14 خواص شگفت انگیز قهوه در مقابل 7 عوارض مصرف آن

زمان مطالعه: 13 دقیقه
17 اکتبر 2019
نویسنده : مقدسی
خواص و مضرات قهوه

بررسی فواید و مضرات مصرف قهوه

در این بخش از مقاله سعی داریم با زیر ذره بین بردن خواص و مضرات قهوه ، اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. آیا شما نیز جزو افرادی هستید که بدون قهوه روزگارتان نمیگذرد؟ آیا شما نیز جزو افرادی هستید که روزانه به مقدار زیاد قهوه می نوشید؟ آیا قهوه مفید است  ؟ پس با ما همراه باشید تا بتوانید اطلاعات مفیدی در مورد آن کسب کنید. در این بخش از مقاله سعی کرده ایم مضرات قهوه و البته خواص مصرف قهوه را ارزیابی کرده و به خوانندگان عزیز نشان دهیم که نوشیدن قهوه بیش از حد تا چه حدی می تواند سلامت آن را تهدید کند.

بی گمان شما با ضررهای مصرف بیش از حد قهوه آشنا هستید ولی  آیا تعداد فنجان قهوه هایی را که میل می کنید نیز یک مقدار معقول است ؟  علاوه بر بررسی کامل نکات ذکر شده سعی داریم اشاره ای به انواع قهوه کنیم و در ادامه بهترین نوع قهوه را برای شما معرفی کرده و شناخت شما در این موضوع را ارتقا دهیم. قبل از آن که بحث خود را در این موضوع آغاز کنیم لازم است یادآور این نکته ی مهم باشیم که هیچ نوشیدنی نمی تواند جای آب را بگیرد و روزانه به مقدار قابل ملاحظه ای بدن ما به آب نیاز دارد پس به همین دلیل فنجان قهوه هایی که میل کرده اید به حساب آب دریافتی بدن نگذارید. با دکتر چک همراه باشید…

فواید قهوه

در این قسمت به صورت خلاصه میخواهیم به فواید اصلی مصرف قهوه اشاره کنیم :
 • مصرف قهوه میتواند انرژی شمارو افزایش داده و دقت شمارا بهبود بخشد
 • قهوه میتواند شمارا باهوش تر کند
 • مصرف قهوه میتواند به شما در سوزاندن چربی هایتان کمک کند
 • قهوه میتواند عملکرد بدنی تان را به طور قابل ملاحظه ای بهبود بخشد
 • قهوه دارای انواع مواد مغذی ضروری است
 • قهوه خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد
 • قهوه شمارا در مقابل آلزایمر ایمن می کند
 • قهوه خطر ابتلا به پارکینسون را کاهش می دهد
 • قهوه از کبد شما محافظت می کند
 • قهوه دشمن افسردگی است و شما را شادتر می کند
 • قهوه خطر ابتلا به انواع سرطان را کاهش می دهد
 • قهوه محافظ شما در مقابل بیماری سکته مغزی است
 • قهوه عمر شما را افزایش می دهد
 • قهوه بزرگترین منبع آنتی اکسیدان های قوی است

فواید قهوه

مضرات قهوه

 • قهوه میتواند باعث اضطراب شود
 • کافئین موجود در قهوه اعتیاد آور است
 • خطرات بارداری را شاید افزایش دهد
 • مصرف بیش از اندازه احتمال حملات قلبی در جوانان را افزایش می دهد
 • میتواند شما را بی خواب کند
 • علائم یائسگی را تشدید می کند
 • میتواند باعث پوکی استخوان شود

مصرف قهوه می تواند وزوز گوش را به طور قابل ملاحظه ای کاهش دهد

بله درست شنیده اید مصرف قهوه می توانید وزوز گوش را به طور قابل ملاحظه ای کاهش دهد. طی تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۴ انجام شد محققان نشان دادند که قهوه قابلیت های ویژه ای برای کاهش وزوز گوش دارد. آنها یک تحقیق وسیعی بر روی چندین داوطلب به مدت چند روز متوالی انجام دادند و در طول این دوره داوطلبان شرکت کننده در تحقیق روزانه سه تا چهار فنجان قهوه میل کردند که در اثر آن بعد از گذر زمان مطلوب وزوز ایجاد شده در گوش آن ها کاهش یافت. محققان نتیجه گرفتند که از آنجا که قهوه دارای کافئین است این ماده به سیستم های عصبی تاثیر می گذارد و از این طریق می تواند اختلال های موجود در گوش را تحت کنترل قرار دهند. افرادی که روزانه کمتر از یک فنجان قهوه میل می کنند شامل این گروه نخواهند بود. برای دستیابی به نتایج مطلوب در این راستا نیاز است مصرف قهوه روزانه به مقدار قابل ملاحظه ای زیاد باشد.

