در هفته دوم بارداری چه اتفاقی می افتد؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه
9 ژانویه 2021
نویسنده : یاسمن تقی پور
هفته دوم بارداری

احتمال می دهید که هفته دوم بارداری تان باشد؟ شاید اینطور نباشد. در این مقاله از سایت دکتر چک علت آن را برای تان می گوییم.

اکثر پزشکان، از اولین روز آخرین عادت ماهانه تان، تعداد روزهای بارداری تان را حساب می کنند؛ درست یک یا دو هفته قبل تر از این که حتی باردار شده باشید.

می دانیم که به نظرتان عجیب است؛ اما این روش شمارش برای پزشکان بسیار واضح تر است و می توانند تاریخ دقیق را این طور تشخیص دهند. پس اگر احساس می کنید که حدود دو هفته است که باردارید، در حقیقت چهار هفته از بارداری تان گذشته است؛ شاید حتی پنج هفته!

اگر واقعا در هفته دوم چرخه قاعدگی تان قرار دارید و برای باردار شدن اقدام می کنید، در این مقاله چندین توصیه برای تان داریم.

در هفته دوم بارداری چه اتفاقی می افتد؟

باید عادت ماهانه تان قطع شده و در چند روز آینده فرایند تخمک گذاری شروع شده باشد. پس قطعا در هفته دوم بارداری، هنوز باردار نشده اید؛ اما ممکن است که خیلی زود این اتفاق بیفتد. اگر برای بارداری اقدام می کنید، باید به دقت تمام علائم و نشانه های فرایند تخمک گذاری را زیر نظر داشته باشید و تلاش کنید تا باردار شوید. چند روزی که روز تخمک گذاری تان است، بیشتر رابطه جنسی داشته باشید.

علائم و نشانه های هفته دوم بارداری

علائم و نشانه های هفته دوم بارداری

حامله شدن به زمان بندی رابطه جنسی بستگی دارد ؛ باید مواقعی رابطه داشته باشید که احتمال باروری تان بیشتر باشد که معمولا دو روز قبل یا همان روز فرآیند تخمک گذاری است. اگر چرخه قاعدگی تان طبیعی و 28 روزه است، شانس تخمک گذاری در روز 15ام خواهد بود. اما بیاید صادق باشیم، چرخه قائدگی در همه خانم ها هر ماه عادی و 28 روزه نیست.

در هفته دوم بارداری، علائم ناشی از فرایند تخمک گذاری بهترین سرنخ برای مشخص کردن زمان اقدام به بارداری و باردار شدن است. اگر در هفته دوم بارداری هستید و هر کدام از نشانه ها و علائم زیر را در خود مشاهده کردید، احتمالا فرایند تخمک گذاری در حال انجام است:

موکوس “سفید رنگ” گردن رحم: شاید فکر کنید که این نشانه کمی کلی است؛ اما باید به آن توجه کنید. وقتی که نزدیک فرایند تخمک گذاری باشید، موکوس گردن رحم رقیق، شفاف و چسبناک و مانند سفیده تخم مرغ می شود. در این حالت، شرایط برای حرکت اسپرم به سمت تخمک مهیا می شود.

بالا رفتن قدرت بویایی: باور کنید! تغییرات هورمونی رخ داده در بدن باعث می شود تا بوهای مختلف را بهتر احساس کنید که این خود یک راه طبیعی برای تشخیص تلاش هورمون مردانه برای زایایی است.

احساس درد یا حساس شدن پستان ها: تغییرات هورمونی که با فرآیند تخمک گذاری همراه است، باعث درد در ناحیه پستان ها می شوند.

حتما بخوانید: علت خارش سینه و نوک سینه ها در بارداری چیست؟

درد لگن: مادامی که تخمدان مشغول آزاد سازی تخمک است، درد کمی در یک قسمت از شکم تان احساس می کنید. به این رویداد، میتلز مرز (Mittleschmerz) می گویند که نام پزشکی است که برای اولین بار این حالت را شناسایی کرد.

حتما بخوانید: علت درد لگن در بارداری چیست ؟ علائم و راه های تسکین

لکه بینی: احتمالا در روزهای تخمک گذاری، متوجه لکه های قرمز یا قهوه ای رنگ در لباس زیرتان می شوید. دیدن لکه کاملا شایع است؛ اما اگر لکه های بیشتری در فواصل بین دو عادت ماهانه تان مشاهده کردید یا اگر این حالت شما را اذیت می کند، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

افزایش میل جنسی: در دوران تخمک گذاری افزایش میل جنسی امری کاملا شایع است. در این حالت متوجه می شوید که بدن در حال تخمک گذاری است و به طور طبیعی برای برقراری رابطه جنسی که منجر به بارداری شود، آماده می شود.

