تقریبا 25 درصد از مردم با این شرایط دست و پنجه نرم می کنند. بدبویی دهان عوامل متعددی دارد؛ اما علت بیشتر آن ها، بهداشت دهان است. این مشکل باعث آشفتگی، پریشانی و اضطراب فرد می شود؛ اما به راحتی قابل درمان است. با ما همراه باشید تا چندین علت بوی بد دهان را با هم بررسی کنیم.

ویدیو

دسترسی سریع:

اطلاعات کلی درباره بد بویی دهان

 • تخمین زده می شود که در سطح جهان از هر 4 نفر، 1 نفر دچار بد بویی دهان هستند.
 • علت اصلی این عارضه بهداشت دهان است.
 • در صورتی که اجزا خوراکی در دهان باقی بمانند، باکتری هایی که سولفور تولید می کنند آن را به اجزا کوچک تر تجزیه می کنند.
 • مرطوب کردن دهان باعث کم شدن بوی بد می شود.
 • بهترین راه درمان، مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و نوشیدن آب است.

بد بویی دهان چیست؟

بد بویی دهان نوعی مشکل رایج در میان مردم است که منجر به بروز استرس روانی در فرد می شود. این عارضه دلایل و روش های درمان متعددی دارد.

بد بویی دهان، پس از خراب شدن دندان و بیماری لثه، سومین دلیل شایع در میان افراد برای مراجعه به دندان پزشک است.

با مصرف بعضی از داروهای خانگی و تغییر سبک زندگی، مثل: توجه به بهداشت دهان و ترک سیگار، اغلب می توان این معضل را برطرف کرد؛ اما اگر این مشکل درمان نشد، بهتر است که به پزشک مراجعه کنید.

درمان بد بویی دهان

بهترین راه از بین بردن بوی بد دهان، توجه به بهداشت دهان است. با این کار از کرم خوردگی دندان جلوگیری کرده و بیماری های لثه ای مشابه را کاهش می دهد.

تشخیص بوی بد دهان توسط خود فرد

توصیه می کنیم برای چکاپ و پاکسازی دندان، دو بار در سال به دندان پزشک مراجعه کنید!

در صورتی که به بیماری لثه مبتلا شده باشید، باید به طور تخصصی تجمع باکتری در مجرای میان لثه و دندان پاکسازی شود.

علت بوی بد دهان چیست؟

 مصرف تنباکو

مصرف تنباکو منجر به بد بویی دهان می شود. علاوه بر این احتمال بروز بیماری های لثه را که خود باعث بد بویی دهان می شود هم بیشتر می کند.

حتما بخوانید : سفید کردن دندان در خانه ؛ 7 روش از بین بردن زردی دندان (مثل الماس!)

مواد خوراکی

باقی ماندن اجزا خرد شده غذا در دهان، باعث بد بویی دهان می شود. پس از این که موارد خوراکی گوارش یافتند، خون محصولات تولید شده ناشی از تجزیه آن ها را به ریه ها می برد که باعث بد بویی دهان می شود.

خشکی دهان

به طور طبیعی دهان توسط بزاق تمیز می شود. در صورتی که دهان فرد کاملا خشک باشد یا علت آن ابتلا به بیماری خشکی دهان باشد، باعث بد بو شدن دهان می شود.

بهداشت دندان

با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، دیگر خبری از باقی ماندن اجزاء غذا در میان دندان ها و در نتیجه تولید بوی بد نیست. در صورتی که  به طور منظم دندان هایتان را مسواک نزنید، لایه نازک از باکتری، به نام پلاک بر روی دندان تشکیل خواهد شد. این پلاک ها لثه ها را اذیت کرده و منجر به التهاب میان دندان و لثه ها می شوند که به این وضعیت« پریودنتیست» گفته می شود. اگر دندان های مصنوعی را به طور مرتب و خوب تمیز نکنید، باکتری های تولید کننده بوی بد در آن به وجود خواهند آمد.

رژیم های غذایی سخت

برنامه های غذایی با میزان کربوهیدرات پایین و روزه داری باعث بد بویی دهان می شود که علت آن هم شکست ذرات چربی است که نوعی ماده شیمیایی خاص را به نام «کتون ها» تولید می کنند.

مصرف دارو

علت بوی بد دهان میتواند ناشی از مصرف بعضی از دارو ها باشد. با مصرف بعضی از داروها میزان بزاق دهان کم شده و بوی بد زیاد می شود؛ مثلا: داروهای مخصوص درمان آنژین و بعضی از داروهای شیمی درمانی، بعضی از داروهای مسکن مانند: فنوتیازین باعث بدبویی دهان می شوند. علاوه بر این، افرادی که مکمل های ویتامین را به نسبت زیاد، مصرف می کنند هم در معرض این عارضه قرار دارند.

علت بوی بد دهان در صبح

شرایط دهان، بینی و گلو

گاهی اوقات ممکن است باکتری های کوچکی در قسمت لوزه ها، پشت گلو ایجاد شوند و بوی بدی آزاد کنند؛ البته عفونت ها یا التهاب بینی، گلو یا سینوس ها هم بی تاثیر نیستند.

وضعیت نامناسب بدن

گاهی اوقات اجسام خارجی در قسمت مجرای بینی، مخصوصا در کودکان، قرار می گیرند که باعث بدبویی دهان می شود.