مضرات قهوه

مصرف یک فنجان قهوه به طور قابل ملاحظه ای از ابتلا به سرطان کبد جلوگیری می کند

پژوهشگران آمریکایی در سال ۲۰۱۵ با انجام تعداد بسیار زیادی تحقیق نشان دادند که با مصرف روزانه فقط یک لیوان قهوه می توانید از مبتلا شدن به سرطان کبد به طور قابل ملاحظه ای جلوگیری کنید. دلیل اینکه قهوه توانسته است ما را از ابتلا به این بیماری مقاوم سازد آن است که با مصرف روزانه ی این ماده سموم مختلف موجود در بدن که سبب ایجاد سرطان کبد می شود به طور کامل از بین می رود. قهوه با داشتن برخی از اجزای سودمند می تواند نقش مویری در از بین بردن سموم انباشته شده در بدن داشته باشد. آفلاتوکسین یکی از اصلی ترین سموم موجود در بدن است که به طور جدی می تواند سلامت فرد را تهدید کند قهوه به راحتی می تواند سبب دفع شدن اینگونه سموم باشد. همانطور که می دانید قهوه علاوه بر مضر بودن می توانند بسیار مفید نیز باشد ولی ابتدا شما باید ارزیابی کنید که مصرف این ماده به نا به تداخل های موجود به ضرر شما است یا نه؟ در نظر داشته باشید که مصرف آن اگر از حد اعتدال بگذرد حتی خواص مطلوب آن نیز به ضرر شما باشد.

اینفوگرافیک قهوه
اینفوگرافیک قهوه

اینفوگرافیک قهوه

مصرف قهوه راهی برای پیشگیری از ابتلا به آلزایمر

آلزایمر یکی از بیماری های اصلی عصر حاضر است و افراد بسیاری به این بیماری در سال های اخیر مبتلا شده اند. شما می توانید با مصرف روزانه سه فنجان قهوه به آسانی از ابتلا به این بیماری تا حدود ۲۰ درصد در امان باشید. این موضوع توسط تحقیقات انجام شده در دانشگاه تگزاس اثبات شد. محققان نشان دادند افرادی که به طور منظم مصرف قهوه در رژیم غذایی آن ها موجود است می توانند کمتر در خطر ابتلا به آلزایمر باشند. در سال ۲۰۱۴ سازمان بهداشت جهانی به طور رسمی طی بیانه ای اظهار کرد که با مصرف قهوه می توانید از ابتلا به این بیماری تا حدود قابل ملاحظه ای در امان باشید. دلیل این امر آن است که قهوه حاوی پلی فنول است و پلی فنول یک آِنتی اکسیدان  بسیار مطلوب برای مقابله با آلزایمر می باشد به همین دلیل توانسته است فرد را از ابتلا به این بیماری در امان نگه دارد. ناگفته نماند بعد از ساعت ۱۷ از مصرف قهوه خودداری کنید زیرا با توجه به وجود کافئین در آن ممکن است سبب بی خوابی فرد شود و البته در مدت زمان طولانی می تواند به اختلال های جدی در سلامت منجر شود. بیماری هایی که ممکن است در اثر این مشکل به وجود آید بسیار خطرناک تر از عوارض قهوه است

