیچ عنوان ندارد.
   از ازمایش cbc و crp نیز میتوان کمک گرفت که نتیجه مثبت ان ارزشمند ولی نرمال بودن ان ارزش تشخیصی خاصی برای پزشکان ندارد
   در ثانی با شرح حالی که ذکر کردید شما نیاز به انجام مداخلات درمانی ندارید و احتمالا تنگی نفستان در زمینه ی استرس میباشد

 • فرشته

  چهارشنبه 1 آوریل 2020

  سلام وقتتون بخیر دکتر من مدت ۷ الی ۱۰ روز هست که تنگی نفس دارم اوایل کمتر این حسو داشتم اما از وقتی که متوجهش شدم و بهش فکر میکنم داره بیشتر میشه و جدیدا احساس سنگینی روی قفسه سینم دارم و اغلب مواقع حساس شدم و سعی میکنم نفس عمیق بکشم ولی نمیتونم.ولی علائم دیگه ای مثل تب و سرفه و… ندارم. شب ها موقع خواب از فکرش نمیتونم بخوابم خیلی سخت نفس میکشم اما با مصرف قرص آلپرازولام راحت به خواب میرم و تو خواب مشکل ندارم. به نظرتون فقط از استرسه یا کرونا ؟و این که آلپرازولام رو ادامه بدم خوبه یا خیر؟ خیلی ممنون از پاسختون

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   شنبه 4 آوریل 2020

   سلام
   احتمالا بخاطر استرس میباشد
   ولی اگر تشدید پیدا کرد سیتی اسکن هم توصیه میشود
   تا دو هفته مصرف الپرازولام داشته باشید و بیشتر نشود ترجیحا

 • منا

  چهارشنبه 1 آوریل 2020

  سلام آقای دکتر. من 4روزه از درد کم معده شروع شد. وقتی دم عمیق میگیرم احساس تنگی نفس میکنم. وقتی بهش فکر میکنم پیش میاد ولی وقتی مشغول کاردیگه ای هستم هیچ احساسی ندارم. ممکنه از استرس باشه؟؟ یا کرونا؟

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   شنبه 4 آوریل 2020

   سلام
   کاملا مشخصه که از استرسه

 • عسل

  دوشنبه 30 مارس 2020

  سلام خسته نباشید خیچ علایمی ندارم فقط تنگی نفس ب هنگام دم عمیق دارم و نمیتونم مث قبل نفس بکشم اعصابمو بهم ریخته اظطراب و استرس هک دارم مشکل چیه دکتر جان چی مصرف کنم ک میاز نباشه دکتر برم توااین شرایط
  ن تب ن سرفه ن هیچی
  دارم میمیرم از این تنگی نفس خواب و ازم گرفته

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   سه‌شنبه 31 مارس 2020

   سلام
   بهتر است گرافی از قفسه سینه انجام شود تا ببینید ایا مشکلی در ریه وجود دارد یا خیر

 • علی

  یکشنبه 29 مارس 2020

  سلام وقت بخیر اقای دکتر بنده چند روزه تنگی نفس میشم شبا وقتی نصف قرص آلپرالازم میخورم خوب میشم به نظرت قرص و ادامه بدم یه ماه پیشم قرص سیتالپرام ۱۰نصف میخورم ولی قرص تنگی نفس میکرد بنظر شما چیکار کنم

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   سه‌شنبه 31 مارس 2020

   سلام
   الپرازولام را ادامه دهید
   علایمتان استرسی است و الپرازولام‌ میتواند برایتان کمک کننده باشد

 • سوگند

  یکشنبه 29 مارس 2020

  سلام دكتر من از حدود سه هفته پيش علائم سرما خوردگي مثل بي حالي و سرفه داشتم به دكتر مراجعه كردم آزيترومايسين برام تجويز كردن الان بعد از گذشت اين مدت دوسه روزه تنگي نفس دارم بازم همون دو روز پيش كه شروع شد دكتر رفتم و باز آنتي بيوتيك بهم داد و گفتن سينوسات عفونت كرده ولي بعد از يه روز خوردن داروهاشون هنوز تنگي نفس دارم و خيلي از لحاظ روحي و جسمي بهم ريختم لطفا راهنماييم كنين

