تنگی نفس ناشی از استرس و اضطراب چیست و چگونه درمان میشود؟

زمان مطالعه:8 دقیقه
8 روز پیش
نویسنده :یاسمن تقی پور
تنگی نفس ناشی از استرس و اضطراب

تجربه تنگی نفس (نفس تنگه) یا سایر مشکلات تنفسی بسیار ترسناک است؛ اما علامت عادی استرس و اضطراب می باشد. بعضی وقتها ما دچار تنگی نفس ناشی از استرس و اضطراب می شویم که چندان نگران کننده نبوده و با گذر استرس رفع می شود.

زمانی که مغز ما احساس نا امنی کند، بدنمان را در شرایط بحرانی قرار می دهد تا برای مقابله با خطر احتمالی آماده شود. این خطر، در بیشتر مواقع غیر واقعی و خیالی است و ناشی از فشار کاری یا فشار زندگی است. یکی از ویژگی های این شرایط بحرانی، افزایش میزان تنفس است. اگر به هر دلیلی ریه هایتان آماده افزایش ناگهانی تنفس نباشند، دچار تنگی نفس خواهید شد. مهم است بدانید که تنگی نفستان به چه دلیلی اتفاق افتاده و چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید.

ویدیو


در حالی که استرس و اضطراب ممکن است باعث بروز تنگی نفس یا سایر نشانه های جسمانی شود، بسیار مهم است که بدانید احساس تنگی نفس حتی به دلایل دیگر، هم می تواند باعث بروز اضطراب شود.

در این مقاله از سایت دکترچک می خواهیم در خصوص تنگی نفس و زمان مراجعه به پزشک اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم.

علائم تنگی نفس ناشی از استرس و اضطراب

استرس و اضطراب در واقع پاسخ طبیعی ترس از طرف بدن تان است. بدن تان واکنش های جسمانی یا روانی نشان می دهد تا شما را برای فرار یا جنگیدن آماده کند.

یکی از این پاسخ ها، تنگی نفس است. در این شرایط ممکن است احساس کنید که نمی توانید نفس بکشید، فشاری روی قفسه سینه تان است یا این که حسی مثل خفگی دارید.

مطالعات صورت گرفته در همین زمینه نشان داده است که نوعی ارتباط قوی میان اضطراب و علائم تنفسی، مثل: تنگی نفس وجود دارد.

حتما بخوانید : داغ شدن کف پا از چیست؟ ۱۸ بیماری که باعث داغی کف پا میشوند

علائم دیگری که در طول این پاسخ رخ می دهند و باعث بروز اضطراب می شوند، شامل موارد زیر است:

 • سریع تر نفس کشیدن؛
 • تنگی یا سفت شدن قفسه سینه؛
 • تنگی نفس یا حس خفگی؛
 • حسی شبیه به این که چیزی در گلوی تان گیر کرده است؛
 • تنش عضلانی؛
 • تپش قلب (مشابه ضربان قلب اما سریع تر و قدرتمندتر)؛
 • احساس ضعف و سرگیجه؛
 • حالت تهوع یا حس ناراحتی شکم؛
 • بیقراری و کج خلقی.

علت تنگی نفس ناشی از استرس و اضطراب چیست؟

تنگی نفس و سایر نشانه های فیزیکی، خود را در پوشش مبارزه نشان می دهند تا از شما محافظت کنند. به دلیل اضطراب زندگی تان به خطر نمی افتد؛ اما بدن تان به نحوی برخورد می کند که انگار در خطر هستید.

دلیل این که دچار سفتی قفسه سینه، تنگی نفس و زیاد شدن تعداد نفس های تان می شوید این است که بدن تان سعی می کند تا مقدار بیشتری اکسیژن به عضلات ارسال کرده و شما را برای وضعیت فرار آماده کند. ضربان قلب تان بیشتر می شود و از آن جایی که خون بیشتری به قلب پمپاژ می شود، بدن تان گرم شده و شما را برای وضعیت مبارزه آماده می کند.

چگونه از تنگی نفس ناشی از اضطراب و استرس رهایی یابیم؟

وقتی که دچار تنگی نفس ناشی از حمله استرس و اضطراب می شوید، تمرکز بر نفس تان غیر قابل کنترل است؛ اما با تمرکز بر آن، می توان آن را تحت کنترل درآورد و مقدار مناسبی از اکسیژن را به سمت ریه ها فرستاد.

