در تعریف زود انزالی می توان به نوعی ناکارآمدی جنسی اشاره کرد که بر کیفیت زناشویی زندگی مرد تاثیر می گذارد.

زود ارضا شدن مرد زمانی اتفاق می افتد که ارگاسم یا “اوج جنسی” زودتر از زمان مورد نظر اتفاق بیافتد. هیچ شکی وجود ندارد که انزال زودرس (PE) بر توانایی تولید مثل مرد تاثیر می گذارد؛ اما از دیگر عواقب آن می توان به نارضایتی جنسی در مرد و شریک جنسی اش اشاره کرد که این مورد اهمیت بیشتری دارد.

دسترسی سریع:

اینفوگرافیک

اینفوگرافیک زود انزالی

اطلاعات کلی زود انزالی

 • در بیشتر موارد که نمی توان این بیماری را کنترل و به موقع درمان کرد، چون کمتر به شرایط پزشکی مربوط می شود، البته شرایط پزشکی هم حائز اهمیت هستند.
 • درصورتی که درمان انزال زودرس به موقع انجام نشود، باید منتظر عواقب بعدی آن هم باشیم. عواملی چون : پریشانی، نگرانی، استرس و افسردگی .
 • راهکارهای درمانی این مشکل به دو دسته تقسیم می شود: راهکارهای پزشکی و داروهای خانگی.

زود ارضا شدن مرد نشانه چیست؟

عوامل احساسی یا روانی می توانند در مقوله انزال زودرس دخیل باشند؛  به علاوه دلایل دیگری نیز به این مشکل دامن می زنند.

البته باید این را بگوییم که بیشتر اوقات علل روانی موقت هستند. به طور مثال : مرد در اولین تجربه جنسی اش به احتمال زیاد با این مشکل مواجه می شود اما مادامی که سن او بیشتر می شود و روابط جنسی بیشتری برقرار می کند، استراتژی و اصولی را یاد می گیرند که می توانند تا حد زیادی روند انزال زودرس خود را کنترل کنند.

بعلاوه نباید فراموش کنیم که با بیشتر شدن سن افراد، ممکن است این مشکل به مشکلی جدی تبدیل شود و ادامه نعوظ را با مشکل مواجه کند.

دلائل انزال زودتر :
 • اعتماد به نفس ضعیف یا داشتن تصور بد از شکل اندام خود؛
 • افسردگی؛
 • فرد تاکنون تجاوز جنسی را تجربه کرده باشد، چه در صورتی که فرد قربانی باشد یا تحت سوء استفاده جنسی قرار گرفته باشد.
 • نگران بودن درباره انزال زود هنگام؛
 • فرد از عدم تجربه برقراری روابط جنسی، استرس داشته باشد؛
 • وجود مشکلات در رابطه ای که در حال حاضر با شریک جنسی خود دارند.

مشکل زود انزالی در مردان

از دیگر عواملی که در انزال زودرس ایفای نقش می کنند، می توان به فاکتورهای جسمانی اشاره کرد. اگر از اختلال عملکرد نعوظ رنج می برید و نمی توانید نعوظ را برای مدت بیشتری حفظ کنید، در نتیجه از ترس این که نعوظ خود را از دست دهید، به سرعت به رابطه را پایان دهید.

بعضی از هورمون ها مانند هورمون تستوسترون، یا مواد شیمیایی که در بدن تولید میشوند، هم میتوانند به این مشکل دامن بزنند. منظور از مواد شیمیایی همان انتقال دهنده های عصبی هستند که از سلول های عصبی در بدن آزاد می شوند. البته انزال زودرس می توان خود نشانه ای از وجود بیماری های دیگر در بدن باشد؛  به طور مثال: التهاب غده پروستات یا مجرای خروج ادرار در ایجاد این مشکل و اختلال عملکرد نعوظ نقش دارند.