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   یکشنبه 29 مارس 2020

   سلام
   اگر احساس تنگی نفس میکنید و مثلا به هنگام بالا رفتن از پله ها دچار کمبود نفس میشود بهتر است که گرافی از ریه ها درخواست شود

  • عسل

   پنج‌شنبه 2 آوریل 2020

   سلام سوگند جان گرافی گرفتی مشکلت چجوری حل شد؟؟؟

 • نادیا

  شنبه 28 مارس 2020

  سلام من حالت تهوع و بیرون روی با دلپیچه و تب ۳۸ داشتم همین که خواستم برم درمانگاه دچار تنگی نفس شدم پزشک گفت کرونا نیس اما الان تنگی نفسم رفع نشده امکان داره کرونا باشه پزشک متوجه نشده ؟

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   شنبه 28 مارس 2020

   سلام
   در حال حاضر به هیچ بیماری اعم از کسانی که نشانه های سبک دارند و اعم از انهایی که حتی هیچ علامتی ندارند،نمیتوان این اطمینان خاطر را ایجاد کرد که کرونا مبتلا نشده باشند
   به عبارتی میتوان به کسی که علایم تیپیک دارد بگوییم شما احتمالا مبتلا به کرونا شده اید ولی نمیتوان به کسی گفت که شما به کرونا مبتلا نشده اید
   در‌حال حاضر برای کاهش استرس اجتماعی بعضی از پزشکان با اطمینان به بیمار میگویند که کرونا ندارید، صرفا جهت اینکه بار استرس روانی را کاهش داده و مردم هم غول بزرگی از کرونا ساخته اند که همه را به کام مرگ میکشد، در حالی که کرونا در اکثر مواقع به صورت سرماخوردگی ساده تظاهر پیدا میکند و بدون هیچ عارضه ای و درگیری شدید ریه برطرف میگردد، مشکل عمده در کرونا قدرت بالای انتشار در سطح جامعه است که به مراتب با توجه به وجود بیماری های زمینه ای گسترده در سطح جامعه مانند بیماری قلبی، فشار خون، دیابت ، آمار مرگ و‌میر آن بالا رفته است

 • ایمان

  شنبه 28 مارس 2020

  ممنون از لطف شما بابت پاسخ تون. برای کاهش اینگونه استرس که باعث تنگی نفس می‌شود چه دارویی پیشنهاد میکنین؟؟؟

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   شنبه 28 مارس 2020

   قرص پروپرانولول ۱۰ میلی گرم
   قرص کلردیازپوکساید ۵ میلی گرم شب ها یک ساعت قبل از خواب

 • امیر

  جمعه 27 مارس 2020

  سلام یه چند روزی میشه انگار تنگی نفس دارم و نمی تونم خوب نفس بکشم اما وقتی خودم رو با چیزی سرگرم می کنم بهتر نفس میکشم ایا این از استرس هست ? علایم کرونا هم ندارم

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   شنبه 28 مارس 2020

   سلام
   بله از استرس میباشد

   • علی

    پنج‌شنبه 9 آوریل 2020

    سلام دکتر.ازوقتی ک کرونااومده احساس تنگی نفس دارم.مخصوصاشباکه بهش فکرمیکنم احساس میکنم نمیتونم نفس عمیق بکشم قبلا این مشکلونداشتم ولی شدیدااسترسی ام.تب سرفه ی خشک گلو درد هیچی ندارم.این یک اخرسربازیمم بود داستانی درست شد ک استرس زندان واضاف خدمت داشتم ک بخیرگذاشت الانم بیرون نمیرم زیاد موقع پیاده روی هم سرفه وتنگی نفس ندارم نظرتون چیه

    • دکتر یعقوب خوش سیرت

     پنج‌شنبه 9 آوریل 2020

     سلام تنگی نفس استرسی میباشد
     نگران نباشید

  • علیرضا

   یکشنبه 29 مارس 2020

   درود بر شما، من چند روز پیش خبر بدی داشتم و سینه ام کمی درد کرد و چند روز هست که نفس کشیدنم خصوصا موفق خواب بهم ریخته می دونم از استرس هست چون علائم دیگه در این چند روز ندارم سرفه و تب و غیره برای برگشت به حال طبیعی چه باید کرد و چند روز معمولا نفس تنگی های بعد از شوک و استرس بهبود پیدا می کنند؟ سپاس