تنگی نفس و استرس

دانشمندان توصیه کرده اند که نفس کشیدن دیافراگمی را تمرین کنید. این روش نوعی تکنیک تنفسی است که از پرده دیافراگم تان کمک می گیرد.

حتما بخوانید : علت سر درد پشت گوش چیست ؟ چگونه درمان می شود ؟

در زمان تنگی نفس، معمولا از دهان یا قفسه سینه تان نفس می کشید. نفس کشیدن دیافراگمی فواید زیر را دارد:

 • تعداد نفس ها را کم می کند؛
 • نیاز بدن را به اکسیژن کاهش می‌دهد؛
 • انرژی کم تری برای نفس کشیدن به کار می برد.
بگذارید نحوه تنفس دیافراگمی را برای تان توضیح دهیم :
 1. روی صندلی بنشینید یا این که روی کمر روی سطح صافی دراز، مثل تختخواب، بکشید.
 2. یکی از دستانتان را روی قسمت بالا و دیگری را زیر قفسه سینه بگذارید. با این کار در هنگام نفس کشیدن راحت تر دیافراگم تان را احساس می کنید.
 3. به آرامی با بینی تان عمل دم را انجام دهید: در این حالت شکم سمت مخالف دست ها حرکت می کند.
 4. عضلات شکم تان را سفت کنید. بگذارید در هنگام عمل بازدم از طریق بینی یا دهان تان عضلات به جلو حرکت کنند.
 5. دم و بازدم را ادامه دهید و بالا و پایین رفتن شکم تان را احساس کنید.روزانه این کار را 5 تا 10 دقیقه تکرار کنید.

نکته: هنگامی که از طریق بینی تان عمل دم و بازدم را انجام می دهید، کم تر دچار تنگی نفس می شوید. کاملا طبیعی است که در اولین باری که این تمرین را انجام می دهید، احساس خستگی کنید. در دفعات بعدی این کار را به صورت اتوماتیک انجام خواهید داد.

قرص برای تنگی نفس عصبی

برای تسکین کوتاه مدت علائم اضطراب ، از جمله تنگی نفس ، پزشکان ممکن است داروهای بنزودیازپین تجویز کنند. اینها عبارتند از: آلپرازولام (زاناکس)، کلونازپام (کلونوپین) و لورازپام.

توجه: علائم هر فرد با توجه به سابقه و شدت مشکلات عصبی میتواند متفاوت باشد و این دارو ها باید طبق نظر پزشک تجویز شده و خودسرانه مصرف نگردد.

همچنین می توانید از روش های زیر برای رهایی از استرس و اضطراب کمک بگیرید:
 • تمرین های زمینی: یکی از مدل های این تمرین، گره کردن قسمت های بدن و به آرامی رها کردن شان است.
 • حواس پرتی ذهنی: سعی کنید حواس تان را به چیز دیگری پرت کنید تا آرام شوید. صحبت کردن درباره اشیاء دور و ورتان را امتحان کنید.
 • با خودتان صحبت کنید: حالا که می دانید این نشانه ها بخشی از پاسخ اتوماتیک بدن تان هستند، آن را به خودتان یادآوری کنید. در همان لحظه ای که اضطراب دارید، به خودتان بگویید «چون بدنم تلاش می کند تا اکسیژن بیشتری به دست آورد، من نمی توانم نفس بکشم» یا این که ”  وضعیت قلبم خوب است».
 • ورزش کردن: ممکن است برای تان عجیب باشد که در بحبوحه این حمله عصبی ورزش کنید! اما بهتر است که پیاده روی کنید یا مقداری از انرژی ذخیره شده را آزاد کنید. بدن تان در حال آماده سازی خود برای فرار از مشکلات است.
 • مراقبت از خود: با چند روش ساده می توانید از خودتان مراقبت کنید. نوشیدنی های گیاهی بنوشید( چای کافئین دار نخورید؛ زیرا استرس را زیاد می کند). احساساتتان را یادداشت کنید. به موسیقی آرام گوش دهید.
 • به خودتان شوک وارد کنید: سرتان را درون کاسه آب سرد کنید تا به بدن تان شوک وارد شود. پزشکان این روش را توصیه می کنند.

