علائم هفته سوم بارداری چگونه است؟

زمان مطالعه: 7 دقیقه
9 روز پیش
نویسنده : یاسمن تقی پور
هقته سوم بارداری

در هفته دوم بارداری اسپرم موفق شد تا خود را به تخمک رسانده و بله، نوزاد شکل گرفت. خیلی زود است که هفته سوم متوجه باردار بودن خود بشوید. تنها چند روز از باردار شدن می گذرد و چیزی نمانده که در هفته سوم بارداری ، عادت ماهانه تان قطع شود.

در این مقاله از سایت دکتر چک به تمام اطلاعات مرتبط با بارداری در هفته سوم اشاره کرده ایم.

در هفته سوم بارداری می توان گفت که باردار هستیم؟

در حالی که برخی از خانم ها در هفته سوم بارداری با هیچ نشانه و علامتی مواجه نمی شوند، بعضی دیگر از این هفته نشانه هایی را در خود مشاهده می کنند.

علائمی که در هفته سوم بارداری تجربه می کنند کاملا متفاوت است، پس اگر هیچ نشانه ای احساس نکردید، کج خلقی نکنید. با وجود این، اگر حالت تهوع داشتید و در سینه هایتان درد احساس می کردید، کاملا عادی است. در اوایل بارداری همه چیز به سرعت تغییر می کند؛ پس اهمیتی ندارد که چه احساسی دارید، باید خود را برای تجربه چیزهای متفاوت در یک هفته آماده کنید.

علائم و نشانه های هفته سوم بارداری

در هفته سوم، ممکن است که علائم و نشانه های بارداری هنوز آشکار نشده باشند. علت آن هم این است که بروز علائم و نشانه ها در نتیجه تغییر میزان هورمون ها اتفاق می افتد و احتمالا در این هفته هنوز مقدار این هورمون ها در بدن تان زیاد نشده است.

بعضی از علائم و نشانه های بارداری که در هفته سوم با آن ها مواجه خواهید شد، شامل موارد زیر می شود:

خونریزی ناشی از کاشت: در صورتی که رویان در خانه جدید خود قرار گرفته باشد، احتمالا چندین لکه مشاهده خواهید کرد؛ علت این خونریزی، قرار گرفتن تخمک بارور شده در پوشش رحم تان است.

حالت تهوع: مادامی که هورمون بارداری، hCG، مسیر خود را به سمت جنین هموار می کند، احتمالا با حالت تهوع روبرو خواهید شد. در واقع، به حالت تهوع صبحگاهی باید نام حالت تهوع در تمام روز را بدهند؛ زیرا مادر در هر ساعتی از شبانه روز با این حالت مواجه می شود.

حتما بخوانید: درمان سریع حالت تهوع در بارداری با 10 روش طب سنتی

اگر هر سه هفته حالت تهوع داشتید، زودتر از چیزی که فکرش را کنید باردار شده اید یا این که دو قلو باردار هستید و در هفته سوم به سر می برید!

اغلب مادرانی که دو قلو باردار هستند، میزان بیشتری از هورمون بارداری در بدن شان وجود دارد و در نهایت بیشتر دچار حالت تهوع می شوند.

تهوع در هفته سوم بارداری

بروز تغییراتی در سینه ها: هنگامی که بدن در حال آماده سازی خود برای تولید شیر است، رنگ نوک پستان ها تیره تر شده و احساس درد می کنید.

قطع شدن عادت ماهانه: اگر چرخه قاعدگی تان به طور معمول کوتاه تر از 28 روز است، تا آخر هفته سوم متوجه باردار بودن خود خواهید شد. تنها راهی که با اطمینان می توان باردار بودن را تشخیص داد، انجام تست بارداری است.

جواب مثبت آزمایش بارداری در خانه: تست بارداری را در خانه انجام دهید تا نتیجه قطعی را متوجه شوید. وقتی که عادت ماهانه تان قطع شود، تا 99 درصد می توان به جواب این تست اطمینان کرد. بعضی از برندهای تولید کننده این کیت های بارداری ادعا می کنند که می توانند هورمون های بارداری موجود در ادرار را زودتر از قطع شدن عادت ماهانه تشخیص دهند؛ مثلا وقتی که سه هفته و پنج روز یا حتی سه هفته و چهار روز باردار هستید.

حتما بخوانید: تست بارداری خانگی ؛ چگونه در خانه آزمایش بارداری انجام دهیم ؟

نکته اصلی این است: ممکن است که میزان هورمون بارداری موجود در بدن تان، hCG به اندازه ای نباشد که در همان موقع تست بتواند آن را تشخیص دهد؛ اما میزان این هورمون هر 48 ساعت دو برابر می شود.

اگر جواب تست تان منفی شد، بعد از چند روز و سپس یک هفته بعد دوباره این تست را تکرار کنید تا از صحت آن مطمئن شوید.

جواب مثبت آزمایش خون بارداری: در بعضی از شرایط، مثلا وقتی که خطر سقط جنین یا بارداری خارج از رحم وجود دارد، پزشک از شما می خواهد تا آزمایش خون دهید.  آزمایش خون دقیق تر از آزمایش ادرار است و می تواند مقادیر اندک هورمون بارداری hCG را شناسایی کند. در نتیجه، آزمایش خون زودتر باردار بودن را تشخیص می دهد.

تغییرات شکم در هفته سوم بارداری

احتمالا از این که تغییراتی در ظاهرتان ایجاد شده، هیجان زده اید؛ اما در داخل شکم در ای هفته اتفاق خاصی رخ نداده است. با وجود این که ممکن است نفخ داشته باشید، بیشتر خانم ها تا هفته 12ام یا بیشتر متوجه هیچ تغییری در قسمت شکم خود نمی شوند.