   • دکتر یعقوب خوش سیرت

    یکشنبه 29 مارس 2020

    سلام
    تایم مشخصی برای اینگونه تنگی نفس ها وجود ندارد
    احساس تنگی نفس با خود تنگی نفس متفاوت است
    جدا از اینکه باید ارامش خود را حفظ کنید ،میتوانید از داروی پروپرانولول هم جهت کاهش استرس استفاده فرمایید

   • هادی حامدی

    پنج‌شنبه 2 آوریل 2020

    سلام من ۱۱/۱۷ سرما خوردم دکتر رفتم خوب شدم ولی سرفه های خشک من بر طرف نشده ومن دچار استرس شدید میشم طوری که به چیزی میل پیدا نمیکنم و همه ی خانواده نکران کردم دکتر رفتم گفت باید بری روان پزشک روان پزشک گفت مشکلی نداری یه قرص سبز ریز برام نوشت هیچ تاثیری روی من نداره چیکار کنم ممنون از شما

    • دکتر یعقوب خوش سیرت

     پنج‌شنبه 2 آوریل 2020

     سلام
     کرونا اینقدر طولانی نمیشود
     سرفه های شما شاید در زمینه برونشیت بعد از سرماخوردگی باشد، از داروهای اویشن دار استفاده کنید، از داروی دکسترومتورفان پی استفاده فرمایید، میتوانید داروی ازیترومایسین نیز استفاده کنید

  • حامد

   جمعه 3 آوریل 2020

   سلام وخسته نباشید.من الان دو روزه وقتی میخوام بخوابم اوایل خواب تنگی نفس میاد سراغم واحساس کردم شکمم حالت پرش داره ومن در حالت خواب وبیداری از خواب بلند میشم حالت تهوع مختصر میگیرم واحساس میکنم رگ گردنم درد میکنه و به سرم میزنه وبا نگرانی خوابم میبره وفرد سیگاری هستم.قبلا هم به خاطر سیگار خس خس سینه داشتم.والان دوروزه که خودسرانه آزیترومایسن ۲۵۰ میخورم روز اول ۲ عدد بقیه روزها ۴ روز روزی یک عدد.آیا ریه های من درگیر هست؟

   • دکتر یعقوب خوش سیرت

    چهارشنبه 8 آوریل 2020

    سلام
    ریه شما‌ که باید سیتی اسکن شود تا مشخص شود درگیر است، ولی ظاهرا علایمتان بخاطر مشکلات گوارشی باشد، هرچند که ریه شما نیز بهتر است در مرحله اول بررسی شود

 • رضا

  پنج‌شنبه 26 مارس 2020

  سلام
  یکی دو روزه سرفه میکنم و احساس میکنم سینه م سنگینه وگرفتگی بینی دارم، نفسمو میتونم تا 20 ثاانیه حبس کنم. نمیدونم از استرس کروناس یا نه؟!

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   پنج‌شنبه 26 مارس 2020

   سلام
   علائم میخوره کرونا باشه. در خانه بمانید و استراحت کنید و دارو های سرماخوردگی بدون نیاز به نسخه استفاده کنید. اگر دیدید تنگی نفس شدیدتر شد، به مراکز درمانی مراجعه کنید

   • ایمان

    جمعه 27 مارس 2020

    سلام وقت تون بخیر. من الان نزدیک پنج روزه که تنگی نفس دارم اونم به یه اندازه کم و زیاد نمیشه. اکسیژن خونم هم 98 هستش و نه بدن درد و نه تب و نه سرفه هیچ کدوم اینا رو ندارم. این دلیلش میتونه کرونا باشه یا استرس

    • دکتر یعقوب خوش سیرت

     جمعه 27 مارس 2020

     سلام
     بیشتر به استرس میخوره و شما کاهش اکسیژن دریافتی از طریق تنفسی ندارین
     یا اگر هم درگیری ریوی موجود باشد در‌حدی نیست که اختلالی در‌ عملکرد ریه ها داشته باشد کماکان که علایم دیگری به نفع بیماری ندارین
     توصیه به شما حفظ آرامش و ریلکسیشن‌میباشد