ورزش و آرامش

اگر به صورت روزانه نفس کشیدن و دیگر روش های ذهنی یا یوگا را تمرین کنید، از این مشکل خلاص خواهید شد.

چگونه در مواقع اضطراب از تنگی نفس جلوگیری کنیم؟

اصلی ترین راه ممکن برای جلوگیری از تنگی نفس و بروز سایر نشانه های جسمانی، این است که روش های مناسب را تمرین کرده و محرک هایی را که نمی شناسید، تشخیص دهید.

حتما بخوانید : علت کهیر زدن چیست ؟ ۱۵ روش درمان خانگی کهیر

از موثرترین راهکارهایی که وجود دارد، این است که تفکرات را بنویسید. در این روش، تمام افکاری که به طور خودکار در آخرین لحظات اضطراب یا حمله عصبی به آن ها فکر کرده اید، یادداشت می کنید. با این کار محرک مورد نظر را شناسایی می کنید.

علاوه بر این، می توانید احساس خود را در هنگام بروز این حالت بنویسید.

به این صورت می توانید گزارش فکری خودتان را هم تهیه کنید:

 • تاریخ بروز حمله؛
 • محرک مخصوص (موقعیتی که در آن بوده اید یا نشانه فیزیکی، مثل: تنگی نفس)؛
 • افکاری که به طور خودکار وارد ذهن تان شده اند؛
 • تا چه اندازه به این افکار باور دارید (از 1 تا 100 درصد)؛

هنگامی که این افکار به ذهن تان می آید، فکر می کنید که 100 درصد درست اند؛ اما پس از آن متوجه می شوید که 20 درصد آن ها حقیقت دارند.

تفکر عمیق هم به کم کردن اضطراب کمک می کند. تحقیقات زیادی در این باره انجام شده نشان داده است که تفکر و اندیشه عمیق می تواند علائم اضطراب را کاهش داده و در نتیجه آن را برطرف کند.

آرامش

در نهایت بهتر است که با فرد متخصص مشورت کنید تا راهکارهای بیشتری پیش روی تان قرار دهد. این افراد به شما کمک می کنند تا افکار منفی را که در هنگام اضطراب به سراغ تان می آیند، از سر بیرون کنید؛ مخصوصا اگر این افکار باعث اضطراب شدید یا افسردگی تان شوند.

دلایل دیگری که باعث تنگی نفس می شوند

تنگی نفس یا سایر نشانه های جسمانی می توانند باعث بروز سایر شرایط شوند. نشانه هایی را که مشاهده می کنید، به پزشک تان اطلاع دهید.

سایر دلایلی که باعث تنگی نفس می شوند، عبارت اند از:

 • ورزش کردن؛
 • تغییر میل ذاتی؛
 • پوشیدن لباس های تنگ؛
 • سبک زندگی ساکن.

سایر شرایطی که ممکن است با تنگی نفس مواجه شوید، شامل موارد زیر است:

 • آسم؛
 • بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)؛
 • حمله قلبی یا نامساعد بودن وضعیت قلب؛
 • ذات الریه؛
 • فشار خون پایین؛
 • مسدود شدن مجرای بالای هوایی.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر به طور مرتب تنگی نفس داشتید یا این عارضه هیچ ارتباطی با اضطراب نداشت، باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر با هر کدام از نشانه های حمله قلبی مواجه شدید، با اورژانس تماس بگیرید. این نشانه ها عبارت اند از:

 • سفتی یا درد قفسه سینه، گردن، فک یا بازوها؛
 • خستگی؛
 • سرگیجه، حالت تهوع یا استفراغ؛
 • ناراحتی بازو یا شانه ها؛
 • عرق کردن بیشتر از روزهای عادی، بدون وجود هیچ دلیل منطقی.
بررسی اجمالی تنگی نفس ناشی از استرس و اضطراب

به یاد داشته باشید که حملات اضطرابی باعث مرگ تان نمی شوند. حتی اضطراب هم به حمله قلبی تبدیل نخواهد شد.