حتما بخوانید: رابطه جنسی در بارداری ؛ آیا نزدیکی در بارداری بی خطر است؟

تغییرات گردن رحم: اگر به طور مرتب رحم تان را بررسی می کنید، متوجه یک سری تغییرات می شوید؛ زیرا موقع تخمک گذاری، رحم بزرگ تر، نرم تر و بازتر می شود.

بعضی از خانم ها برای این که بتوانند زمان باروری شان را  شناسایی کنند، بسته های پیش بینی تخمک گذاری را تهیه می کنند که به نسخه نیازی ندارند.

یک روش قدیمی، برقراری رابطه جنسی هر روز از روز 10ام تا 18ام چرخه قاعدگی است؛ یعنی این که از آخر هفته دوم تا اوایل هفته سوم باید رابطه جنسی داشته باشید.

تغییرات داخل شکم در هفته دوم بارداری

اگر در هفته دوم بارداری، باردار شدید، علائم و نشانه ها همان موقع و فورا ظاهر نمی شود. در حقیقت تا وقتی که هورمون های بارداری در سیستم بدن تان به اندازه کافی وجود نداشته باشد، برای این که در خانه بتوان حامله بودن را تشخیص داد، هرگز نمی توانید به طور یقین متوجه باردار بودنتان شوید. این اتفاق در حدود هفته چهارم بارداری رخ می دهد که دقیقا همان زمانی است که احتمالا عادت ماهانه نمی شوید.

در این دوره میزان هورمون ها به اندازه ای زیاد شده که یک سری نشانه های مربوط به باردار شدنتان را مشاهده می کنید. بعضی از خانم ها ادعا می کنند که قبل از هفته چهارم علائم و نشانه های بارداری را در خود مشاهده کرده اند.

از چه زمانی علائم و نشانه های بارداری شروع می شوند؟

در بعضی از خانم ها، تنها چند روز بعد از باردار شدن علائم و نشانه های بارداری شان شروع می شوند. با یک سری نشانه های فیزیکی مواجه می شوید یا این که شاید فقط احساس کنید که چیزی در بدن تان تغییر کرده است.

برخی خانم ها تا وقتی که پاسخ مثبت تست بارداری شان را نبینند، هیچ نوع تغییر و تحولی در بدن شان احساس نخواهند کرد.

اگر در هفته دوم بارداری، باردار شوید، علائم و نشانه های زیر بهترین سرنخ ها خواهند بود:

  • لکه بینی: حدود 5 تا 10 روز بعد از لقاح تخمک و شروع رشد جنین، لکه های کمی مشاهده خواهید کرد. علت این لکه بینی، قرار گرفتن رویان در پوشش رحم است.
  • تکرر ادرار: در هفته های اول بارداری، هورمون های بارداری باعث افزایش تعداد دفعات دفع ادرار می شوند.
  • احساس درد در قسمت سینه ها یا نوک سینه ها: به محض این که هورمون های بارداری در بدن تولید شدند، بدن شروع به آمادگی سازی سینه ها برای شیردهی می شود.
  • خستگی مفرط: یکی از اولین سرنخ هایی که خانم ها با آن مواجه می شوند، خستگی بیش از حد است که استفاده بدن از مقدار زیاد انرژی برای رشد جنین، عامل اصلی آن است.
  • حالت تهوع صبحگاهی: احتمالا بدترین نشانه شناخته بارداری، حالت تهوع است که حدود هفته 4ام تا 9ام خود را نشان می دهد.
  • نفخ کردن: از آن جایی که بدن در حال تشخیص باردار بودن است، برای این که میزان بیشتری مواد مغذی به جنین برسد، سرعت گوارش غذا را کندتر می کند. در نتیجه، باد معده و نفخ کردن را به دنبال خواهد داشت.

چه علائمی باردار بودن را زودتر اطلاع می دهند؟

خون دماغ می شوید، سرگیجه دارید، درد دارید یا این که دهن تان مزه عجیب و فلز مانندی می دهد؟ این علائم همه گویای بارداری شما هستند. علائمی که خیلی زود مشخص می شوند و خود را نشان می دهند، ناشی از تغییرات در سطح هورمون هاست که این هورمون ها باعث می شوند تا علائم عجیبی پدیدار شود.