     • ایمان

      جمعه 27 مارس 2020

      ممنون از لطف شما بابت پاسخ تون. برای کاهش اینگونه استرس که باعث تنگی نفس می‌شود چه دارویی پیشنهاد میکنین؟؟؟

 • سعید

  پنج‌شنبه 26 مارس 2020

  سلام من 25 سالمه ازوقتی کرونا اومده از استرس واضطراب زیاد دچار تنگی نفس میشم و دست وپاهام وعضلاتم شل میشن وپاهام یخ میکنه و واقعا نفس کم میارم وقتی قرص آلپرازولام میخورم اروم میشم ممنون میشم راهنماییم کنید

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   پنج‌شنبه 26 مارس 2020

   سلام
   لطفا ارامش خود را حفظ کنید
   بیماری کرونا در‌اکثر‌ افراد به صورت‌یک‌بیماری‌ خفیف و با کمترین علایم‌ ممکن همچون سرماخوردگی تظاهر پیدا میکند و سپس بعد از مدتی بهبود میابد، مهم ترین اقدام‌علیه‌ بیماری کرونا حفظ آرامش و‌ مقابله با آن توسط رعایت بهداشت میباشد
   علایم ذکر شده‌ همگی از استرس میباشد و میتوانید برای‌مدت کوتاهی از داروهای آرامبخش استفاده فرمایید

 • پری

  دوشنبه 23 مارس 2020

  سلام…من دوماهه گاهی تو خواب تنگی نفس میشم..علایم اضطرابی دارم اما وقتی دچار استرس نیستم هم دچاز این حالت هم میشم.درد قفسه سینه ندارم..فقط تو خواب اینطورمیشم.بیدار که میشم خوب میشم.

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   دوشنبه 23 مارس 2020

   سلام
   بیشتر به پانیک دیس اوردر میخوره که ناشی از اختلالات اضطرابی میباشد

   • بهرام

    پنج‌شنبه 2 آوریل 2020

    سلام .من یه ماهه نفس عمیق نمیتونم بکشم احساس میکنم گلوم چیزی مونده یا چیزی گلومو گرفته شبها تا صبح نمی خوابم قفسه سینه ام سمت راست درد خیلی کمی احساس میکنم سمت راست سرم احساس سنگینی و درد دارم بعضی مواقع معده ام ترش میکنه دکتر ریه و گوارش رفتم سیتی از سینه ام گرفتن و هیچ علایم ویروس و سرماخوردگی ندارم قرص سیتاکسا میخوردم فشارم پایین میآمد بعدش قرص الپرازولام شبی نصف میخورم خیلی تاثیر نداره چیکار کنم

    • دکتر یعقوب خوش سیرت

     پنج‌شنبه 2 آوریل 2020

     سلام. به متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید

 • علیخان

  دوشنبه 23 مارس 2020

  سلام من سه سالی هست گهگداهی تنگی نفس شدید میگیرم و از خواب پا میشم و حتی شده نفسم تو خواب بند اومده و تپش قلب شدید گرفتم .مواقعی که این حالتها شدید میشه اسپری سالبتامول استفاده میکنم و جواب میده اما مدتیه که اینکارو میکنم هیچ توفیری نداره

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   دوشنبه 23 مارس 2020

   تنگی نفس هایی که به هنگام خواب رخ‌میدهد بیشتر مسائل اضطرابی مطرح بوده
   با این حال بهتر است از لحاظ آسم بررسی شود و نوار قلب نیز گرفته شود

   • علی

    چهارشنبه 25 مارس 2020

    سلام من یکهفتس دچار تنگی نفس و درد قفسه سینه شدم قرص اگزازپام خوردم یکم بهتر شدم و درد قفسه سینم تموم شده ولی تنگی نفس خفیف دارم و مجبور نفس های عمیق بکشم دائما

    • دکتر یعقوب خوش سیرت

     پنج‌شنبه 26 مارس 2020

     سلام
     این مورد کمی مشکوک میباشد. اگر تونستید حتما به مرکز درمانی مراجعه کنید‌ و اکسیژن خونتان سنجیده شده و در‌صورت‌نیاز عکسبرداری انجام شود

 • رحیم منصوری

  یکشنبه 22 مارس 2020

  سلام خانم بنده چند روزیه شب ها تنگی نفس میگیره بیدار میشه بعد از این که چند دقیقه راه میره دوباره حالش بهتر میشه و در ناحیه سینه سمت راست احساس ناراحتی می‌کنه به نظر شما باید چیکار کنیم ممنونم بابت سایت خوبتون

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   یکشنبه 22 مارس 2020

   سلام. اگر چند روزیه که این مشکل رو پیدا کرده اند به نظر میرسه که از استرس باشه.
   اما جهت اطمینان سیتی اسکن قفسه سینه و معاینه پستان ها توسط متخصص انجام شود.