اگر نگران وضعیت تان هستید، به پزشک مراجعه کنید. می توانید به متخصص سلامت روانی مراجعه کنید تا از او کمک گرفته و راه های مقابله با این مشکل را فرابگیرید.

منبع : healthline

یاسمن تقی پور

یاسمن تقی پور

یاسمن تقی پور هستم ، مترجم زبان انگلیسی خوندم و حدود 1 ساله که با تیم دکتر چک همکاری میکنم. هدف من ترجمه بهترین مقالات برای اطلاع رسانی و کمک به شما عزیزان است . اگر این مقالات پاسخگوی مشکل شما نبود در قسمت نظرات برام بنویسید و سوالاتتون رو بپرسید، در کمترین زمان و با همکاری پزشک سایت آقای دکتر خوش سیرت ، شمارا راهنمایی خواهم کرد ( نظرات شما باعث دلگرمی و پیشرفت ماست )

نظرات کاربران191 دیدگاه

 • سمانه

  دوشنبه 12 اکتبر 2020

  ممنون که پاسخ دادید اما از اسم روانپزشک هم استرس میگیرم، میترسم عوارض داروهاش برام بمونه، همین الان که بعضی وقتا اون آرامبخش ضعیفو میخورم تا دو روز خواب آلود و گیجم ، تازه فقط مشکل خوابمو تا حدودی حل میکنه اما تاثیری روی تنفسم نداره

 • سمانه

  دوشنبه 12 اکتبر 2020

  سلام آقای دکتر
  من حدودا ۳۰ سالمه، ۱۰ ساله تنگی نفس دارم،اولش یه سرماخوردگی ساده بود ولی بعد از اون تنگی نفس گرفتم، دکتر قلب، ریه، غدد، گوارش، گوش و حلق و بینی، عکس برداری از ریه ، تست تنفس ، عمل پلیپ بینی و… رفتم و انجام دادم، هیچ مشکلی نداشتم، اما خوب نشدم که نشدم، همشونم آخرش بهم گفتن برو روانپزشک
  علائمم: نفس عمیق نمیتونم بکشم اما مدام سعی میکنم، احساس خفگی دارم، انگار راه گلو بسته شدم، احساس سنگینی روی قفسه سینه دارم، احساس بار سنگین روی شونه هام دارم، آبریزش پشت حلق دارم، وقتی بینیم میگیره اوضاع بدتر میشه، وقتی خوابم بهم میریزه بدتر میشم، دراز میکشم بدتر میشم، راه میرم گلوم خشک میشه، به هر طرف بخابم همون طرف بینیم میگیره، وقتی خیلی حالم بده اگه گریه کنم راه تنفسم بهتر باز میشه، وقتی خیلی نفس نفس میزنم بدنم بی رمق میشه و به لرزش میوفته، مدام خمیازه میکشم، وقتی بیکار هستم تنفسم بدتر میشه و اگه خودمو به کاری مشغول کنم و حواسمو پرت کنم کمی بهترم، وقتی با یکی حرف میزنم حالم بهتر میشه، وقتی میخام بخابم اینقدر نفس نفس میزنم که دلم درد میگیره، کابوس زیاد میبینم، بعضی وقتا با احساس خفگی و کابوس از خواب میپرم، بعضی وقتا دلم میخاد بمیرم راحت بشم، هیچ آرامشی نه در خواب و نه در بیداری ندارم، هیچ دارویی روم اثر میکنه، فقط وقتایی که ناچار میشم یه آبنبات سرماخوردگی نعنایی میخورم که لااقل برای چند دقیقه راه گلوم بازتر بشه، یه وقتایی هم چند شب نتونم بخابم ناچارا یه نصفه قرص آلپروزلام میخورم تا بتونم یه شب بخابم
  دیگه نمیدونم چیکار کنم، لطفا راهنماییم کنید

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   دوشنبه 12 اکتبر 2020

   اینطور که مشخص است علایم شما ناشی از استرس و مشکلات اعصاب و‌ روان میباشد و بررسی های انجام شده نیز گویای همین موضوع میباشد.
   داروهای روانپزشکی زیر نظر روانپزشک باید برایتان تجویز شود و حتما و حتما باید روان درمانی و رفتار درمانی جهت تکنیک های کاهش اضطراب برایتان انجام شود