خواص و مضرات قهوه

مصرف قهوه روزانه نباید بیش از چهار فنجان باشد

شما روزانه چند فنجان قهوه میل می کنید؟ آیا میزان مصرف قهوه در بدن شما بیش از ۴ فنجان است؟ پس باید به فکر چاره باشید زیر میزان قهوه ی مصرفی شما بیش از حد مجاز است. در سال ۲۰۱۴ سازمان تغذیه ی جهانی اعلام کرد که بیشترین مقدار کافئینی که بدن باید به صورت روزانه مصرف کند ۴۰۰ گرم است که می تواند میانگین ۴ لیوان قهوه باشد. این مقدار بیشترین مقدار قهوه ی مصرفی است. برای افرادی که کمتر از این مقدار قهوه مصرف می کنند خطر چندانی آن ها را تهدید نمی کند مگر آنکه بنا به دلایلی باید مصرف قهوه با مصرف سایر مواد دیگر تداخل نداشته باشد ولی اگر میزان قهوه ی مصرفی بیش از این مقدار است همین اکنون سعی کنید راهکارهای مطلوب و مفید را در پیش بگیرید، با در نظر داشتن الگوهای رژیم غذایی صحیح به آسانی می توانید توانایی های بدن خود را در برابر بیماری های مختلف افزایش دهید و سلامت خود را برای مدت طولانی تضمین کنید.

مصرف قهوه با مصرف الکل کاملا ممنوع است

مصرف الکل نیز به طور جدی سلامت فردی را تحت کنترل دارد. اگر الکل مصرف کرده اید با مصرف قهوه خطرات آن را تشدید نکنید. تحت هیچ شرایطی این دو ماده را به طور همزمان مصرف نکنید . سلامت خود را با مصرف این دو ماده به طور همزمان به خطر نیندازید. در نظر داشته باشید که الکل به تنهایی توانایی آن را دارد اختلال های جدی بر سلامت شما وارد کند و شما با مصرف قهوه به همراه آن می توانید خطرات را به آسانی تشدید کنید، از جمله مهمترین معایبی که با مصرف قهوه به همراه الکل ممکن است ایجاد شود آن است که تپش قلب به طور وحشتناک افزایش می یابد و بدن با مشکل کم آبی روبرو شود. البته در بسیاری از مواقع مصرف این دو به طور همزمان می تواند در فرد مشکلات کلیوی را ایجاد کند، درمان مشکلات یاد شده حتی ممکن است غیر قابل جبران باشد به خاطر همین توصیه می شود این دو ماده را به طور همزمان مصرف نکنید.

مصرف قهوه به همراه مصرف آنتی بیوتیک ها تحت هیچ شرایطی توصیه نمی شود

اگر شما فردی هستید که به صورت دوره ای آنتی بیوتیک مصرف می کنید در این صورت باید از مصرف قهوه  در زمان مصرف آنتی بیوتیک جدا خودداری کنید؛ زیرا مصرف این دو به طور همزمان می تواند آسیب های جدی به سلامت شما وارد کند. قهوه حاوی کافئین است که اگر به همراه آنتی بیوتیک مصرف شود کافئین موجود در آن تحت هیچ شرایطی از بدن خارج نمی شود و برای مدت طولانی در بدن دفع شده و باعث افزایش میزان کافئین در بدن می شود. اگر این اتفاق بیفتد در مرحله ی اول فرد دچار لرزش، توهم و البته تپش قلب خواهد شد که با زیاد شدن آن علائم یاد شده به طور قابل ملاحظه ای تشدید می یابد. به ویژه اگر از بیماری آسم رنج می برید و برخی از داروهای درمانی آن را مصرف می کنید تحت هیچ شرایطی مصرف قهوه نباید با مصرف داروهای مربوطه صورت گیرد. سلامت شما باید در اولویت باشد. این مورد البته تنها در مصرف قهوه مطرح نیست، مصرف آنتی بیوتیک نه تنها با قهوه بلکه با چای و نوشابه نیز به شدت تداخل دارد.