علائم زود انزالی

اگر بخواهیم از نظر پزشکی به این موضوع بپردازیم، باید ذکر کرد که در یکی از سه حالت زیر فرد زود انزال است:

 • همیشه یا بیشتر اوقات مشاهده کنید که قبل از این که دخول جنسی صورت بگیرد، یا حداقل چند لحظه پس از دخول، انزال صورت می گیرد.
 • بارها شده است که نتوانسته اید انزال زود هنگام خودتان را کنترل کنید.
 • مشکلات فردی زیادی برایتان به وجود آمده باشد، مانند :افسردگی ، سر درگمی و یا این که صمیمیت کافی در حین رابطه با شریک جنسیتان به وجود نیامده است.

مشکلات جسمانی بیش از مشکلات ذهنی به انزال زودرس دامن می زنند. این شرایط برای مرد، شریک جنسی اش یا هر دو طرف اتفاق می افتد.

راه های تشخیص زود انزالی

زمانی که به پزشک مراجعه کنید، او سئوالات زیادی درباره نشانه هایی که مشاهده کردید، می پرسد که شامل موارد زیر است :

 • معمولا نعوظ بعد از چند دقیقه اتفاق می افتد ؟
 • چند دفعه پیش آمده است که زودتر به انزال برسید؟
 • از چه زمانی این مشکل برایتان به وجود آمده است؟
 • آیا زود انزالی زمان خاصی دارد؛ مثلا در ابتدای رابطه جنسی رخ می دهد یا این که زمان های مشخصی دارد؟
 • این مشکل تا چه اندازه بر فعالیت های جنسی تان تاثیرگذار بوده است؟
 • پس از دخول هم می توانید انزالتان را کنترل کنید؟
 • شما یا همسرتان از این شرایط آزرده خاطر یا پریشان هستید؟
 • این مشکل چه تاثیری بر زندگی تان داشته است؟

درمان انزال زودرس

درمان زود انزالی

در بیشتر مواقع علت بیماری انزال زودرس به مشکلات روانی مربوط می شود که  صد البته درمان پیش از وخیم شدن بیماری، بهترین نتیجه را در بر خواهد داشت.

اگر آغاز برقراری رابطه جنسی با این مشکل همراه بود، با ادامه یافتن روابط، مشکلات هم خود به خود درمان می شود.

اگر به هر دلیلی بیماری زود برطرف نشد، بهتر است که فرد بیمار به سکس تراپ یا “زوج درمانی” مراجعه کند.

به طور رسمی هیچ دارویی برای درمان این مشکل در  ایران ساخته نشده است، با این وجود برخی از داروهای ضدافسردگی وجود دارند که در به تاخیر انداختن انزال موثر هستند.

تا زمانی که پزشک از جزییات رابطه جنسی تان مطمئن نشود، هیچ داروی درمانی تجویز نمی کند. فرد بیمار بایستی در قدم اول به پزشک مراجعه کرده و سپس در صورت صلاح دید، مصرف دارو را آغاز کند. مصرف داروهای زود انزالی عوارض جانبی بسیاری دارد.

در بساری از کشورها برای درمان این مشکل اولیه و ثانویه از داروی دپوکستین (با نام تجاری پریگیلی) استفاده می شود. نحوه عملکرد این دارو سریع بوده و نوعی داروی SSRI است که به عنوان داروی زود انزالی شناخته می شود.

درصورت بروز اتفاقات زیر از داروی دپوکستین استفاده می شود:

 • تنها 2 دقیقه از شروع رابطه جنسی گذشته است اما زود انزالی اتفاق می افتد؛
 • معمولا یا گاهی اوقات انزال پس از گذشت مدتی کوتاه، در حین یا کمی بعد از اولین دخول، اتفاق بیافتد و فرد به اوج جنسی نرسد؛
 • علت این مشکل به استرس فردی یا مشکلات درونی فرد مربوط شود؛
 • فرد کنترل کمی بر مقوله انزال خود داشته باشد؛
 • در طول شش ماه گذشته تمام روابط جنسی به انزال زودرس ختم شده باشد.

از جمله عوارض جانبی این دارو می توان به سر گیجه، اسهال ، حالت تهوع و سر درد اشاره کرد.