 • اسما

  دوشنبه 28 سپتامبر 2020

  سلام دکتر. دختر من نزدیک بیست روزه که دچار تنگی نفس شده و راحت نمیتونه نفس بکشه و به گفته خودش کامل نمیتونه نفس بکشه
  ما پیش چند تا دکتر فوق تخصص بردیمش ازجمله قلب ، ریه ، آسم و آلرژی
  اما خوب نشده کمی بهتر از قبل شده اما کاملا خوب نشده و هنوزم تنگی نفسو داره
  از نظر غذا خوردن هم مشکلی نداره غذاشو میخوره
  چند بار هم که روز ها از خواب بیدار میشد سردرد شدید داشت و حالت تهوع
  مواقعی هم که استرس داره تنگی نفسش بیشتر میشه

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   دوشنبه 5 اکتبر 2020

   شایع ترین علل تنگی نفس شامل مشکلات ریه،قلب، معده و ریفلاکس و مسائل عصبی میباشد
   از نظر تمامی موارد گفته شده بهتر است بیمار بررسی شود
   همچنین یکی از علل ایجاد سردردهای دم صبح که همراه با حالت تهوع نیز میباشد مسائل داخل مغزی میباشد
   چنانچه از نظر تمامی موارد فوق بررسی شده و مشکلی پیدا نشد پیش نورولوژیست نیز جهت ام‌ار ای معزی بروید

 • مارال

  شنبه 26 سپتامبر 2020

  سلام .من دو ساله تنگی نفس دارم که تقریبا موقع دراز کشیدن و شب بیشتر میشه و تقریبا همیشگیه.همش باید خمیازه بکشم و نفس عمیق که اونا هم ناقصن .اسکن ریه دادم از لحاظ قلب و ریه اوکی بودم .قبلاآلرژی داشتم اما بصورت کیپ شدن بینی بوده که با اسپری رفع میشد .حس میکنم مجرای تنفسیم از بینی تا نای تنگ میشه .بعضی دکترا گفتن پانیک .اما تنگی نفسم همیشگیه .میشه از آلرژی باشه و مربوط به قسمت بینی ؟!

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   سه‌شنبه 6 اکتبر 2020

   احتمال پانیک بودن بسیار کم میباشد
   احتمال زیاد مشکل از مجاری تنفسی بوده و چون سابقه اسم و الرژی داشته اید این تنگی نفس احتمالا بخاطر تنگی مجاری تنفسی باشد
   الرژی میتواند تغییر ماهیت داده و به صورت های دیگری تظاهر یابد و اینگونه نیست که همیشه به صورت کیپ شدن بینی در‌شما تظاهر یابد

 • دنیا

  شنبه 26 سپتامبر 2020

  سلام و وقت بخیر و با تشکر از اقای دکتر که با حوصله و صبوری به تک تک پیام ها پاسخ میدن
  من خانم ۲۸ ساله هستم که سابقه ی پانیک و حمله های عصبی و اضطرابی دارم مدتیه فاصله ی این اختلالات اضطرابی کم شده یعنی کوچکترین تنش کافیه تا احساس اظطراب و در نتیجه ی اون اختلال در تنفس بهم دست بده مخصوصا شبا و بعضی وقتا ساعت ها ادامه پیدا میکنه و اگه موفق به گریه بشم راه تنفسم باز میشه.اینا مقدمه ای بود تا اینکه هفته ی پیش مبتلا به کرونا شدم و الان هشت روزه که روزای سختشو‌پشت سر گذاشتم دوبار مراجعه به پزشک داشتم و هربار اکسیژن خونم ۹۹ بوده که گفتن نیازی به اسکن ریه نیست ولی با توجه به بیماریم و اینکه همش تو‌خونم وقتی مطالب مربوط به کرونارو میخونم تو‌اینترنت دچار تنگی نفس میشم مخصوصا شبا که اصلا نمیخوام شب بشه تبم کاملا از بین رفته و اختلال در بویایی و چشایی تقریبا علائم دیگه از بین رفته فقط به خاطر استفاده از داروی ازیترومایسین یکم معدم هم درد داره سوالم از شما اینه اقای دکتر من چجوری میتونم با این اضطراب کنار بیام؟هر بار که اینجوری میشم با داروی‌کلرودیازپوکساید حالم خوب میشه قبلا فاصله ی بین حمله ها خیلی بیشتر بود مثلا سالی یکبار اتفاق می افتاد ولی الان با کوچکترین تنش من دچار اختلال میشم و باید گریه کنم تا بتونم درست نفس بکشم ناگفته نمونه که تو این چند روز هربار که تا صبح به خاطر تنگی نفس خوابم نبرده صبحش مراجعه به پزشک داشتم که اسکن ریه ازم بگیرن ولی با توجه به سطح بالای اکسیژن خونم گفتن نیازی به اسکن نیست و تنگی نفس تو از ترسِ ممنون میشم راهنماییم کنید