   • عرفان

    یکشنبه 29 مارس 2020

    سلام مادر من یه چند وقتی دچار تنگی نفس شده به طوری که نمی تونه به صورت عادی نفسش رو خارج کنه و خروج نفسش با صدا همراه (مثلا باید زور بزنه یه چی مثل طپق)چند بارم رفته دکتر هیچ مشکل دیگه ای نداره و و گفتن از حساسیته دو تا اسپری به نامهای سالوزیکس و اترولدو داده ولی هیچ فایده ای نداشته چی میتونه دلیلش باشه(البته وقتی حواسش جای دیگه مشکل تنفس حل میشه)؟؟؟

    • دکتر یعقوب خوش سیرت

     سه‌شنبه 31 مارس 2020

     سلام
     بین پزشکی که معاینه میکند و پزشکی که بدون معاینه نظر بخواهد بدهد تفاوت وجود دارد، اگر پزشک مادرتان را معاینه کرده‌ و دیده است و گفته است مشکلی ندارد ، درست گفته است و هم اینکه میگین حواسش نیست این حالت برطرف میگردد بنابراین بیشتر حالت روانی برایمان مطرح میباشد
     اگر پزشک نرفته بودید بهتون میگفتن سیتی اسکن ریه انجام بدهید ولی با توجه به اینکه‌ معاینه گردیده‌ و مشکل خاصی در معاینه وجود نداشته است، بنابراین اقدام دیگری نیاز نیست

   • محمد امین

    سه‌شنبه 31 مارس 2020

    سلام دکتر من از ۴ اسفند تب داشتم بعد دو هفته قطع شد تنگی نفس سراغم اومد هفته سوم رفتم سی تی اسکن گرفتم و اکسیژن خون رو ۹۸ بود سی تی اسکن عفونت خیلی خفیفی داشتم الان ۳۸ روزه و دارم بهتر میشم ولی چی بوده بنظرتون؟

    • دکتر یعقوب خوش سیرت

     سه‌شنبه 31 مارس 2020

     سلام. علائم کرونا میخوره.
     خب ولی شکر که بهبود یافته اید.

  • الینا

   جمعه 3 آوریل 2020

   سلام من ۲۵ روز پیش کرونا گرفتم که باسی تی اسکن ریه مشخص شد کمی ریه ام درگیر شده حدود یک هفته بعد از مثبت بودن کرونا تنگی نفس گرفتم چند روزی هست رو به بهبودم ولی بیشتر اوقات تنگی نفس هنگام دم دارم اکسیژن خونم ۹۷ هست وقتی الپرازولام میخورم تا حدودی بهتر میشم
   میتونه با توجه به اینکه اکسیژن نرمال هست و با الپرازولام بهتر میشم تنگی نفسم از اضطراب باشه ؟؟؟
   اپرازولام را ادامه بدم ؟ فعلا ۱۵ عدد ۰/۵ مصرف کردم

   • دکتر یعقوب خوش سیرت

    شنبه 4 آوریل 2020

    سلام
    سخته بگیم علت تنگی نفس در شما دقیقا کدام مورد است ولی اگر الپرازولام به کاهش تنگی‌نفس کمک میکند تا مدتی که بهبودی کامل پیدا کنید میتوانید استفاده کنید
    چون الپرازولام تاثیر دارد میتواند ناشی از استرس باشد