داروهای موضعی

برای درمان انزال زودرس داروی موضعی متعددی تولید شده است. استفاده از این داروها به این صورت است که قبل از رابطه جنسی، چه با کاندوم و چه بدون کاندوم، ابتدا باید داروی مربوطه را به آلت تناسلی زد. با استفاده از این داروها میزان تحریک پذیری آلت تناسلی کاهش می یابد.

از دیگر داروهایی که برای این مشکل تولید شده است می توان به لیدوکائین یا پریلوکائین اشاره کرد ؛

البته نباید در مصرف اینگونه داروها زیادی روی کرد ، چرا که باعث بی حسی می شود. کم شدن حس تحریک پذیری ممکن است برای مرد قابل قبول نباشد. بعلاوه ممکن است که زن هم از بی حس شدن آلت تناسلی همراهش رنج ببرد.

داروهای خانگی

تاکنون ثابت شده است که 2 روش روی مردها کارساز است. این دو روش شامل:

 • روش آغاز و توقف: در این روش زمانی که مرد یا شریک جنسی اش احساس کرد که به نقطه ارگاسم نزدیک شده است، می تواند تحریک جنسی را متوقف کرده و دوباره رابطه را از سر بگیرند.
 • روش فشار دادن: این روش تا حدودی به روش آغاز و توقف شباهت دارد؛ اما قسمت متفاوت این روش در این است که مرد یا شریک جنسی اش باید برای مدت ۳۰ ثانیه قبل از آغاز دوباره تحریک، آلت تناسلی را محکم فشار دهد ؛ مرد می تواند که برای ۳ یا ۴ دفعه این عمل را تکرار کند.

برای یادگیری بهتر این روش ها باید همواره تمرین کنید. در صورتی که با پیروی از این روش ها همچنان مشکل انزال زودرس ادامه داشت، بهتر است که با پزشک خود در این باره صحبت کنید.

راه های درمان زود انزالی

این خوراکی ها به کنترل انزال سریع کمک می کنند

این بیماری امری خطرناک نیست؛ بلکه فقط زوج را پریشان کرده و آن ها را ناراضی می کند. طبق تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است مشخص شد که از هر ۳ مرد ۱ مرد در طول زندگی اش با این مشکل مواجه می شود. بهتر است که در این شرایط خجالت را کنار گذاشته و به پزشک مراجعه کنید تا هر چه سریع تر این شرایط درمان شود. یکی دیگر از راه های موثر در کنترل این بیماری، اضافه کردن غذاهای مناسب به رژیم غذایی تان است.

سیر بخورید

سیر غنی از خواص آفرودیسیاک است و می تواند در طولانی کردن رابطه جنسی موثر باشد. در صورتی که از این ماده ضد باکتری و ضد التهاب استفاده کرده، می توانید به گردش خون خود کمک کنید. پس تنها کاری که باید بکنید این است که چند حبه سیر را بجوید و زود انزالی خود را درمان کنید. البته نباید در مصرف آن زیاده روی کرد.

گیاه مارچوبه را به رژیم غذایی تان اضافه کنید

گیاه مارچوبه نوعی گیاه سفت و سخت است که مقدار قابل توجهی ویتامین A را در خود جای داده است. وجود ویتامین A برای تنظیم مقدار تستوسترون در بدن ضروری است. از دیگر خواص مارچوبه    می توان به وجود ویتامین C در آن اشاره کرد؛ ویتامین C به بیشتر شدن تعداد اسپرم ها در مدت کوتاه کمک کرده و فشار خون را متعادل می کند. می توانید مارچوبه را به شیر اضافه کرده و نوش جان کنید. مصرف مارچوبه برای کنترل ماهیچه های آلت تناسلی مفید است.

هویج بخورید

هویج غنی از آنتی اکسیدان و بتاکاروتن است. این مواد باعث می شوند که در هنگام رابطه جنسی خون در تمام بدن گردش کند. همچنین بهتر است که هویج جوشیده شده را با عسل و تخم مرغ بخورید تا نشانه های انزال زودرس را هرگز مشاهده نکنید.