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   سه‌شنبه 6 اکتبر 2020

   سلام
   علایم شما تماما ناشی از اختلالات پانیک در شما میباشد و بخاطر استرس های جدید و شیوع ویروس کرونا این اختلال تشدید شده و فواصل کمتری دارد
   تنها راه درمان شما و یا کاهش علایمتان، روان درمانی و استفاده از داروهای کاهش دهنده استرس در شما میباشد و باید دوز داروییتان برای مدتی افزایش یابد و سپس بعد مدتی که علایم کاهش یافت به مرور زمان دوز دارویی کاهش یابد، جهت درمان حتما باید به پزشک متخصص اعصاب روان مراجعه داشته باشید و درمان دارویی مناسب و منظم برایتان با دوز دارویی کارآمد تجویز گردد

 • نفیسه

  دوشنبه 7 سپتامبر 2020

  سلام من موقع درس خوندن انگاری تنفسم قطع میشه و هرکاری میکنم نمیتونم کنترلش کنم که باعث میشه نتونم خوب تمرکز کنم و سرگیجه میگیرم این حالت هر موقع شروع میکنم درس بخونم شروع میشه و تا مدتی بعدش ادامه پیدا میکنه راه های مختلف امتحان کردم مثل حواس پرتی تمرکز بیشتر و… ولی همچنان دارم اذیت میشم ، لطفا راهنماییم کنین که باید چیکار کنم

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   چهارشنبه 9 سپتامبر 2020

   علایم عصبی در شما ایجاد شده است و با توجه به اینکه فکر شما در این‌ مورد هنگام درس خواندن شرطی شده است، حملات هنگام درس خواندن را تجربه میکنید، جهت درمان به متخصص روانپزشکی یا روانشناس مراجعه داشته باشید.شاید نیاز باشد مدتی نیاز به مصرف دارو داشته باشید

 • یحیی

  چهارشنبه 12 آگوست 2020

  سلام اقای دکتر
  من دو ماه پیش دچار تنگی نفس شدم و دچار تپش قلب و منگی شدم و به دکتر قلب رفتم اکو و تست ورزش انجام دادم گفت مشکل نداری برای ام ار ای از مغز رفتم مشکلی نبود ازمایش تیرویید دادم اونم خوب بود عکس از قفسه سینه گرفتم مشکل نداشت
  الان سیگار که میکشم شروع میکنم به تند تند نفس کشیدن هی میخوام نفس عمیق بکشم نمیتونم بعد چند ساعت کلنجار رفتن دچار منگی میشم
  روزی سه چهار کیلومتر میدوم
  ولی این موضوع واقعا بهمم ریخته خیلی عصبیم میکنه

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   پنج‌شنبه 13 آگوست 2020

   بهتره سیتی اسکن ریه انجام دهید
   در صورت نرمال بودن احتمال عصبی بودن تنگی نفستان وجود دارد

 • مروارید

  جمعه 7 آگوست 2020

  سلام وقت بخیر
  مدت 5 ماهه که سرفه میکنم (در روز حدود 10 تا و برخی روزها اصلا )و سه ماهی هم میشه که تنگی نفس دارم یعنی در حد 2 تا 3 دقیقه به حالت هن هن کرد ن یا نفس بلند کشیدن (مثل موقعی که از پله بالا میرویم البته با شدت کم ) دچار شدم دو تا دکتر متخصص ریه رفتم ضمن اینکه تست ریه دادم و سی تی اسکن از ریه که الحمدالله ریه مشکلی نداشت ودکتر گفت ریه شما کاملا سالم هست . دکتر اول نظرش برشروع یک آسم خفیف و آلرژی بود ولی پزشک دوم نظرشون بود علل عصبی و اضطرابی باعث بیماری است دو نسخه متفاوت از انواع این داروها را عرض میکنم مصمرف کردم
  تشخیص آلرژی:: دار.وهای اسپری بینی نازوفرین
  اسپری بینی رستانکس -قرص اکتولوکاست- رینوفکس- لیبراکیم-اسپری دهانی -آمپول بتامتنازون -کلرا دیازپاکسید