مصرف قهوه و نقش کافئین

قهوه تنها نوشیدنی نیست که حاوی کافئین می باشد ، بیش از ۶۰ گیاه موجود است که حاوی کافئین بوده و بسیاری از آن ها روزانه توسط بشر مورد استفاده قرار می گیرد. کافئین تا زمانی که میزان آن در بدن بیش از حد انتظار نباشد بسیار مفید است ولی اگر میزان آن از حد مجاز بیشتر شود در این صورت نگرانی های بسیاری بدن شما را تهدید خواهد کرد و در برخی از اوقات آسیب های وارد شده بر بدن با توجه به وجود کافئین بالا در بدن ممکن است قابل جبران نباشد. نه تنها در مصرف قهوه بلکه در مصرف هر گونه نوشیدنی و مواد غذایی باید اعتدال باشد در غیر این صورت به جای بهره مندی از آن در معرض تهدید های آن قرار خواهید گرفت. لازم به ذکر است که مصرف بیش از حد قهوه با گذر زمان سبب ایجاد اعتیاد به این نوشیدنی می شود و ممکن است فرد با گذر زمان نتواند میزان مصرف خود را کاهش دهد و در صورت قطع ناگهانی آن دچار سردرد های مزمن شوند به همین دلیل اگر کاهش مصرف کافئین برای شما مشکلاتی به وجود می آورد سعی کنید با پزشک خود در ارتباط باشید بدون تردید او راهکارهای مطلوبی را برای کاهش میزان مصرف قهوه خواهد داشت.

مصرف قهوه در هر ثانیه در کل جهان

مصرف قهوه در هر ثانیه در کل جهان

جالب است بدانید که در هر ثانیه ۱۶۰۰ فنجان قهوه در سراسر جهان مصرف می شود. این آمار و ارقام بر اساس تحقیقات وسیع انجام شده سایت آماری plantoscope گزارش شد به طوری که سالانه بیش از ۴۰۰ میلیارد فنجان قهوه مصرف می شود که با در نظر گرفتن آن می توانید درک کنید که هر ثانیه به طور میانگین ۱۶۰۰ فنجان قهوه در کل جهان توسط طرفداران این نوشیدنی استفاده می شود. قهوه یک نوشیدنی بسیار مفید و در عین حال یک نوشیدنی بسیار مضر است و معمولا همه ی افرادی که آن را امتحان کرده اند بدون تردید مطابق ذائقه ی خود یافته اند ‌. افراد با سلیقه های مختلف معمولا قهوه را دوست دارند و در این راستا برخی از آن ها بطور قابل ملاحظه ای روزانه تعداد بسیار زیادی از آن را مصرف می کنید. اگر می خواهید از مزیت های این نوشبدنی بهره مند شوید توصیه ی ما آن است که مقدار معقول از آن را در طول روز استفاده کرده و سعی کنید استفاده از آن روزانه نباشد که سبب ایجاد اعتیاد به آن شود.

قهوه دومین نوشیدنی در کل اروپا است

میزان مصرف قهوه در اروپا بیشتر از سایر کشورها است . با اینکه کشورهای دیگر از جمله کشورهای آفریقایی میزان وسیعی از قهوه را تولید می کنند ولی مصرف قهوه در اروپا بسیار بیشتر از سایر جهان است. بعد از چای، قهوه از جمله نوشیدنی های مورد علاقه ی اصلی در کشورهای اروپایی است. ناگفته نماند که فرانسوی ها به طور عمده بعد از آب، قهوه را در اولویت نوشیدنی های خود دارند به همین دلیل آن ها را به عنوان قهوه خورهای قهار در سراسر جهان می شناسند. در همه ی کافه های موجود در فرانسه می توانید انواع مختلفی از قهوه را میل کنید. میزان واردات قهوه انجام شده به اروپا نیز بیش از سایر نواحی است و کشورهای آفریقا نیز در بین تولید کننده های اصلی این نوشیدنی است. بارها و بارها تکرار می کنیم اگر مصرف قهوه بیش از حد انتظار باشد خطرات جدی سلامت شما را تهدید نخواهد کرد بلکه به راحتی می توانید از مزایای آن بهره مند شوید و البته برخی از افراد عادت کرده اند به جای صبحانه یک فنجان قهوه بخورند تا سرحال شوند، این مورد نیز به شدت توسط متخصصان تغذیه نهی شده است، هیچ گاه به جای وعده ی صبحانه، قهوه میل نکنید.