حتما بخوانید : طرز تهیه خمیر دندان خانگی و حفظ سلامت خود ، سلامت دندان ها و لثه ها

بیماری

ابتلا به برخی از سرطان ها، معیوب شدن کبد و سایر بیماری های سوخت و ساز، در بد بویی دهان نقش دارند که علت آن ترکیب شیمیایی ویژه ای است که آزاد می کنند. رفلاکس معده هم در بدبویی دهان نقش دارد.

دلایل دیگر بد بویی دهان

همان طور که گفتیم مهم ترین عامل بد بویی دهان بهداشت آن است؛ اما عوامل دیگر هم در این عارضه نقش دارند.

کتواسیدوزیس

زمانی که میزان انسولین در بدن بیماران دیابتی بسیار کم شود، بدن آن ها دیگر توانایی مصرف قند را نداشته و در عوض شروع به انباشته کردن سلول های چربی می کند. زمانی که تعداد کتون ها که سمی هستند زیاد شود، بویی بد تولید می کنند. این وضعیت جان فرد را تهدید می کند.

گرفتگی روده

اگر فرد برای مدت طولانی استفراغ کند، مخصوصا اگر روده اش گرفته باشد، تنفس او بویی مانند مدفوع خواهد داشت.

برونشی

در این شرایط مجراهای هوایی بزرگ تر از حد طبیعی می شوند و زمینه را برای تولید موکوس، که منجر به بد بویی دهان می شود، فراهم می کنند.

ذات الریه تنفس

به التهاب یا عفونت ریه ها و مجراهای هوایی به دلایل استفراغ کردن، بزاق دهان، مواد خوراکی و مایعات، ذات الریه تنفسی گفته می شود.

درمان خانگی بد بویی دهان

سایر تغییراتی که فرد می تواند در سبک زندگی خود ایجاد کند و روش های خانگی که در آن تاثیر دارند؛ شامل:

 • مسواک زدن: فراموش نکنید که باید حداقل دو بار در روز و ترجیحا بعد از غذا خوردن، دندان ها را مسواک بزنید.
 • نخ دندان کشیدن: نخ دندان باعث کاهش تجمع پلاک ها در بین دندان ها می شود. توجه کنید که با مسواک زدن تنها 60 درصد از سطح دندان تمیز می شود.
 • تمیز کردن دندان های مصنوعی: فراموش نکنید که هر چیزی که وارد دهان تان می شود، از دندان مصنوعی گرفته تا پل را باید روزانه تمیز کنید. باید هر دو یا سه ماه، مسواک خود را عوض کنید.
 • مسواک زدن زبان: به طور معمول باکتری ها، مواد خوراکی و سلول های مرده، بر روی زبان لانه می کنند؛ مخصوصا در افراد سیگاری یا آن هایی که سطح زبان شان خشک است.
 • نگذارید دهانتان خشک شود: زیاد آب بنوشید، تنباکو و الکل هم مصرف نکنید؛ زیرا هر دو باعث خشکی دهان می شوند. جویدن آدامس یا شیرینی های بدون قند باعث تحریک تولید بزاق می شود. اگر زبان فرد به طور طبیعی خشک است، پزشک با تجویز دارو سعی می کند تا تولید بزاق را تحریک کند.
 • رژیم غذای: از خوردن پیاز، سیر و خوراکی های ادویه دار، کافئین و نوشیدنی های الکل دار و همین طور خوراکی های شیرین خودداری کنید!
حتما بخوانید : دندان درد را با روغن گل میخک دست ساز خانگی، ساکت و آرام کنید!

اگر با وجود کنترل این عوامل، باز هم آن بوی بد باقی ماند، باید به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص بد بویی دهان

با توجه به عامل تولید کننده بوی بد دهان، بوهای بدی حس می شود. بهتر است که از دوست یا خانواده خود بخواهید تا دهان تان را بو کنند؛ زیرا خودتان نمی توانید این کار را انجام دهید.

بوی بد دهان ناشی از معده

یکی دیگر از راه های تشخیص بو این است که کف دستتان را لیس زده و بعد که خشک شد، آن را بو کنید.

اغلب اوقات دندان پزشک دهانتان را بو می کند و از یک تا شش درجه آن را مشخص می کند. ممکن است که پزشک بخشی از عقب دهانتان را بتراشد تا بوی آن قسمت را هم متوجه شود.

این عوامل تشخیص دهنده بو بد دهان هستند:

 • هالیمتر: میزان کم بو دهان را تشخیص می دهد.
 • کروماتوگرافی گاز: این دستگاه سه ترکیب فرار سولفور مانند: هیدروژن سولفید، متیل مرکاپتان و دی متیل سولفید را اندازه گیری می کند.
 • تست BANA: میزان آنزیم های ویژه تولید شده توسط باکتری عامل بوی بد را اندازه گیری می کند.
 • تست بتا گالاکتوسیدس: این تست میزان آنزیم بتا گالاکتوسید را اندازه می گیرد؛ زیرا با بوی بد دهان ارتباط دارد.

پس از این موارد، دندان پزشک می تواند علت بوی بد دهان را تشخیص دهد.

منبع : medicalnewstoday