  تشخیص علل عصبی ::: آلپرازولام و شربت ایمیونس

  البته یک نکته دیگر از مشکل بنده این هست که به بو حساس شدم هر نوع رایحه ای(عطر-بوی غذا -بوی دود حتی خاک )استشمام میکنم دچار مشکل میشم و تنفس برایم سخت میشود

  هر دو نسخه را که مصرف کردم سرفه ها حدود 60 درصد بهتر شده ولی تنگی نفس بیشتر هم شده است
  لطفا راهنماییم بفرمایید مشکل من چیه دیگه خسته شدم و 5ماهه که در گیر این بیماری هستم
  خیلی ممنون

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   دوشنبه 10 آگوست 2020

   میخوره علایمتان ناشی از آسم و آلرژی باشه چرا که به بوها نیز حساس شده و احساس تنگی نفس بهتون دست میده
   بررسی های لازم که نیز برایتان انجام شده است، لذا جهت بهبود تنگی نفس به متخصص ریه نیز دوباره مراجعه فرمایید

 • مهدی

  دوشنبه 3 آگوست 2020

  سلام.آقای دکتر خداقوت من چهارماه پیش یه تنگی نفس شدید بهم دست دادوازاون به بعد تنگی نفس دارم واکو و چست رفتم وآزمایش هم دادم همه چی نرمال هس البته اون روز که بهم تنگی نفس شدید اومدفک کردم دارم میمیرم یه فیلم ازبیمارستان واسه کرونا نگاه میکردم که این بلا سرم اومدمن چه کارباید بکنم؟

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   سه‌شنبه 4 آگوست 2020

   با توجه به این که بررسی اولیه برایتان انجام شده است، امکان دارد تنگی نفستان از نوع عصبی بوده و باید داروهای ارامبخش مصرف نمایید

 • مهدی

  دوشنبه 3 آگوست 2020

  سلام.من هم مثل شما هستم وآخرش نتیجه نگرفتم چی شد نتیجه شما؟؟

 • Hakim

  یکشنبه 2 آگوست 2020

  سلام دکتر
  من تنگی نفس دارم چون بچه که بودم سنم یکسال و نیمم بود یه قلیون دیدم و کشیدم و تشنج کردم از همون موقع من تنگی نفس دارم
  الان چطور درمانش کنم دکتر

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   یکشنبه 2 آگوست 2020

   باید بررسی شود
   عکس از ریه ها گرفته شود
   از نظر آسم و آلرژی باید بررسی شوید

 • دختر ۳۵

  یکشنبه 2 آگوست 2020

  سلام
  من ۳ باره وقتی واقعا ناراحت یا عصبانی میشم،نفسم تند تند و بلند میشه،طوری که حالت عادی حتی نمیتونم اداش رو در بیارم..سری اول دست و پاهام کامل قفل و بی حرکت شد انگار خشک شده بودم و داشت کل بدنم خشک میشد واقعا..سری اخر هم که الان‌هستش صورتم و دستام سر شده بود،وسط بحث و تو اوج عصبانیت یهو اینطوری شدم،اروم اروم نفسم اوج گرفت طوری که کنترلم رو از دست دادم و بهم چندتا چک زدن و آب ریختن تا عادی شدم.حتی نمیتونستن اون لحظه اب بخورم..یعنی مریضی اعصابه؟یا مشکلی نیست؟

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   یکشنبه 2 آگوست 2020

   سلام
   بعله علایمتان بخاطر حمله های عصبی بوده و باید جهت درمان به متخصص اعصاب و روان مراجعه داشته باشید