حتما بخوانید: علت خون دماغ شدن در دوران بارداری و 7 روش برای درمان

در حالی که بعضی از این علائم شناخته شده هستند، مثل حالت تهوع صبحگاهی و خستگی مفرط، ممکن است که متوجه مزه عجیب دهان تان نشوید. نگرانی در خصوص این علائم و نشانه های عجیب و غریب وجود ندارد؛ اما بهتر است که به این علائم توجه کنید و اگر آزارتان می دهند، با پزشک خود مشورت کنید.

تست امواج فراصوت در هفته دوم بارداری

احتمالا نیازی به انجام آزمایش فراصوت در هفته دوم بارداری نباشد. در هفته دوم بارداری که تخمک گذاری انجام می شود، این سلسله اتفاق ها در بدن رخ می دهد: در ابتدا، یک تخمک ( کوچک تر از یک دانه فلفل سیاه) وارد لوله فالوپ می شود و در آن جا بایستی بین 12 تا 24 ساعت بارور شود.

اگر در شش روز گذشته رابطه جنسی داشته باشید، احتمال دارد که هنوز یک اسپرم زنده در بدن تان وجود داشته باشد و آن بتواند تخمک را بارور کند. در غیر این صورت، برای باردار شدن حتما باید دوباره اقدام کنید.

نکته های مخصوص هفته دوم بارداری

آرامش زن

زمان بندی اقدام برای باردار شدن

حالا وقت اقدام می رسد. در هفته دوم بارداری، در واقع هنوز باردار نیستید؛ اما به نظر می رسد که در نقطه ای از چرخه قاعدگی قرار دارید که شانس بارور شدن بیشتر است؛ پس الان نوبت شماست. به طور منظم رابطه جنسی داشته باشید (البته باید به این مورد هم توجه کنید که بهترین زمان به چرخه قاعدگی شخصی و زمانی بستگی دارد که احتمال باردار شدن تان را افزایش می دهد).

آرامش خود را حفظ کنید و مراقب باشید

اگر بتوانید آرامش خود را حفظ کنید و از این روزها لذت ببرید، تلاش برای باردار شدن لذت زیادی خواهد داشت. علاوه بر این، باید به این مورد هم توجه کنید که داشتن استرس  شانس باردار شدن تان را کم می کند. سعی کنید کارهایی انجام دهید که باعث آرامش تان شود؛ مثل: شرکت در کلاس یوگا یا مطالعه کردن روزانه به همراه نوشیدن یک فنجان چای. این کارها برای سلامت عمومی خودتان هم خوب خواهد بود و در عین حال به بارور شدن تخمک هم کمک خواهد کرد.

مراقب فرزندتان باشید

کم کم وظیفه بزرگی به بدن تان واگذار می شود؛ پس خوب مراقبت خود باشید. آب زیادی بنوشید و به تغذیه خود توجه کنید. عادت های بد، مثل: سیگار کشیدن یا نوشیدن زیاد کافئین را نیز کنار بگذارید.

الان زمان بسیار خوبی برای ترک مشروبات الکلی و روی آوردن به انجام منظم حرکات ورزشی است.

چک لیست هفته دوم بارداری

در هفته دوم بارداری به این مسائل توجه کنید:

  • تست تخمک گذاری انجام دهید.
  •  به نشانه ها و علائم تخمک گذاری تان دقت کنید.
  • هر روز رابطه جنسی داشته باشید؛ زیرا این زمان نزدیک به دوره بارور شدن است.
  • ویتامین های والدین همراه با فولیک اسید را به صورت روزانه مصرف کنید.

 

یاسمن تقی پور

یاسمن تقی پور هستم ، فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان انگلیسی هستم و حدود 1 ساله که با تیم دکتر چک همکاری میکنم. هدف من گردآوری معتبر ترین مقالات پزشکی و ترجمه آنها برای شماست. این مقالات جنبه ی اطلاع رسانی دارند و جایگزین ویزیت حضوری نستند. اگر سوالات پزشکی داشتید حتما در قسمت نظرات بیان کنید. پزشک سایت پاسخگوی شما خواهد بود.

نظرات کاربران بدون دیدگاه

افزودن نظر