دانه جو دوسر را فراموش نکنید

اگر مقداری جوانه گندم را به رژیم غذایی تان اضافه کنید، به سادگی می توانید میزان هورمون تستوسترون در رگ های خونی تان را بیشتر کنید. این ماده خوراکی به آرام کردن ماهیچه های آلت تناسلی مردانه کمک کرده و همواره شما را پر انرژی نگه می دارد.

هندوانه

این میوه خوشمزه مقداری زیادی ماده مغذی فیتو به نام سیترولین را در خود پنهان کرده است که باعث بیشتر شدن شور جنسی می شود. هندوانه را به تنهایی مصرف کرده یا این که در تهیه سالاد میوه از آن استفاده کنید و قطعا شاهد نتایج مثبت آن خواهید بود.

می توانید عسل و زنجبیل را مخلوط کنید

عسل و زنجبیل هر دو به عنوان برانگیزنده های جنسی شناخته می شوند. زمانی که این دو ماده با هم ترکیب شوند، شهوت را زیاد کرده و منجر به بالا رفتن کارایی می شوند. بهتر است که مقداری زنجبیل را بسابید و سپس عسل را به آن اضافه کنید. سپس با هم مخلوط شان کند و شاهد تغییرات چشمگیر باشید.

پیاز

دانه های سبز رنگ پیاز بسیار شهوت آور هستند و می توانند زود انزالی را به طور قابل توجهی کم کنند. این دانه ها در بیشتر کردن استقامت موثر هستند و ظرفیت جنسی تان را بیشتر می کنند. پس مقداری دانه های سبز رنگ پیاز را با آب ترکیب و معجونی خارق العاده را نوش جان کنید.

ورزش کردن

محققان به این نتیجه رسیده اند که با انجام حرکات ورزشی می توان به بیمارانی که زمان زیادی را با این بیماری درگیر هستند، کمک کرد. هدف از انجام حرکات ورزشی کگل تقویت کردن ماهیچه های کف لگنی است.

حرکات جسمانی هم در درمان این بیماری موثر هستند:

 • فیزیو کینسیو تراپی؛ که با هدف انقباض ماهیچه ها صورت می گیرد.
 • الکتروسمیولیشن کف عجانی.
 • بیوفیدبک؛ که به فرد کمک می کند تا به درک بهتری از نحوه کنترل انقباض ماهیچه های کف عجانی برسد.

البته ممکن است که پزشک تمرینات ورزشی دیگری را هم پیشنهاد کند.

در صورتی که افراد به طور مداوم تمرینات ورزشی را انجام دهند، پس از گذشت ۱۲ هفته، بیش از ۸۰ درصد از آنان می توانند بر مشکل انزال زودرس خود غلبه کنند. با انجام این تمرینات و توجه به گفته های پزشک، مرد می تواند تا ۶۰ ثانیه انزال را به تاخیر بیندازد.

شریک جنسی

با شریک جنسی تان در این باره صحبت کنید

اگر تاکنون بارها دچار این مشکل شده اید، بهتر است که با همسر خود در این باره صحبت کنید. آرامش خود را حفظ کنید و شرایط را برای او توضیح دهید.

هر دو طرف باید به این موارد توجه کنید:

 • در بیشتر مواقع می توان زود انزالی را درمان کرد؛
 • این شرایط برای هر مردی اتفاق می افتد؛
 • بهتر است که علت این مشکل تان را بفهمید و درباره راه های درمان تحقیق کنید تا بتوانید استرس، افسردگی یا سایر اختلالات موجود را درمان کنید.

با توجه به تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، مشخص شد که ۱۵ تا ۳۰ درصد از مردان با زود انزالی مواجه هستند. این شرایط تاثیر زیادی بر زندگی فرد دارد. تنها ۲ درصد از مردان با این بیماری موقت یا همیشگی مواجه هستند.


با بیماری های زیر بیشتر آشنا شید :

جزئیات کامل سرطان پروستات – علائم ، تشخیص و راه های درمان
عفونت باکتریایی واژن چیست؟ علت، تشخیص و درمان
جزییات مو به مو درباره ویروس HIV و ایدز

 

منابع :

healthline

medicalnewstoday