مصرف قهوه و فشار خون

اگر شما گرفتار فشار خون هستید از مصرف این نوشیدنی به شدت دوری کنید. قهوه سبب افزایش فشار خون شما خواهد شد و افرادی که از بیماری فشارخون بالا رنج می برند بیشتر در معرض خطرات این نوشیدنی قرار خواهند گرفت. ناگفته نماند که برای افرادی که گرفتار برخی از بیماری ها هستند مصرف قهوه می تواند خطرات به مراتب بیشتری را به وجود آورد. طبق آخرین تحقیقات و پژوهش های انجام شده، محققان نشان داده اند که مصرف بیش از حد قهوه می تواند عاملی برای افزایش فشار خون شود. سلامت را با رژیم های غذایی نامطلوب و نامناسب به خطر نیندازید زیرا تا زمانی که سالم هستید می توانید زندگی شادی را با تلاش برای خود بسازید وگرنه اگر در بستر بیماری هستید حتی اگر در بهشت هم باشید هیچ ارزشی نخواهد داشت. به همین دلیل اولویت خود را سلامت خود قرار دهید.

مصرف قهوه و پوکی استخوان

مصرف قهوه و پوکی استخوان

اگر از پوکی استخوان رنج می برید به شما توصیه می کنیم قهوه ننوشید؛ زیرا مصرف قهوه سبب می شود که کلسیم بدن به راحتی دفع شود و این خطر برای افرادی که در معرض پوکی استخوان هستند بسیار نگران کننده است. به ویژه در دوره های خاص که رشد استخوان صورت می گیرد مصرف این نوشیدنی می تواند خطرات جدی در رشد استخوان داشته باشد و عوارض آن در سال های بعدی جبران ناپذیر باشد . برای افرادی که در دوره ی نوجوانی به سر می برند توصیه می شود میزان مصرف قهوه بسیار کم باشد تا در آن ها احتمال به وجود آمدن مشکلات در مقاومت استخوان ها نباشد. برای گروه سنی پایین مصرف روزانه حتی دو و سه فنجان قهوه تیز می تواند خطرناک باشد. نکات یاد شده در این بخش می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و برخی از افراد بیشتر در معرض خطرهای آن باشد به همین دلیل سعی کنید در مصرف قهوه تحت هیچ شرایطی زیاده روی نکنید.

مصرف قهوه در دوران بارداری

در دوران بارداری معمولا باید نکات ویژه ای را در رژیم غذایی خود در نظر بگیرید اگرچه تاکنون دلیل های مختلفی برای اثبات زیان و آسیب قهوه بر جنین اثبات نشده است ولی متخصصان در این زمینه به خانم های باردار توصیه می کنند روزانه مصرف قهوه در حد یک تا دو فنجان باشد. به ویژه اگر شما قبلا سقط جنین داشته اید و یا گرفتار مشکلات بارداری هستید در این صورت به طور کامل مصرف آن را کنار بگذارید. قهوه با وجود خواص و فوایدی که دارد گزینه ی مطلوب برای استفاده در دوران بارداری نیست و البته ناگفته نماند تپش های قلب ایجاد شده در اثر مصرف بیش از حد این نوشیدنی در دوران بارداری می تواند سلامت فرد و جنین را به شدت تهدید کند.

مصرف قهوه در دوران بارداری

حال که با خواص و مضرات قهوه آشنا شده ایم باید مصرف آن را در اعتدال نگه داریم تا از بروز هرگونه آسیب های احتمالی جلوگیری کنیم . مواظب سلامت خود باشید و سعی کنید از رژیم های غذایی سالم بهره مند شود . حتی بهترین قهوه نیزاگر به مقدار زیاد مصرف شود عوارض جدی خواهد داشت.

 

منبع : تهیه شده توسط وب سایت دکتر چک

مقدسی

کمیل مقدسی ، مدیر و موسس وب سایت دکتر چک . در دکترچک تمام تلاش تیم مدیریت ، متخصصین حوزه پزشکی و مترجمان این سایت ارائه بهترین مطالب و مقالات علمی و پزشکی از بهترین و بروزترین منابع جهان برای ایرانیان عزیز می باشد .

نظرات کاربران 1 دیدگاه

 • سمیه

  شنبه 11 آوریل 2020

  سلام
  به نظرم مصرف قهوه قبل از رفتن به باشگاه خیلی خوبه.
  کلا مصرف قهوه خیلی بستگی به زمان مصرف داره تو این پست می تونید راجع بهش بشتر بخونید.

افزودن نظر