چگونه خودمان را همانطور که هستیم بپذیریم و شاد باشیم

دسته: موفقیت
زمان مطالعه: 7 دقیقه
26 آگوست 2019
نویسنده : مقدسی
خودمان را همانطور که هستیم بپذیریم

چگونه خودمان را همانطور که هستیم بپذیریم و شاد باشیم

هنگامی که شما با افراد یا گروه جدیدی آشنا می شوید و میخواهید روابط خودتان را با آنها صمیمی تر کنید ، جای هیچ شکی نیست که در تلاش هستید تا در شخصیت خودتان تغییراتی ایجاد کرده و یک آدم دیگری شوید . شما میخواهید با تغییر خودتان به آنها ثابت کنید که همانند آنها احساس می کنید ، دوست دارید و رفتار می کنید . اما همه ما میدانیم که این راه درستی برای برقراری ارتباط با دیگران نیست. در این مقاله از سایت دکتر چک با ما همراه شوید تا در این مورد بیشتر بحث کنیم .

وقتی به خودمان نزدیک می شویم و روابط خود را با خودمان ادامه می دهیم ، به نظر می رسد تمایل به تغییر برای رسیدن به انتظارات دیگران داریم . اما این راه کار درستی نیست و هیچ وقت نباید با خودمان متفاوت تر رفتار کنیم . حقیقت ساده زندگی این است که تنها رابطه پایدار و مادام العمر شما با خودتان است. اگر شما هم زندگی سختی با خود دارید ، در این مطلب به چند نکته درباره چگونگی پذیرش خود به شما ارائه خواهیم داد تا بتوانید زندگی جدیدی شروع کنید که دیگران در آرزویش هستند!

تغییر و پذیرفتن خود

مدتی را با خود خلوت کنید و کشف کنید که چه کسی هستید

مشکلی که تعداد زیادی از افراد در هنگام پذیرفتن خود با آن روبرو هستند این است که آنها هنوز شخصیت خودشان را کشف نکرده اند . در این میان ممکن است بسیاری از افراد فکر کنند زندگی کسل کننده و بی هدفی دارند ، که همه این افکار مربوط به دلیل کمبود خود و درک نامشخصی از خود که چه کسی هستند و چه میخواهند می شود .

اولین و ضروری ترین قدم کشف خود است که با چالش های بسیاری همراه می باشد . با این چند مورد ، شمارا در سفری به سوی شناختن خود همراهی میکنیم :

هدف خودتان را مشخص کنید

ممکن است هریک از ما احساس کنیم که در زمان خاص کاری انجام می دهیم که به رشد دیگران و همچنین خودمان کمک خواهد کرد.

چه چیز هایی شما را خوشحال یا برعکس ناراحت می کنند ؟ چه چیز هایی باعث دل کندن شما از همه چیز و فراموش کردن آنها می شوند ؟ چه کاری است که می توانستید برای هر چه بهتر شدن بقیه زندگیتان انجام دهید؟

گاهی اوقات ، بهترین راه برای کشف هدف این است که فقط به بیرون بروید و اطلاعات بیشتری راجع به احساسات خود کسب کرده ، و هر روز این کار را تکرار و تکرار کنید .

در مورد ارزش ها و باور های خود بیشتر فکر کنید

ارزش ها و عقاید ، که ممکن است ناشی از آرزوهای کودکی بوده یا در سال های اخیر حاصل تجربه های کسب شده باشد ، به ایجاد ساختار در زندگی ما کمک می کنند و ما را به سمت چیزهایی که برای ما مهمتر است سوق می دهد.

آیا شما کسی هستید که با خانواده تان پیوند محکمی دارید ؟ صداقت و درست بودن در زندگی شما چه جایگاهی دارد ؟ در چه حدی به مذهب و عقاید مذهبی اعتقاد دارید ؟ میخواهید چه نوع جامعه ای بسازید که به آن تعلق داشته باشید ؟ مواردی که دوست دارید انجام دهید چیست؟ مواردی که لزوماً برای شما سرگرم کننده نیستند چه چیز هایی هستند ؟ عادت هایی که شما پرورش داده اید ، سالم اند یا غیر سالم؟ رویاهای شما چیست؟ جاه طلبی ها؟ اهداف؟

این ها سوال هایی است که مدام باید در حال جواب دادن به آنها باشید ، زیرا آنها سوالاتی در مسیر شناخت خود می باشد .

همه ما چیز هایی داریم که ما را منحصر به فرد می کند . برای شناخت و یادگیری بیشتر در مورد آن زاویه های تاریک و نفس گیر وقت بگذارید . حتی اگر مطمئن نیستید که چه کسی هستید ، کاری که روزانه و مرتب در حال انجام آن هستید مطمئناً همه چیزهایی را که باید بدانید برای شما بیان خواهند کرد .

این تصور غلط وجود دارد که پذیرفتن خود باعث می شود که از تغییر دوری کنید . اما این درست نیست . پذیرفتن خود با شناخت و در آغوش گرفتن همه جوانب آن شخص شروع می شود که در ادامه میتواند آنها را پرورش داده و برخی از آن جنبه های نا سالم را تغییر دهد و به کسی تبدیل شود که میخواهد باشد .

چیز هایی را که نمیتوانید تغییر دهید را قبول کنید

شما همانید که هستید . شما آنچه را که میخواهید دوست دارید . شما قادر به تغییر زندگی خود در مسیر بهتر شدن هستید و در این میان چیز هایی وجود دارند که باید همانطور که هستند ، روی کره زمین باقی بمانند .