قبل از این که تغذیه تان را زیاد کنید و به جای دو نفر غذا بخورید، باید بدانید که پزشکان به بیشتر خانم ها توصیه می کنند که در مجموع سه ماهه اول بارداری یا 13 هفته اول بارداری، کلا 453 گرم تا 2.5 کیلوگرم وزن اضافه کنند.

پس بی شک اجازه اضافه کردن وزن در هفته سوم بارداری را ندارید. در واقع اینطور باید بگوییم: در این هفته اجازه ندارید که تغییری در برنامه غذایی تان ایجاد کنید؛ جز این که خوراکی های سالم مصرف کنید، یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و ویتامین های پیش از تولد نوزاد را به همراه حداقل 400 میکروگرم فولیک اسید مصرف کنید. پزشکان توصیه می کنند که تا سه ماهه دوم بارداری میزان مصرف کالری روزانه تان را زیاد نکنید. به محض این که وارد هفته 14ام بارداری شدید، می توانید حدود 300 گرم کالری روزانه به رژیم غذایی تان اضافه کنید.

تست امواج فراصوت در این هفته

در این هفته تخمک لقاح یافته در مسیر رسیدن به لوله فالوپ است و در مسیر رسیدن به رحم، به سلول های مساوی تقسیم و دوباره تقسیم می شود. انجام آزمایش فراصوت در هفته سوم بارداری نمی تواند جنین را تشخیص دهد؛ علت آن هم این است که این تخمک بارور شده( مورولا) کوچک تر از یک دانه نمک و در حال حرکت است؛ اما در هفته چهارم بارداری مشاهده می کنید که پوشش رحم ضخیم تر شده است؛ این خود نشانه ای است از این که مورولا کوچک به مقصد خود (رحم) برای ادامه بارداری رسیده است.

مرحله کاشت چند هفته زمان می برد؟

کاشت بارداری

کاشت در هفته چهارم بارداری اتفاق می افتد. برای این که عمل کاشت انجام شود، سلول های موجود در تخمک لقاح یافته که الان به آن مورولا می گوییم، تا وقتی که به بلاستوسیت تبدیل شود، به تقسیم شدن ادامه می دهند. حدود 5 تا 8 روز بعد از بارور شدن تخمک، بلاستوسیت به مقصد می رسد، جایی که باید شروع به کاشت در دیواره رحم کند. عجب سفری!

نکاتی برای هفته سوم بارداری

صبور باشید

اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که قرار است که به طور رسمی و قطعی متوجه باردار شدن خود بشوید؛ اما صبور باشید! ممکن است که آزمایش بارداری نتواند به این زودی باردار بودن تان را تشخیص دهد.

تا وقتی که جواب این کیت مثبت شود و باردار بودن تان را تشخیص دهد که تقریبا در اواخر هفته اتفاق می افتد، باید صبور باشید. بعد از انجام تست خانگی، اگر جواب منفی بود، هر چند روز یک بار این کار را تکرار کنید. باید تا زمان مشخص عادت ماهانه تان این کار را ادامه دهید.

انجام آزمایش

وقتی که هفته سوم به پایان رسید و زمان انجام تست شد، اولین کاری که صبح انجام می دهید، باید انجام تست بارداری باشد. ادرار صبح تان غلیظ است که احتمال وجود مقادیر کافی از هورمون بارداری hCG را نشان می دهد که برای جواب تست مثبت باشد، کافی است. طبق دستورالعمل های روی جعبه تست عمل کنید.

به مراقبت کردن از خود ادامه دهید

باید هر روز ویتامین های والدین پیش از تولد را مصرف کنید، مایعات فراوان بنوشید، تغذیه سالمی داشته باشید و وعده های اصلی غذایی تان را متعادل نگه دارید. انجام حرکات ورزشی با شدت متوسط را ادامه دهید و مراقبت از خود را تمرین کنید.

تغذیه خوب داشته باشید

در این هفته باید خوراکی هایی را بخورید که میزان کلسیم و آهن موجود در آن ها زیاد باشد تا از خون اضافه ای که بدن تولید می کند، پشتیبانی کند.

حتما بخوانید: 13 غذای مفید و رژیم غذایی سالم در دوران بارداری

اگر حالت تهوع دارید یا استفراغ می کنید، چای زنجبیل، آبگوشت یا موز بخورید. حتی وقتی که با غذا خوردن مشکل دارید؛ اما بدن تان همچنان به کلسیم و پروتئین نیاز دارد، بستنی هم گزینه مناسبی محسوب می شود. چندین تکه موز و مقداری خشکبار روی بستنی بریزید و میل کنید.

چک لیست هفته سوم بارداری

نکاتی که در هفته چهارم بارداری باید به آن ها توجه کنید:

  •  موعد مقرر برای زایمان را محاسبه کنید.
  • تست بارداری انجام دهید.
  • ویتامین قبل از تولد را همراه فولیک اسید به صورت روزانه مصرف کنید.

حتما بخوانید: 5 دلیل برای استفاده از فولیک اسید در بارداری

یاسمن تقی پور

یاسمن تقی پور هستم ، فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان انگلیسی هستم و حدود 1 ساله که با تیم دکتر چک همکاری میکنم. هدف من گردآوری معتبر ترین مقالات پزشکی و ترجمه آنها برای شماست. این مقالات جنبه ی اطلاع رسانی دارند و جایگزین ویزیت حضوری نستند. اگر سوالات پزشکی داشتید حتما در قسمت نظرات بیان کنید. پزشک سایت پاسخگوی شما خواهد بود.

نظرات کاربران بدون دیدگاه

افزودن نظر