 • سجاد

  جمعه 20 مارس 2020

  واقعا ممنونم از شما حال منو خوب كرديد از كارما جواب ميگيريد❤️❤️

  • sima

   پنج‌شنبه 9 آوریل 2020

   سلام وقت بخیر . من حدود ۱۰ اسفند ماه به خاطر سردرد و بیحالی دکتر رفتم و دکتر گفتند که سرما خوردید. دگزا زدند و سرم زدند و دارو
   دادند گفتند استراحت کنید.اصلا هم تب نداشتم تقریبا۵ روز بعد سرفه خشک شروع شد سرفه خشکم هم یه هفته بعد خوب شد به خاطر استرس از کرونا از مواد شوینده و وایتکس تو خونه دو سه روز استفاده کردم سرفه خشک یه هفته بعد دوباره شروع شد البته سرفه هام خیلی کم و ارام بودند و تا امروز یعنی بیستم فروردین سرفه خشک دارم و دو روزی هست احساس تنگی نفس دارم خیلی خفیف هست . هنگامی که میخوابم احساس میکنم .به نظرتون از استرسه زیاده یا مشکل دارم. خیلی ممنون از وقتی که میگذارید.

   • دکتر یعقوب خوش سیرت

    یکشنبه 12 آوریل 2020

    سلام
    میتونه از جفتشون هم باشه، یعنی هم از بیماری و‌درگیری‌مجاری تنفسی و ریه‌ و هم از استرس
    اگر تنگی نفس دیدید داره بدتر‌ میشه یه نوبت سیتی اسکن ریه انجام دهید، اگه هم دیدید که خفیف است و مشکل جدی ای در شما بوجود نیاورده است، به زندگی عادی خود ادامه دهید و‌ از داروهای سرپایی مناسب مانند داروهای ضد سرفه و اسپری سالبوتامول استفاده فرمایید
    ناگفته نماند که خود مواد شوینده هم‌ میتواند الرژی و تنگی نفس و سرفه در افراد ایجاد کند

 • موسوی

  سه‌شنبه 17 مارس 2020

  سلام عالی بود

  • ناشناس

   دوشنبه 30 مارس 2020

   سلام من آبان ماه آنفولانزا گرفتم و بهبود پیدا کردم اما سرفه های خشک تا دو هفته طول کشید. سگار هم میکشیدم. الان حدود ۴۵ روز پیش بیمار شدم با علائم تب ۲روزه بیحالی و کمردرد شدید، دلپیچه و اسهال هم گرفتم گاهی هم دچار حالت تهوع میشدم بعد از اون سرف های شدید خشک و متوالی داشتم که شبها بیشتر میشد. ۱۰ روزی هست که سرفه هام کمتر شده ولی تنگی نفسم شروع شده مث اینکه خمیازه هام ناقص یاشه. تو این دوره چندبار دکتر رفتم ولی متاسفانه به علت شیوع کرونا موفق نشدم به دکتر متخصص ریه مراجعه کنم. رادیو گرافی و سی تی اسکن کمی مشکوک بود ولی مشکل حادی رو نشون نمیدن. ممکنه بخاطر آلرژی باشه یا ریه م مقداری عفونت داره یا اینکه از اضطراب ناشی میشه چون از لحاظ مشکلات خانوادگی بهم ریخته هستم. راستی من گربه هم نگهداری میکنم و اوایل که از وایتکس زیاد استفاده میکردم تنگی نفسم شروع شد

   • دکتر یعقوب خوش سیرت

    چهارشنبه 1 آوریل 2020

    تب
    بی حالی
    دلپیچه
    اسهال
    تهوع
    سرفه های‌مکرر
    سیتی اسکن مشکوک
    تنگی نفس
    در‌ مجموع همه اینها به نفع عفونت میباشد و الرژی رد میشود.

  • فاطمه

   دوشنبه 30 مارس 2020

   سلام . وقت بخیر … من یه مشکلی اخیرا پیدا کردم … زمانی که استرس میگیرم دچار تنگی نفس میشم.. و همین خودش باعث میشه که زمانی توی موقعیت های خاصی قرار میگیرم .. مثلا ارائه دادن.. ترس از تنگی نفس و ابرو ریزی.. نذاره کارمو انجام بدم..

   • دکتر یعقوب خوش سیرت

    سه‌شنبه 31 مارس 2020

    سلام
    در این مواقع میتوانید از قرص های پروپرانولول استفاده فرمایید،تقریبا نیم ساعت قبل از ارائه

افزودن نظر