صرف انرژی ذهنی برای آرزو کردن و تغییر چیز هایی که هرگز تغییر نمی کنند اتلاف وقت بوده و در نهایت به غم و اندوه منجر می شود . هر چه که باشد آرزو کنید که در مسیر پیشرفت تغییر کنید ، صرف نظر از تمام چیز هایی که در مورد شما غیر قابل تغییر بوده و نا امن هستند .

وقت بگذارید تا با خود مهربان شوید ، گاردتان را در مورد خود پایین نگه دارید و همه مشکلات را در آغوش گرفته و یاد بگیرید که چگونه به آن صدای درونی خود که مدام به شما میگوید شما به اندازه کافی خوب نیستید ،  غلبه کنید . برای اینکه از کسی که هستیم راضی باشیم باید به خود اجازه دهیم تا تمامی جوانب نفسمان را بپذیریم .

با این حال ، بزرگترین مانع بیشتر افراد ، یادگیری چگونگی پرورش پذیرش نفس است. اگر در این مرحله به مشکل برخوردید ، چند نکته را به شما میگوییم تا این پروژه را راحت تر به پیش برید :

 • مثبت بودن ، مثبت فکر کردن و مثبت صحبت کردن را تمرین کنید و هرگونه افکار منفی را که منتشر می شود را ، به چالش بکشید.
 • به جای تلاش برای پنهان کردن کاستی ها و محدودیت های خود ، تمرین کنید که با آنها مهربان بوده و به آنها محبت کنید ، تا روند بهبودی آنها شروع شود .
 • قبول کنید که تا به حال هر آنچه اتفاق افتاده است شما را به این نکته از زندگی سوق داده و رفته رفته به سمت اهداف اصلی سوق می دهد .
 • زمانی را به خود اختصاص دهید و درگیر فعالیت های لذت بخش شوید تا بتوانید با خود پیوند برقرار کرده و عاشق خودتان شوید .
 • بدانید بعد از گذراندن روز های سخت روز های آسانی منتظر شماست . روز های سخت همانطور که آمده اند همانطور هم خواهند رفت .

تغییر دادن خود

تنها مواردی که به نفعتان است را تغییر دهید

همه ی تغییرات ، تغییرات جالب و مثبتی نیستند ، بعضی از آنها میتواند به شدت مضر باشد . پس حواستان باشد که در چه راستایی میخواهید تغییر ایجاد کنید . با این حال برخی از تغییرات میتواند سودمند بوده و برای رشد و شکوفا شدن شما کمک کند . تغییرات ابزار های مختلفی برای نارضایتی یا خوشبختی ها هستند . چیز هایی که نمیتوانید تغییر دهید را در آغوش گرفته و عاشق آنها شوید تا در فرصت مناسبی وقت صرف آنها کنید . اما چیزهایی که می توانند و باید تغییر کنند نیاز به توجه فوری شما دارند.

شما فردی در حال رشد و مدام در حال تکامل هستید و دوست دارید تمام اتفاقاتی که در زندگیتان میافتد به نفعتان بوده و شمارا به سوی پیشرفت سوق دهد . اما همیشه چنین نیست . به عنوان مثال بیایید بگوییم که شما در گذشته چندین انتخاب بد انجام داده اید که در زندگی شما تاثیر منفی گذاشته و باعث خدشه دار شدن روابط اجتماعی و وضعیت مالی تان شده است . تمام این اتفاق ها و انتخاب ها را بپذیرید و از تجربه ای که کسب کرده اید استفاده لازم را ببرید اما هیچ وقت راضی به وضعیت کنونی نباشید .

فهمیدن اینکه چه چیز هایی باید تغییر کنند و چه چیز هایی باید همانطور که هستند بمانند ، یک چیز را در شما به جوش خواهد آورد : آیا اینها به شما اجازه می دهند شاد زندگی کنید ؟

اگر ( به طور واضح ) شمارا به شکل منفی تحت تاثیر قرار دهند ، باید از زندگیان خارج شوند .

در نهایت تمامی انتخاب ها باید به یک شادی سعادتمند منتهی شوند . در غیر این صورت هیچ جایی برای ماندن و هیچ وقتی برای فکر کردن درباره شان وجود ندارد و باید بروند.

 

نتیجه گیری

شما خودتان هستید و این چیزیست که هیچ وقت تغییر نخواهد کرد . حقیقت ساده زندگی این است که تنها رابطه پایدار و مادام العمر شما با خودتان است. این پروژه ممکن است کمی زمان بر باشد اما وقتی تصمیم گرفته اید که خودتان را بپذیرید و به سمت بهترین مقصد از زندگی جدیدتان حرکت کنید ، به شما تبریک خواهیم گفت و از شما ممنون خواهیم بود که تمام تلاشتان را کرده اید تا عاشق خود شوید .

ترجمه شده توسط کمیل مقدسی به یاری یک فنجان قهوه

مقدسی

کمیل مقدسی ، مدیر و موسس وب سایت دکتر چک . در دکترچک تمام تلاش تیم مدیریت ، متخصصین حوزه پزشکی و مترجمان این سایت ارائه بهترین مطالب و مقالات علمی و پزشکی از بهترین و بروزترین منابع جهان برای ایرانیان عزیز می باشد .

نظرات کاربران 2 دیدگاه

 • فاطمه

  شنبه 16 می 2020

  این پذیرش چطور رخ میده ؟

 • Fatemeh

  دوشنبه 4 می 2020

  عالی بود ان شاالله در زندگیم عملیش کنم

افزودن نظر