 • محدثه

  جمعه 17 جولای 2020

  سلام من 17 سالمه یه دختر مجردم دو هفته ای میشه تپش قلبم رفته بالا هرموقع هم ناراحت یا عصبی میشم نفسم بالا نمیاد خیلی سخت نفس میکشم حس میکنم یکی قلبمو فشار میده دو بار هم موقع ناراحتی تپش قلبم یه لحظه شدیدا رفت بالا و از حال رفتم افتادم زمین چن بار رفتم دکتر اکو و نوار قلب گرفتن گفتن سالمه از استرس هس ولی من خیلی اذیت میشم نمیدونم چیکار کنم

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   شنبه 18 جولای 2020

   علایمتان کاملا ناشی از استرس بوده و احتمالا پانیک نیز باشید که دچار از حال رفتگی شده اید
   مراجعه به متخصص اعصاب روان کمکتان خواهد کرد

 • رامین آزاد

  شنبه 4 جولای 2020

  با عرض سلام خدمت جناب دکتر خدا قوت بنده 28 ساله هستم 4 ماهی هست احساس سنگینی در قفسه سینه ام دارم و همینطور تنگی نفس که بین 12 الی 15 دمو بازدم در دقیقه هست ولی منظم نیست آزمایش کرونا دادم خوشبختانه منفی بود سی تی اسکن ریه انجام دادم به گفته 4 پزشک مشکلی نداشت و اکو قلب انجام دادم بازم به لطف خدا نرمال بود جناب دکتر مشکلمو نمیتونم چطور توصیف کنم ولی علاعمی که میتونم عرض کنم خدمت شما مخاط بیش از حد که بوی نامطبوعی داره و به صورت چسب هست و این مخاط بیشتر به پشت حلق مرتبط هست سرگیجه و سیاه رفتن چشم ها هنگام بلند شدن و تنگی نفس که مدام همراهم هست که وقتی عود میکنه احساس افسردگی شدید در ذهنم ایجاد میشه که خیلی پریشونم میکنه بعد دوباره نرمال میشه این در طول روز بین 7 الی 8 بار تکرار میشه آیا از استرس میتونه باشه یا به متخصص گوارش مراجعه کنم ممنون میشم از راهنمایی شما

  • دکتر یعقوب خوش سیرت

   یکشنبه 5 جولای 2020

   راستش علایمتان به هر دو مورد که خودتان ذکر کردید‌ میخوره، یعنی هم میتونه ناشی از ریفلاکس مری باشد که احساس تنگی نفس بهتون دست میده هم ناشی از مشکلاتی همچون استرس
   به همین خاطر توصیه میکنم به هر دو پزشک مراجعه داشته باشید

   • رامین آزاد

    سه‌شنبه 7 جولای 2020

    جناب دکتر با عرض سلامی مجدد رفلاکس میتونه بدون علاعم ظاهر بشه من هیچ علامتی از سوزش سره دل نفخ ندارم فقط احساس درد در ناحیه سره معده به صورت درد هست و ته گلوم خیلی تلخ و خشک میشه و قدم 185 و وزنم 85 کیلو هست ولی غذام تو این 4 ماه به شدت کم شده یعنی میلی به غذا خوردن ندارم و مدتی بود بعد از غذا خوردن دچار حالت تهوع و استفراغ میشدم

    • دکتر یعقوب خوش سیرت

     سه‌شنبه 7 جولای 2020

     با سلامی مجدد
     علایمی که ذکر کردین بیشتر به همون ریفلاکس معده به مری میخوره، ولی با توجه به اینکه کاهش اشتها‌ و حالت تهوع به دنبال غذاخوردن‌را نیز ذکر کرده‌اید‌‌ است بهتر است به متخصص گوارش مراجعه داشته باشین و‌از‌ نظر سایر بیماری هایی که اهمیت بیشتری دارند همچون زخم معده، کنسر ها و … بررسی گردید

    • رامین آزاد

     سه‌شنبه 7 جولای 2020

     دکتر جان یک دنیا ممنون بابت پاسخ هایی که دادین از خدا میخوام انشا الله در پناه حق باشین

 • طالب

  پنج‌شنبه 25 ژوئن 2020

  با سلام
  مقاله بسییییار مفیدی بود.
  تشکر و سپاس فراوان از شما دوستان عزیز
  با موفقیت روزافزون

افزودن نظر